چگونه زبان آلمانی یاد بگیریم؟ با 6 روش آسان

مشاوره رایگان

و ثبت نام دوره های آموزش زبان

 

تماس با مرکز زبان ایرانیان

چگونه زبان آلمانی یاد بگیریم? صحبت کردن به آلمانی جنجالی و سیستماتیک است، اما اگر مخاطب زبان آلمانی هستیم چاره‌ای جز این نداریم که بفهمیم چگونه زبان آلمانی یاد بگیریم..!! بله می‌دانم که آلمانی در لیست آسان‌ترین زبان‌های دنیا قرار ندارد، خصوصا بخش تلفظ برخی از لغات آن که آدم را لب چشمه می‌برد و تشنه برمی‌گرداند. نمی‌دانم برای شما هم پیش آمده که بارها و بارها تلفظ یک لغت را تمرین کرده‌ و آخر کار ناامید شده باشید یا نه؟!

ولی به هر حال این هدف ماست و باید برای دستیابی به آن تلاش کنیم. شاید در بین راه نفس‌های ما به شماره بیفتد، اما با کمی انگیزه و استراحت می‌توانیم جان تازه‌ای بگیریم و مسیر یادگیری را تا رسیدن به هدف دنبال کنیم.

یادگیری یک زبان جدید، خصوصا اگر قرار باشد به سرعت چند ماه و یا بین برخی از کارهای دیگر، مثل فعالیت‌های شغلی باشد، حسابی چالش برانگیز است. ولی با روش‌های ساده اما مهمی که ما در اینجا به آن اشاره می‌کنیم از جمله اصول زبان، نحوه مطالعه صحیح و سبک یادگیری، می‌توانیم در آموزش بهتر و آسان‌تر این زبان موفق باشیم.

یادگیری زبان آلمانی

برای اینکه بدانیم چگونه زبان آلمانی یاد بگیریم، اول باید ببینیم که سبک یادگیری ما به چه شکلی است. هر یک از ما ممکن است به یک شیوه خاص یادگیری، واکنش بهتری نشان دهیم. یکی از ما بصری است و از راه چشم مطالب را بهتر یاد می‌گیرد و دیگری با شنیدن، برخی هم با تعامل و ارتباط‌گیری میانه بهتری دارند.

چگونه زبان آلمانی یاد بگیریم

اما شاید بهترین روش ترکیبی از تمامی این روش‌ها باشد، هر چند که به دلیل علاقه هر فرد به سبکی خاص می‌توان روی یک شیوه زوم بیشتری داشت. به قول دانشمندان، استفاده از سبک مخصوص به خود می‌تواند تا درصدهای چشمگیری بر میزان یادگیری ما اثر داشته باشد.

شاید تا به حال به این نکته دقت نکرده‌ایم، در این صورت بهتر است روی جوابدهی آن حساب باز کنیم. برای اینکه سبک مخصوص به خود را کشف کنیم، کافیست تا تمام روش‌ها را انجام دهیم. اگر قبلا روی یک زبان دیگر کار کرده باشیم، مثل آموزش زبان انگلیسی یا آموزش زبان ترکی ، کار ما راحت‌تر خواهد بود. اینجا تجربه است که به کمک ما خواهد آمد.

پس از کشف سبک یادگیری مختص به خود با کمک گرفتن از روش‌های زیر می توانیم درک کنیم که چگونه زبان آلمانی یاد بگیریم.

بهترین راه یادگیری زبان آلمانی

1.اصول زبان را به خوبی درک کنید.

برای یادگیری اصول زبان بهتر است از شناخت و آموزش الفبا آلمانی شروع کنید. نقطه شروع شما باید از شناخت صامت‌ها و مصوت‌ها باشد. اگر به دلیل شباهت آلمانی با زبان انگلیسی تصور می‌کنید که این دو زبان در حروف به هم شبیه هستند، باید بگوییم که تا حدودی اشتباه می‌کنید.

بخوانید تا بیشتر بدانید: بهترین روش یادگیری زبان انگلیسی در منزل

قبل از شروع یادگیری هر کلمه‌ای باید نحوه تلفظ اصوات را یاد بگیرید. در غیر این‌صورت ممکن است شروع نکرده از نحوه یادگیری خود پشیمان شوید. از نکات مهمی که در تلفظ صدا‌هایی که باید به آن توجه کنید، تلفظ آن‌ها به تنهایی و به صورت ترکیبی با سایر صداها و حروف است.

الفبای زبان آلمانی

تغییرات تلفظی هنگام جابجایی حروف را تشخیص دهید و روی آن‌ها تاکید داشته باشید تا ملکه ذهنتان شوند. پس از آن از شناخت ابتدایی‌ترین کلمات شروع کنید. وقتی بر اساس یک استراتژی پیش بروید و برای خود چارچوب داشته باشید، می توانید بهتر اسامی، افعال و صفت‌ها را از هم متمایز کنید. از متداول‌ترین لغات روزمره آلمانی و شناخت اعداد به زبان آلمانی شروع کنید و پیوسته بر سختی کار اضافه کنید.

یکی دیگر از اصول یادگیری زبان آلمانی، نحوه جمله‌سازی است. وقتی بفهمیم که چگونه می‌توانیم کلمات را در کنار یکدیگر قرار دهیم، خواهیم فهمید که چگونه زبان آلمانی یاد بگیریم. نکته جالب آنجاست که حتی اگر نتوانید کلمات را به ترتیب در کنار یکدیگر قرار دهید هم بومیان آلمان، متوجه منظور شما خواهند شد. چون در این زبان تلفظ بسیار فراتر از درک شدن است.

چگونه زبان آلمانی یاد بگیریم

2. روی یادگیری ترتیبی لغات تمرکز کنید.

برای آموزش مکالمه زبان آلمانی پس از اینکه برای خود یک چارچوب یادگیری مشخص کردید، وقت آموزش کلمات فرا می‌رسد. همانطور که می‌دانید در هر زبانی کلمات به چند دسته مختلف از جمله اسم، فعل، صفت و حرف اضافه تقسیم می شوند. بهترین راه این است که از اسم‌های پرکاربرد شروع کنید.

برای اسم‌ها مثل سایر لغات حتما از  واژه‌های ساده استفاده کنید و کم‌کم بر دایره لغات خود اضافه کنید. واژه‌هایی مثل مشاغل متداول، اسامی وسایل خانه و مکان‌ها بهترین راه برای شروع هستند. برای راحتی کار می‌توانید یک فرهنگ لغت جیبی برای خود درست کنید.

چگونه زبان المانی یاد بگیریم

از طرف دیگر باید بدانید که اسم‌ها بر اساس جنس و تعداد ممکن است تغییر پیدا کنند که در این صورت باید بر قوانین دستور زبان مربوط به آن‌ها آگاه باشید. پس از اسامی، نوبت به افعال می‌رسند. در یادگیری افعال باید تمرکز خود را روی واژه‌های کلیدی بگذارید.

در همین حین که افعال را حفظ می‌کنید باید صرف کردن آن‌ها را هم یاد بگیرید. شناخت زمان فعل هم از دیگر کارهایی است که باید انجام دهید. اول از افعال ساده شروع کنید و کم کم به لغات پیچیده میدان بدهید. در آخر این یادگیری صفت‌ها هستند که به ما نشان می‌دهند چگونه زبان آلمانی یاد بگیریم.

یادگیری اصول زبان آلمانی

نکته: از آنجایی که فعل‌ها بسته به موقعیت‌های مختلف، هجاهای متفاوتی دارند، یادگیری اشکال مختلف افعال برای افراد تازه کار مشکل است. پس بهترین راه شروع یادگیری با اسامی است.

3. راه‌های درست مطالعه را بیاموزید.

برای تقویت مکالمه زبان آلمانی باید پیوسته مطالعه کنید. مطالعه شامل طیف گسترده‌ای از موارد می‌شود. خوب بشنویم، خوب ببینیم، خوب بخوانیم و خوب تمرین کنیم. همزمان با یادگیری کلمات باید تا می‌توانید از منابع مختلف استفاده کنید و نحوه خواندن خود را بهبود دهید. با این شیوه هم کلمات در ذهن شما هک می شوند، هم تلفظ شما بهتر می شود و هم سریع‌تر زبان آلمانی را یاد خواهید گرفت.

علاوه بر این تمرین به شما این فرصت را می‌دهد که برای کلمات ناآشنا به جستجو بپردازید. از کتاب‌های آسان با جملات ساده شروع کنید. شاید کتاب‌های کودک بهترین گزینه موجود باشند. کم کم سطح خود را به کتاب های نوجوانان و بعد بزرگسالان ارتقا دهید. انواع کتاب آموزش زبان آلمانی می‌تواند بسیار کمک کننده باشد.

کتاب های آلمانی

اگر خواندن برای شما کسل‌کننده است، می‌توانید از راههای سرگرم کننده مثل فیلم دیدن استفاده کنید. این روش هم چندین مزیت دارد. اول اینکه با لهجه‌های مختلف آلمانی آشنا می شوید. مزیت دوم این روش این است که با نحوه ساخت جملات بهتر آشنا می شوید. دیدن یک فیلم با زیرنویس یکی از بهترین راه‌ها برای آشنایی صدای زبان آلمانی است.

برای اینکه بدانیم چگونه زبان آلمانی یاد بگیریم و از طرفی از این روش نهایت بهره را ببریم، پس از هر بار که یک کلمه می‌شنویم، باید آن را تکرار کنیم. این روش هم به یادگیری تعداد بیشتری از لغات کمک می‌کند.

هنگام دیدن فیلم به طور مداوم نحوه ارتباط متن زیرنویس را با گفته‌های شخصیت های درون فیلم مطابقت دهید. برای یادگیری بهتر یکبار دیدن فیلم کفایت نمی کند. اگر احساس می کنید که توانایی تکرار فیلم‌های بلند را ندارید، از کلیپ‌های آموزشی کوتاه استفاده کنید. مثلا یک فیلم کوتاه آلمانی برای آموزش فتوشاپ، هم باعث بهبود کار گرافیکی شما می شود و هم به تقویت زبان شما کمک می کند.

فیلم برای یادگیری زبان آلمانی

4. دوستان آلمانی زبان پیدا کنید.

یکی دیگر از راه‌هایی که می‌تواند برای یادگیری زبان شما فوق‌العاده باشد، یک دوست آلمانی زبان است. با این کار می‌توانید روی تلفظ و کلمات خود کار کنید و یک محیط زنده برای یادگیری ایجاد کنید. خب حتما لازم نیست که به آلمان بروید، از خانه خود هم می توانید این کار را انجام دهید. شبکه های اجتماعی، سایت‌های آموزشی آلمانی، انجمن ها و گروه های گپ می‌توانند در این ایده شما را همراهی کنند.

از دوست خود مشاوره بگیرید. هر جا که به مشکل برخورد کردید می توانید از او درخواست کمک کنید. از دستور زبان گرفته تا نحوه قرارگیری لغات جدید در جمله. تماس تصویری می‌تواند بهترین گزینه برای شما باشد. بدون شک یک آلمانی هم خوشحال خواهد شد که ببیند یک خارجی به زبان او صحبت می‌کند.

دوستان آلمانی زبان

5. چگونه زبان آلمانی یاد بگیریم: نوشتن را دست کم نگیرید.

اگر اهل قلم نیستید، مهم نیست که چه چیزی از ذهنتان تراوش می کند، می‌خواهید یک بیت شعر بنویسید، یک جمله از فردی مشهور یا نه حتی چند کلمه بی سرو ته. آنچه مهم است این است که در پس هر نوشتن بتوانید عیب و ایرادات خود را پیدا کنید و پس از آن به درک درستی از دستور زبان دست پیدا کنید.

علاوه بر این میزان تسلط خودتان را بر واژه‌های آلمانی به چالش می‌کشید. اگر به ادبیات هم علاقه دارید که چه بهتر. می‌توانید آثاری از نویسندگان برتر آلمانی به زبان اصلی را بخوانید و پس از آن هر چه را به یاد دارید روی برگه پیاده کنید.

نوشتن برای یادگیری زبان آلمانی

6. از کلاس‌های آموزشی پیشرفته استفاده کنید.

قصد نداریم که تاکید کنیم به شکل خودآموز نمی‌توانید مسیر یادگیری آلمانی را طی کنید، اما اگر شما هم با این سوال مواجه هستید که چگونه زبان آلمانی را سریع‌تر یاد بگیریم، باید حتما از متدهای آموزشی حرفه ای و استادان با سابقه کمک بگیرید.

تکیه بر توانمندی‌های خود از ابتدا، مسیر را طولانی‌تر و روند یادگیری را دشوارتر می‌کند. با استفاده از کلاس، شما می‌توانید مشکلات آموزشی و سوالاتی که ذهنتان را درگیر کرده است را برطرف کنید. به علاوه با رفتن به کلاس انگیزه یادگیری بیشتری خواهید داشت تا نسبت به زمانی که با تکیه بر خود قصد یادگیری زبان آلمانی را دارید. از طرف دیگر آشنایی و دوستی با کسانی که با ما هم هدف هستند، به این‌که چگونه زبان آلمانی یاد بگیریم، بهتر کمک می کنند.

کلاس های زبان آلمانی

چگونه زبان آلمانی را بهتر یاد بگیریم؟

هر چه آموزش زبان خود را با سرگرمی ترکیب کنید، روند یادگیری شما هم سرعت بیشتری می‌گیرد. علاوه بر تمامی موارد بالا پارامترهای زیر هم می‌توانند این روند یادگیری را آسان‌تر کنند.

 • یک برنامه یادگیری ایجاد کنید و اهداف خود را مشخص کنید.
 • به طور مداوم مطالعه کنید و هنگام مطالعه تمام عوامل مخرب احتمالی را از بین ببرید.
 • برای یادگیری زبان آلمانی وسایل کمکی مثل پوستر یا کارت طراحی کنید.
 • از هایلایتر استفاده کنید و موارد مهم را برجسته کنید.
 • به رادیوی آلمان گوش دهید و با آهنگ‌ها یاد بگیرید.
 • پس از یادگیری هر بخش مهم زبان آلمانی به خود جایزه دهید.
 • از بازی های رایانه‌ای به زبان آلمانی استفاده کنید.
 • دیالوگ بنویسید و نقش اجرا کنید.
بهتر یاد گرفتن زبان آلمانی

سخنان پایانی…

خب با مطالعه این مطلب آموزشی متوجه شدیم که چگونه زبان آلمانی یاد بگیریم و از چه راه‌هایی برای بهبود مهارت زبانی خود استفاده کنیم. آلمانی در مقایسه با سایر زبان‌ها نسبتا پیچیده است. از افعال نامنظم گرفته تا جنس دستور زبان، به طوری که حتی افراد بومی زبان هم گاهی اوقات با گرامر آن مشکل دارند. این را به یاد داشته باشید که در مسیر آموزش آلمانی هیچ وقت از اشتباه کردن نترسید؛ زیرا اشتباه جزئی از روند یادگیری است. بیشتر بدانید.

Tags: مقالات آموزشی زبان آلمانی

مقالات مشابه

 • رشیدی

  عالی و آموزند بود

  پاسخ
  • admin

   سلام دوست عزیز
   بسیار ممنونم که محتوای ما رو تا اخر خوندید و مورد توجه شما بوده

 • قاسمی از مشهد

  عالی بود بهره بردم متشکرم

  پاسخ
  • admin

   امیدواریم با این مقاله بهترین روش های آموزش زبان آلمانی را در اختیار شما قرار داده باشیم.

 • رضا

  سلام من رضا هستم و تقریبا شش ماه میشه که زبان انگلیسی میخونم حالا به زبان آلمانی علاقه مند شدم سوالم اینجاست که من میتونم همزمان هردو زبان را بیاموزم یعنی در یاد گیری ام کدام مشکل ایجاد نمیکنه ممنونم از اینکه جواب سوالم را با تجربیات تان خواهید داد

  پاسخ
  • pghaghness

   سلام بله هیچ تداخلی ایجاد نمیشه

 • اعظم انصاري

  سلام
  مفيد وكاربردي بود
  يك كتاب خوب براي آموزش معرفي ميكنيد؟؟

  پاسخ
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید