آموزش کامل (0 تا 100) الفبای آلمانی

مشاوره رایگان

و ثبت نام دوره های آموزش زبان

 

تماس با مرکز زبان ایرانیان

برای شروع یادگیری الفبای آلمانی آماده‌اید؟ استارت بزنید؛ زیرا نقطه آغاز کار شما درست همینجاست. پوتین‌هایتان را بپوشید، کمربندتان را سفت کنید و خودتان را برای انجام کار تجهیز کنید. مسیر آموزش الفبای زبان آلمانی سخت است. شاید سخت‌تر از آنچه که فکرش را بکنید. اما اگر طبق اصول پیش بروید، می توانید سختی‌های راه را به جان بخرید و در آخر سرتان را بالا بگیرید و بگویید: سخت بود، ولی شد..!!

در یادگیری زبان آلمانی یا آموزش زبان انگلیسی از مبتدی ، برای داشتن یک پایه قوی، باید شناخت خوبی از حروف، اصوات و نحوه تلفظ کلمات داشته باشید. جوری که نخواهید وسط راه برگردید، به پشت سرتان نگاه کنید و ببینید که کدام بخش الفبا را چپکی یاد گرفته‌اید. با آموزش الفبای آلمانی همراه ما در ایرانیان بهترین کلاس زبان در تهران ، باشید.

در اینجا قرار است از A تا Z الفبای زبان آلمانی را به شما آموزش دهیم. از قواعد زبان، فونتیک زبان آلمانی و تلفظ صحیح حروف گرفته تا شناخت حروف صدادار و بی صدا ، حروف مرکب و یا حروف ترکیبی. به قول یکی از استادان زبان آلمانی، کافیست چند ساعت وقت بگذارید تا با الفبای این زبان آشنا شوید. پس بجنبید، آستین‌ها را بالا بزنید و از همین‌جا کار را شروع کنید.

آموزش الفبای آلمانی با تلفظ

چگونه زبان آلمانی یاد بگیریم ؟ سیستم نوشتاری زبان آلمانی از یک الفبا با قوانین مختص به خود استفاده می‌کند. این سیستم از حدود 9 میلیون کلمه و ترکیبات چند کلمه ای تشکیل شده است که یادگیری این زبان به شکل کامل را کمی دشوار می کند. اما همین که در مسیر بیفیتید، کار راحت‌تر می‌شود. می‌توانید پس از آموزش حروف الفبای آلمانی، رنگ ها به آلمانی را نیز بیاموزید.

شاید در ابتدا تصور کنید که با این حجم از کلمات، گرامر و الفبای این زبان، هرگز نمی‌توانید آلمانی را به شکل خوب یاد بگیرید. اما حتی اگر در دستور زبان فارسی هم ورود کنیم، هزاران نکته برای آموزش وجود دارد که حتی خود ما فارسی‌زبانان هم با آن آشنا نیستیم.

الفبای زبان آلمانی هم یک الفبای مبتنی بر زبان لاتین است. زبان لاتین از ظهور امپراطوری روم به رسمیت شناخته شد و از همان زمان، حروف آن از هجاهای مختلفی تشکیل شد که باعث ایجاد طیف گسترده‌ای از کلمات شد. به عبارت دیگر می‌توان گفت الفبای زبان ژرمن‌ها، یک نسخه بزرگ‌تر از الفبای لاتین محسوب می شود.

بخوانید تا بیشتر بدانید: آموزش زبان انگلیسی کودکان

حروف الفبای آلمانی با آهنگ مخصوص به خود بیان می شود و باید در تلفظ حروف ریتم خاصی را در پیش گرفت. هر چند که این ریتم قبل از آشنایی زبان‌آموز با آن می‌تواند سخت باشد. به طوری که هنگام شنیدن یا ادا کردن برخی کلمات یا صداها دچار مشکل شود. اما با این حال پس از یادگیری این زبان بسیار شیرین و دوست‌داشتنی خواهد شد. این گفته را با تکیه بر محبوبیت بالای آن در اروپا به شما اثبات می‌کنیم.

اگرچه این زبان در جاهایی شبیه زبان انگلیسی است، اما در برخی مواقع نیاز دارید تا کمی لهجه و طرز بیان خود را تغییر دهید. برخی از مواردی که با عمیق شدن در زبان آلمانی یاد خواهید گرفت، تلفظ متفاوت کلماتی است که به ظاهر آشنا بنظر می‌رسند.

آموزش حروف آلمانی

شاید یادگیری الفبای آلمانی و یا اعداد 1 تا 100 به آلمانی جالب‌ترین شیوه برای شروع آموزش زبان آلمانی نباشد و شما را یاد بچه‌های کلاس اولی بیندازد، ولی مزیت این کار بیشتر از آن چیزی است که فکرش را می‌کنید. دانستن اصوات و شیوه تلفظ آن‌ها به شما در صحبت کردن با کلمات آلمانی کمک زیادی می‌کند.

بخوانید تا بیشتر بدانید: الفبای فرانسوی

قواعد تلفظ در زبان آلمانی متنوع و گاهی شبیه به هم است. برای اینکه متوجه شوید چه می‌گوییم به جدول زیر، خصوصا بخش تلفظ حروف آلمانی نگاهی بی‌اندازید.

حروفاصواتتلفظ
Aahآ
Bbehبی
Csayسی
Ddayدی
Eayای
Feffاف
Ggayگی
Hhaaها
Iehhای
Jyottیوات
Kkahhکا
Lellال
Memام
Nenان
Oohاوو
Ppayپی
Qkooکوو
Rerrاار
Sessاس
Ttayتی
Uooاو
Vfowفاو
Wvayوی
Xeksاکس
Yepseelohnاپسیلن
Zzettزد

همانطور که در کتاب های آموزش زبان آلمانی نیز آمده، الفبای آلمانی مانند الفبای انگلیسی و لاتین از 26 حرف تشکیل شده است. ما می‌توانیم این حروف را در دو نوع بزرگ و کوچک ببینیم. البته همانطور که مشاهده کردید بسیاری از حروف آلمانی و انگلیسی به یکدیگر شباهت دارند و تنها آن بخش از ماجرا کمی دشوار می شود که خارج از این جدول قرار است آن را بررسی کنیم.

علاوه بر حروف بالا، در الفبای آلمانی با سه حرف مواجه هستیم که با ایجاد یک سری تغییر، تلفظ آن‌ها هم تغییر پیدا می کند. این سه حرف شامل A، O و U هستند. زمانی که علامت “..” (دو نقطه به شکل افقی)، بالای این حروف قرار بگیرد (Ü, Ö, Ä)، شیوه تلفظ آن‌ها هم متفاوت خواهد شد. به این سه حرف اوملات (Umlaut) زبان آلمانی می‌گویند که علاوه بر 26 حرف اصلی در ساخت کلمات به‌کار می روند.

حروف الفبای آلمانی با تلفظ

به گیج کننده‌ترین بخش تلفظ حروف الفبا این زبان که مکالمه آلمانی را سخت می‌کند، خوش آمدید. اگرچه ما قرار است برای آشنایی شما با سه حرف اصلی از حروف زبان آلمانی به توضیح آن‌ها بپردازیم، اما برای یادگیری بهتر و آموزش الفبای آلمانی با تلفظ نیاز به یک استاد راهنما خواهید داشت.

در زبان آلمانی با سه حرف اوملات Ü, Ö, Ä مواجه هستیم. حرف اول به مراتب تلفظ راحت‌تری نسبت به دو حرف بعدی دارد. به جدول زیر نگاهی کنید:

الفبای آلمانی
صدای حرف äمعادل تلفظ این حرف در زبان فارسی بی شباهت به ” اِ ” نیست. حرف ä در زبان آلمانی به دو شکل مختلف تلفظ می شود. ” اِ ” کوتاه یا کسره کوتاه که با حرف [ε] نشان داده می شود و “اِ” بلند یا کسره بلند که با حرف [ε:] مشخص می شود.

مثال: Mädchen (مِدشن) به معنای “دختر”
صدای حرف öبرای تلفظ حرف ö در حروف الفبای آلمانی کار کمی پیچیده تر می شود؛ زیرا به شکل دقیق نمی توان معادل این حرف را در زبان فارسی پیدا کرد. همین‌قدر بدانید که برای تلفظ آن باید صدایی شبیه به ضمه یا همان ” اُ ” خودمان ایجاد کنید. برای تلفظ درست‌تر نیاز دارید که از قسمت جلوی دهان و به شکل گردتر از حالت تلفظ ضمه در زبان فارسی اقدام به ایجاد صدا کنید.

مثال: Möbel (موبِل) به معنای “مبل”
صدای حرف üروند تلفظ حرف ü اوملات زبان آلمانی درست شبیه حرف ö و به شکل ضمه ” اُ ” است. با این تفاوت که این حرف را در عمق کمتری از دهان تلفظ می‌کنیم. یعنی باید میزان غلظت صدای کمتری نسبت به حرف ö داشته باشد. البته برخی اعتقاد دارند که این حرف شبیه ” اِو” تلفظ می شود.

مثال: München (مونشن) به معنای “مونیخ”

شناخت حروف صامت و مصوت در الفبای آلمانی

در زبان آلمانی درست مثل زبان انگلیسی ما با پنج حرف مصوت روبرو هستیم. حروف مصوت یا واکه شامل (a,e,i,o,u) می‌شوند. باقی مانده حروف در لیست الفبا، همان حروف صامت هستند. حروف صامت در واقع همان حروف بی صدا هستند که به تنهایی نمی‌توان آن‌ها را تلفظ کرد.

در مقابل حروف مصوت یا حروف صدادار آلمانی هستند که برای تکمیل تلفظ حروف بی صدا استفاده می شوند. به عبارتی حروف بی صدا برای تلفظ شدن نیاز به حروف صدادار دارند.

حروف الفبای آلمانی صوتی را در ویدئوی زیر با دقت گوش کنید و تکرار نمایید.

ناگفته نماند که تلفظ حروف الفبای آلمانی به فارسی اصلا آسان نیست. چون در برخی مواقع شما باید آن ها را با صدای کشیده بلند و در گاهی اوقات هم با صدای کوتاه تلفظ و بیان کنید. حروف h, k, m, ,n ,p ,t ,f و حرف x در هر کلمه‌ای که از زبان آلمانی به‌کار گرفته شوند، درست مثل معادل تلفظ خود در زبان انگلیسی خواهند بود.

اما به دو حرف l و r توجه کنید. این دو حرف تلفظ متفاوتی از زبان انگلیسی خواهند داشت که نیاز به کمی تمرین دارد. برای مثال هنگام تلفظ حرف l در زبان آلمانی باید زبان را صاف کرده و آن به به قسمت لثه بچسبانید. برای تلفظ حرف r در الفبای آلمانی هم نباید قسمت جلوی زبان را جمع کنید.

از طرف دیگر باید هنگام ادا کردن این حرف صدایی را در گلو ایجاد کنید که نزدیک به صدای غرغره باشد. در اینصورت این حرف را نه با صدای انگلیسی، بلکه با صدای زبان آلمانی تلفظ کرده‌اید.

نکته 1: شکل نوشتاری حروف در زبان آلمانی با یک حرف کوچک در ابتدا صفت‌ها و یک حرف بزرگ در ابتدا اسامی خواهد بود.

نکته 2: وقتی در انتها یک کلمه با حروف ung / heit / keit / ei / tät / schaft مواجه شدید، بدانید که با یک اسم روبرو هستید.

شناخت حروف مرکب صدادار آلمانی

وقتی دو حرف صدادار یا مصوت از لیست (a,e,i,o,u) در یک کلمه در کنار یکدیگر قرار بگیرند، ما با صوت جدید روبرو خواهیم شد. به این اصوات حروف ترکیبی می‌گویند. به جدول زیر نگاه کنید.

aiآی
eiآی
auآو
euاُی

نکته1: در زبان آلمانی اگر در یک کلمه یکی از حروف o , a , u قرار بگیرند و پس از آن ترکیب دو حرف بی صدا ch بیاید، ما باید این دو حرف ترکیبی در انتها کلمه را با صدای “خ” تلفظ کنیم.

نکته2: برخی کلمات از زبان‌های دیگر وارد زبان آلمانی شده اند(درست مثل کلمات عربی و انگلیسی موجود در زبان فارسی). چنین واژگانی بدون تغییر، همانطور که هستند تلفظ می شوند. مثل کلمه Inguniuer که شبیه معادل آن در زبان انگلیسی تلفظ می شود.

شناخت حروف ترکیبی بی صدا در الفبای آلمانی

همانطور که گفتیم این اصوات مانند معادل خود در زبان انگلیسی هستند. البته موارد زیر جز استثنا در این زمینه محسوب می شوند.

• در مصوت مرکب زبان آلمانی، هر گاه یک کلمه به انتها حرف s ختم شود، آن کلمه به شکل “ß” در خواهد آمد. تلفظ این حرف هم چیزی شبیه به حرف s یا دو تکرار آن یعنی ss خواهد بود.

• در برخی اوقات سه حرف b ,d و g به ترتیب به p,t و k تغییر صدا خواهند داد. این اتفاق زمانی خواهد افتاد که سه حرف اول صامت، در انتها یک واژه، هجا یا دو حرف صامت دیگر قرار بگیرند. این دو حرف بی‌صدا شامل t و s خواهند بود.

• هر یک از کلماتی که دارای حروف ترکیبی صامت sch هستند، با صدای “ش” تلفظ می شوند. این در مورد حروف ig هم صادق خواهد بود.

• هر یک از کلماتی که دارای حروف ترکیبی صامت Tsch هستند، با صدای “چ” تلفظ خواهند شد.

• هر یک از کلماتی که دارای حروف ترکیبی صامت er در پایان خود هستند، با صدای “آ” تلفظ خواهند شد.

• قرار گرفتن سه حرف صامت chs در یک کلمه باعث ایجاد صدای “ک” می شوند.

سایر نکات مهم در آموزش الفبای آلمانی

1- در برخی از کشورها مثل سوئیس، تعداد حروف آلمانی به کار رفته در الفبا، با احتساب سه حرف اوملات 29 حرف خواهد شد. البته در این الفبا یک حرف اضافه دیگر هم با شکل “ß” وجود دارد که به آن استست می گویند. بنابراین اگر قرار باشد کل حروف الفبا این زبان را بشماریم با 30 حرف روبرو خواهیم شد. ناگفته نماند در سوئیس استست اصلا وجود ندارد.

2- در زبان آلمانی قرار گرفتن حرف H پس از حروف صدادار یا مصوت، آن مصوت تغییر شکل میخوا‌هد و به صورت بلند نیز ادا می شود.

3- در زبان آلمانی هنگامی که پس از یک حرف صددار، دو حرف یا بیشتر از دو حرف بی صدا یا صامت بیاید، حرف صامت به شکل کوتاه بیان می شود.

4- هنگامی که دو حرف صدادار در یک کلمه در کنار یکدیگر قرار بگیرند، حرف مصوت مورد نظر به شکل بلند تلفظ می شود.

5- حروف صدادار کوتاه به دلیل تلفظ کوتاه مقطع محسوب می شوند. از طرف دیگر حروف صدادار بلند به دلیل ثبات کیفیت صدا در تلفظ آن‌ها، مصوت باثبات نامیده می شوند.

6- تفاوت حروف اوملات (Ü, Ö, Ä) با حروف عادی A، O وu در صدای آن ها است که به نسبت عادی کمی تغییر پیدا می‌کند.

7- در حروف ترکیبی آلمانی، دو حرف صدادار i و ترکیب دو حرف صددار i و e به شکل ←ei درست مثل حرف e کلمه see در زبان انگلیسی محسوب و تلفظ می‌شوند.

8- در الفبای آلمانی، حروف (umlaut) معادل خاصی در زبان انگلیسی ندارند.

9- در زبان آلمانی هنگام استفاده از کلمات اوملات، تلفظ بر پایه اسپل یا همان جزجز کردن کلمات امکان پذیر نخواهد بود.

10- اگرچه تلفظ صامت‌ها در آلمانی مثل انگلیسی هستند، اما چند استثنا هم وجود دارد. برای مثال حرف “ß” معادلی در زبان انگلیسی ندارد.

چرا یادگیری حروف الفبا آلمانی مهم است؟

با یادگیری اصول الفبا، تازه یاد می‌گیرید چگونه حروف کلمات را از هم تفکیک کنید و این شروعی برای یادگیری مفاهیم اصلی زبان آلمانی و تقویت مکالمه زبان آلمانی خواهد بود. پس از یادگیری الفبا می‌توانید کلمات ساده را تشخیص دهید. این کار کمک می‌کند تا حس خوبی از یادگیری این زبان داشته باشید.

علاوه بر این دانستن حروف، الفبا حتی به تلفظ هم کمک می‌کند؛ یادگیری حروف جداگانه از حروف اصلی، باعث می شود تفاوت‌ها و پیچیدگی‌هایی را در برخی کلمات کشف کنید که تا قبل از این هنگام شنیدن آن‌ کلمات متوجه آن نبودید.

یادگیری الفبا هر چقدر هم که زمان بر باشد، برای شما یک شروع عالی محسوب می‌شود؛ زیرا یک پایه محکم برای شما ایجاد می‌کند که می توانید با تکیه بر آن سایر مهارت‌های زبانی خود را بهبود دهید.

یادگیری الفبای آلمانی

حرف آخر…

حروف الفبای آلمانی عنصر سازنده این زبان محسوب می‌شود. تلاش برای یادگیری زبان آلمانی بدون استفاده از الفبای آن، درست مثل تلاش برای ساختن خانه بدون استفاده از آجر است. بنابراین از شیوه هایی که قصد دارند بدون توجه به بنیان زبان آلمانی از آموزش الفبای آن چشم پوشی کنند، استفاده نکنید. شاید فکر کنید که می توانید میانبر بزنید، اما با بی‌توجهی به این نکته فقط خودتان را گول می‌زنید.

با شناختن نمادها، حروف مصوت و صامت، حروف مرکب شروع کنید و پس از آن به یادگیری تلفظ کلمات بپردازید. وقتی که شروع کنید، راه برای شما باز می شود و با پیشرفتی که می‌کنید، تشویق خواهید شد که با انگیزه بیشتری این زبان را یاد بگیرید.

همچنین با آموزش الفبای آلمانی برای کودکان می‌توانید آنها را همراه خود کرده و شور و هیجان آموزش را چند برابر کنید. برای یادگیری عمقی‌تر می‌توانید از بهترین موسسه زبان آلمانی در تهران کمک بگیرید. بیشتر بدانید.

Tags: مقالات آموزشی زبان آلمانی

مقالات مشابه

 • رضا

  یادگیری تلفظ حروف الفبای آلمانی یکی از سخت ترین مراحل آموزش این زبان هست واقعا
  ممنونم که عالی و کامل توضیح دادید.

  پاسخ
 • هستی

  الفبای زبان آلمانی بسیار پیچیده هست و فک میکنم نیاز به کلاس و دوره باشه برای آموزش
  تماس میگیرم با اموزشگاه تون برای ثبت نام ممنون

  پاسخ
 • نگار

  الفبای المانی سخت هست ولی یکی بیاد بگه چی سخت نیست اخه
  باید تمرین کرد به هر حال دیگه
  ممنون بابت مقاله عالی تون

  پاسخ
 • حسن

  مقاله تون در زمینه اموزش الفبای المانی بسیار شیوا و روان بود. همه نکات ذکر شده بود
  ممنونم که وقت میگذارید و محتوای یونیک تهیه میکنید نه مثل بقیه کپی و فیک

  پاسخ
 • رحیم

  از نظر من حروف الفبا آلمانی دقیقا مثل انگلیسی میمونه که باید یکمی رمزگذاری کرد برای اموختنش

  پاسخ
 • شیرین

  بنظرم نیازی به کلاس نیست و به کمک همین مقاله به سادگی میشه حروف الفبای المانی رو یاد گرفت
  مقاله تمیزی بود

  پاسخ
 • سجاد

  اصلا فک نمیکردم حروف الفبا المانی انقدر سخت باشه!!

  پاسخ
 • مهدی

  کاملا مشابه تلفظ در زبان ترکی هست البته من گرم املات ها هست

  پاسخ
  • admin

   سلام مهدی عزیز
   سپاسگزارم مقاله رو تا انتها میخونید و نظرتون رو با ما به اشتراک میگذارید

 • مسعود

  بسیار عالی و شیوا بود

  پاسخ
 • مینا

  سلام مقالتون خیلی عالی تشکر البته خیلیم سخته اما شما واقعا عالی توضیح دادین ممنونم از شما

  پاسخ
 • عاطفه

  من اولین بار بود که برای حروف الفبای زبان آلمانی سرچ کردم. خیلی واضح و کامل همه چیز رو توضیح دادید. ممنونم.

  پاسخ
  • admin

   سلام عاطفه عزیز
   خوشحالیم که مقاله براتون مفید بوده

 • Maryam

  درود. ممنون از مقاله‌ی کاملتون. اما اگر چگونگی تایپ این حروف رو هم در سیستم می‌گفتین، عالیتر می‌شد.

  پاسخ
  • admin

   با سلام مریم عزیز
   حتما پیشنهاد شما رو به بخش مربوطه ارجاع میدیم ممنونم که با آموزش الفبای آلمانی کنار ما بودید

 • فرزانه اردبیلی

  سلام .متشکرم. به نظر من سخت نبود .چون خوب توضیح داده شده بود و البته علاقه و تمرین مداوم هم مهمه.
  اگر انگلیسی تون خوب باشه درک المانی براتون راحتتر میشه . برخی حروف اوملات هم شبیه حروف ترکی تلفظ میشه که برای من که اذری زبان هستم کار رو راحت تر کرده
  بهرحال متشکرم
  پایدار باشید

  پاسخ
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید