بهترین روش های آموزش زبان انگلیسی برای کودکان

مشاوره رایگان

و ثبت نام دوره های آموزش زبان

 

تماس با مرکز زبان ایرانیان

آموزش انگلیسی برای کودکان – بهترین روش آموزش زبان انگلیسی برای کودکان کدام روش است؟ چقدر با اصول آموزش زبان انگلیسی به کودکان آشنا هستید؟ بهترین سن جهت یادگیری زبان انگلیسی برای کودکان چه سنی است؟ شیوه آموزش زبان دوم به کودکان، بیش از بزرگسالان نیاز به حساسیت، دقت و صرف انرژی بالاتر دارد و برای آموزش انگلیسی کودکان کلاس‌های آموزشی باید پر از شور و خلاقیت باشد.

احتمالا از خود می پرسید بهترین روش آموزش زبان انگلیسی به کودکان چیست و چرا باید آموزش مکالمه زبان انگلیسی دوم به کودکان برایمان مهم باشد؟

یادگیری زبان دوم اساسا یک آموزش انتزاعی و نامحسوس است، از طرفی کودکان نیز بیشتر پذیرای آموزش‌های عینی و قابل لمس هستند. همین موضوع پروسه آموزش زبان انگلیسی به کودکان را دچار چالش می‌کند. مثلا فرض کنید که قرار است دستور زبان جملات شرطی را به کودکان بیاموزید. چطور چنین چیزی ممکن است!!!

با آموزش آنلاین زبان همراه آموزشگاه زبان ایرانیان بهترین آموزشگاه زبان در نیاوران باشید. برای ثبت نام در کلاس آموزش انگلیسی کودکان کلیک کنید.


بهترین زمان برای آموزش زبان انگلیسی به کودکان!

در سال ۱۹۹۶، یک مقاله‌ی تحقیقاتی در رابطه با آموزش زبان و بهترین سن یادگیری زبان در روزنامه نیوزویک منتشر شد. در این مقاله، تحقیقات نشان داده بود که اگر کودک پس از ۱۰ سالگی‌اش آغاز به آموختن زبان دوم کند، احتمال کمتری دارد که بعد‌ها بتواند مانند کسانی که آن زبان، زبان مادری‌شان است، صحبت کند. زبان‌شناسان زیادی، نتایج این تحقیق را تایید کرده‌اند.

همچنین، تحقیقات بسیار دیگری هم انجام شد که تاکید بر آموزش زبان به کودکان داشت. به همین دلیل، بسیاری از پدرها و مادرها تاکید به آموزش زبان انگلیسی به کودکان زیر 10 سال خود دارند.

بهترین زمان برای آموزش زبان به کودکان

اما سوال مهم اینجاست: از آنجا که آموزش زبان انگلیسی برای کودکان الویت به حساب می‌آید چگونه اشتیاق کودکان را به آموزش زبان بیشتر کنیم؟

نکات مهم در علاقه مند کردن کودکان به یادگیری زبان انگلیسی

امروزه علاقه والدین به آموزش زبان انگلیسی فرزندان از سنین کودکی بیش از گذشته شده است و این امر باتوجه به آگاهی پیدا کردن آنها نسبت به موثر بودن آموزش از سنین کودکی سرچشمه می‌گیرد. اما نکته مهمی که باید به آن توجه شود این است که راه و روش آموزش زبان انگلیسی به کودکان نیز دارای فوت و فن‌هایی است که باید به آنها دقت کرد.

بازی برای کودکان در کلاس زبان انگلیسی و آموزش زبان انگلیسی با بازی برای کودکان یکی از مهمترین عوامل علاقه مندی کودک به یادگیری زبان است.

دوره های آموزشگاه زبان ایرانیان: دوره تربیت مدرس زبان انگلیسی


درست مانند نکاتی که در آموزش زبان انگلیسی به بزرگسالان توضیح دادیم، اینجا هم یادآوری می‌کنیم که برای یادگیری بهتر است محیط را به گونه ای شبیه سازی کنید که گویی کودک در یک کشور بومی انگلیسی زبان است. تنها در این صورت فرزند شما انگلیسی را همچون زبان مادری صحبت خواهد کرد.

شبیه سازی محیط انگلیسی

شبیه سازی محیط انگلیسی برای آموزش خلاقانه زبان انگلیسی به کودکان

استفاده از فیلم و ویدئو

استغاده از فیلم و ویدئو برای آموزش خلاقانه زبان به کودکان

علاوه بر بازی و سرگرمی که در بخش قبل در مورد آن به طور مفصل صحبت شد، آموزش ربان انگلیسی با فیلم و ویدئو نیز تاثیر بسزایی در تدریس خلاقانه زبان انگلیسی به کودکان دارد.

این ویدئوها در واقع همان ویدئوهای انیمیشن و کارتونی هستند که آموزش زبان را با جذابیت رنگی و صوتی در ذهن کودکان تثبیت می‌کنند.


اگر فرزند شما هم جزو آن دسته فرزندانی است که بدون قصه شب خوابش نمی‌برد، از این فرصت استفاده کنید و لغات جدیدی که فرزندتان یادگرفته است را در قالب داستان و قصه شب به او بگوئید.

قطعا آن لغات بیشتر و بهتر در ذهن کودکتان خواهد ماند. فراموش نکنید که باید قصه‌های شاد و جذابی را تعریف کنید تا از سختی معنای کلمات جدید کم شود.

داستان های انگلیسی بخوانید

بهترین روش تدریس زبان به کودکان با قصه خوانی

تکرار در تدریس خلاقانه زبان به کودکان

تکرار

تکرار لغات جدیدی که کودکان شما در کلاس یادگرفته اند نیز یکی از بهترین روش آموزش زبان به کودکان است.


زبان بدن

برای درک بهتر کودکان نسبت به صفات سعی کنید از زبان بدن و حالات چهره استفاده کنید.

زبان بدن در آموزش زبان به کودکان

چگونه زبان انگلیسی را به کودک خود آموزش دهیم

صبور باشید

کودکان با هم تفاوت دارند. آنها را باهم مقایسه نکنید و از اشتباه کودکان خود عصبی نشوید و به آنها فشار نیاورید. آموزش زبان برای کودکان نیازمند صبر و حوصله بسیار است.


باهم بازی کنید

سعی کنید بازی‌هایی که به نحوی کودکانتان را با زبان انگلیسی درگیر می‌کند، پیدا کنید و در خانه با کودکان خود بازی کنید. آموزش زبان به کودکان همراه با بازی در یادگیری کودک بسیار مفید عمل می‌کند.

آموزش زبان به کودکان با بازی

آموزش خلاقانه زبان انگلیسی به کودکان

کاردستی درست کنید

اگر فرزندانتان در کلاس درس لغت مربوط به شکلی خاص را آموزش دیده اند، در منزل کاردستی آن را با او درست کنید.


شما هم بیاموزید

پارتنر کودک خود باشید. با آموزش زبان و بالا بردن سطح خود، آموزش انگلیسی به کودک در منزل آسانتر خواهد بود! شما نیز در منزل مانند کودکان خود بیاموزید و به او این احساس را بدهید که او معلم شماست و آنچه را که آموخته است، به شما آموزش دهد.

شما هم بیاموزید تا کودکانتان زبان را بیاموزند

بهترین روش های خلاقانه تدریس زبان انگلیسی به کودکان

بهترین روش آموزش زبان انگلیسی برای کودکان کدام است؟ باید بدانید که آموزش به کودکان و نحوه تدریس زبان انگلیسی به کودکان از جنبه‌های مختلفی دارای حساسیت‌های بالایی است. لذا این آموزش‌ها که اغلب دارای روش‌های خلاقانه زیادی نیز هستند، اگر بدرستی صورت نگیرد، می‌تواند در یادگیری و پذیرش زبان دوم در کودک تاثیر منفی هم بگذارد.

در ادامه بهترین روش تدریس زبان انگلیسی برای کودکان را می خوانید.

با رعایت موارد زیر آموزش زبان به کودکان در منزل برایتان تا حد زیادی راحت و آسانتر خواهد شد.

محیط کلاس آموزش زبان به کودکان باید سرگرم کننده باشد

تفریح، تفریح، تفریح…مهمترین چیزی که برای هر بچه‌ای در الویت است. آموزش خلاقانه زبان انگلیسی به کودکان در قالب محیطی سرگرم کننده به قدری باید طبیعی جلوه کند که کودکان در پایان آموزش حس کنند فقط بازی کرده‌اند.

در حالی که آموزش زبان انگلیسی کودکانه و حرفه‌ای به آنها در لایه‌ای ضخیم از سرگرمی پنهان شده است و کودکان آموزش را به چشم سرگرمی می‌بینند.

بخوانید تا بیشتر بدانید: روزی چند ساعت زبان بخوانیم

در واقع بسیاری از معلمان کودکان و کارشناسان اعتقاد دارند که کودکان از طریق بازی بهتر می‌آموزند. بنابراین شما می‌توانید مفاهیم عمیقی را در حین بازی به کودکان آموزش دهید.

بازی کنید. بازی یک روش قدرتمند برای یادگیری در کودکان است. بازی‌های مختلفی وجود دارد که در کلاس آموزش زبان انگلیسی به کودکان نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. مثلا می‌توانید برای آشنایی کودک با نام اعضای بدن، در قالب یک شعر انگلیسی کوتاه از او بخواهید هر قسمت بدن که نامش برده شد را نشان دهد.

نکات مهم در علاقه مند کردن کودکان به یادگیری زبان انگلیسی

و یا مثلا نام یک وسیله را روی یک کارت بنویسید و آن را در بین کارت‌های دیگر قاطی کنید. سپس همه کارت‌ها را روی میز بریزید و از کودکان بخواهید کلمه‌ای که یادگرفته اند را از میان کارت‌ها پیدا کنند. برای اینکه بازی‌ها برای کودکان خسته کننده و خواب آور نباشد، سعی کنید خلاقیت در آموزش زبان انگلیسی به کودکان خرج کنید.

پیکاسو اعتقاد داشت که هر کودک در ذات خود یک هنرمند است، پس زبان انگلیسی را در قالب هنر به کودکان خود بیاموزید.

نقاشی بکشید و نام رنگ‌ها و اشکال مختلفی که طراحی می‌کنند را به زبان انگلیسی به کودکان بیاموزید. کودکان عاشق رنگ ها هستند.

آواز خواندن آن هم با علامت و اشاره به ساده ترین چیزها، برای کودکان جذاب است.

اگر برای آواز خواندن از کار تیمی و گروه آواز استفاده کنید، بهتر یاد خواهند گرفت. شعرهای مختلف را با صدای بلند و آهنگ دادن به آن همراه کودکتان بخوانید.

وقتی در کلاس غذاهای مورد علاقه و یا شرینی جات درست کنید، می‌توانید در مورد حواس 5 گانه صحبت کنید.

در همین حین حتما در مورد فرایند پخت و پز با کودکان صحبت کنید. آری! تدریس خلاقانه زبان به کودکان نیازمند حوصله فراوان است.


از موسیقی و ترانه‌های شاد کودکانه استفاده کنید

از جمله روش تدریس زبان به کودکان استفاده از موسیقی است. از موسیقی و ترانه‌ها غافل نشوید. برای آموزش زبان انگلیسی به کودکتان سعی کنید که همه‌ی حواس او را درگیر کنید. بسیاری از بچه‌ها با شنیدن یاد می‌گیرند. به همین دلیل سعی کنید برای کودکتان، آهنگ‌های انگلیسی بگذارید. بعد از گذشت مدتی، کودک سعی می‌کند با آهنگ‌ها همراهی کند و بسیاری از واژه‌ها را به همین سادگی یاد می‌گیرد.

آموزش زبان به کودکان با موسیقی

همینطور می‌توانید به این ترانه‌ها، حرکاتی را اضافه کنید. این‌ها باعث می‌شوند تا کودکان کلمات را به خوبی به ذهن بسپارند. حتی می‌توان کودک را به اجرای آهنگ تشویق کرد.


آموزش زبان انگلیسی برای کودکان را با تحرک یاد بدهید

بهترین روش تدریس زبان انگلیسی به کودکان به صورت کار عملی است. یک متخصص آموزش زبان انگلیسی به کودکان بیان می‌کند که اگر کودکان آموزش را به صورت عملی ببینند، بهتر یاد خواهند گرفت. در همین راستا گفته می‌شود که اگر کودکان آموزش را در حین حرکت، یعنی همان کار عملی بیاموزند تمام بدن آنها، آن آموزش را درک خواهد کرد. یک روش پیشنهادی این است که چشمان کودک را ببندید و به او وسایلی برای لمس کردن بدهید.

برای آموزش زبان انگلیسی به کودکان تحرک داشته باشید

روش پیشنهادی دیگر در این نوع آموزش این است که بجای پرسش روی کاغذ از کودکان، سوالات و جواب‌ها را روی بلوک‌های دو دیوار کلاس بچسبانید. سپس از کودکان بخواهید تنها جواب درست را به سوال مربوطه متصل کند.


برای آموزش زبان به کودکان از فضای باز استفاده کنید

یکی از نحوه آموزش زبان انگلیسی به کودکان استفاده از فضای باز است. از امکانات فضای بیرون هم برای آموزش به کودکتان استفاده‌ کنید. گاهی اوقات کلاس خود را در فضای باز تشکیل دهید. خوب است بدانید که برگزاری کلاس در فضای باز، تاثیر بسزایی در یادگیری زبان انگلیسی و یادگیری لغاتی که مربوط به آن محیط می‌شود، دارد.

تدریس زبان به کودکان در فضای باز

مثلا می‌توانید کودکتان را به باغ وحش ببرید و ضمن تفریح، نام حیوانات باغ وحش را هم به او بیاموزید. وقتی هم که به خانه برگشتید، از کودکتان بخواهید تا تصویر حیواناتی را که دیده، بکشد و همزمان درباره‌ی آن ها با زبان انگلیسی حرف بزند.


کودکان زبان آموز را تحت فشار قرار ندهید

یکی از مهمترین مواردی که باید به آن توجه کنید این است که هرگز به هنگام آموزش زبان انگلیسی به کودکان زیر 10 سال به آنها فشار وارد نکنید. از طرفی فراموش نکنید که یادگیری زبان انگلیسی کودکان بسیار راحت‌تر از بزرگسالان است. بنابراین دیگر نیازی نیست که نگران این باشید که لحظه‌ای کودک از آموزش غفلت کند، او در مسیر تسلط قرار دارد و جای نگرانی نیست.

کودکان به طور معمول در طی 3 مرحله آموزه‌های جدید زبان را فرا می‌گیرند. در مرحله اول، کلمات و گرامری که شما می‌گوئید را شناسایی و ارزیابی می‌کنند. در مرحله دوم با شنیدن دوباره آنها، متناسب با آن واکنش نشان می‌دهند. سپس در مرحله سوم آنها می‌توانند با استفاده از ساختارهای زبانی خود به شما پاسخ دهند.

بازی با کودکان برای تدریس زبان به کودکان

یک نکته ای که باید به آن دقت کنید این است که اگر دانش آموزان شما به اشتباه لغتی را استفاده می‌کنند یا تلفظ اشتباهی دارند، بجای فشار آوردن کافی است بلافاصله درست آن را تکرار کنید. زیرا بازخورد طبیعی مغز انسان اینگونه است که متوجه اشتباهش خواهد شد و دانش آموزان با شنیدن حالت درست بهتر یاد می‌گیرند.

از طرفی همانطور که ابتدا هم بیان کردیم، از آنجائیکه یادگیری زبان موضوعی کاملا انتزاعی است و کودکان تنها چیزهای ملموس را می‌پذیرند، پس طبیعتا ممکن است آنها قادر به بیان گرامر و سایر جنبه‌های فنی زبان نباشند.

این که کودکان نتوانند گرامر را درست ادا کنند اشکالی ندارد، شما تنها حواستان باشد که آموزشتان سرگرم کننده باشد و بدانید که کودکان بدون هیچ گونه فشاری در کمترین زمان مسلط خواهند شد.


از چه کتاب‌های برای تدریس زبان به کودکان استفاده کنیم؟

بهترین کتاب اموزش انگلیسی کودکان کدام است؟ برای آموزش خلاقانه زبان انگلیسی به کودکان کتاب‌های زیادی منتشر شده و در بازار موجود است. اما اگر کودکتان در رنج سنی 8 تا 11 سال قرار دارد، بهتر است از مجموعه کتاب‌های Family & Friends که یکی از جذاب‌ترین و استثنایی‌ترین کتاب‌های آموزش زبان انگلیسی به کودکان است، استفاده کنید.

منابع آموزش زبان به کودکان

این کتاب‌ها توسط انتشارات دانشگاه آکسفورد انگلستان به چاپ رسیده و شامل ۷ جلد کتاب اصلی به ‌همراه کتاب‌های تمرین، فلش کارت‌های آموزشی و CD آموزشی بخش‌های شنیداری از سطح مبتدی تا بالاتر از متوسطه می‌باشد.

سخن آخر

چگونه به کودکان زبان انگلیسی بیاموزیم؟ کار‌شناسان معتقدند کودکان بهتر است قبل از دوره نوجوانی به یادگیری زبان دوم بپردازند تا بهتر بتوانند تلفظ کلمات را به طور صحیح بیاموزند. به گفته‌ی کارشناسان، دلیل این موضوع، تغییرات فیزیولوژیکی است که در دوران نوجوانی در مغز کودکان رخ می‌دهد.

اما این آموزش اصولی دارد که در صورت رعایت نکردن آن‌ها، ممکن است نتیجه‌ی عکس بگیرید و حتی کودکتان را از آموختن زبان انگلیسی دلسرد کنید.

ما در این مطلب تلاش کردیم تا مهم‌ترین نکاتی را که به شما در این راه آموزش زبان انگلیسی کودکان کمک خواهد ‌کرد را یادآوری کنیم. فراموش نکنید که برای افزایش آموخته‌هایتان می‌توانید از تجربیات سایر افرادی که در این زمینه موفق بوده‌اند هم کمک بگیرید.

حتی می‌توانید آموزش انگلیسی به کودکان را به صورت مشارکتی و به همراه خانواده‌های دیگر، پیش ببرید. به این صورت که والدین دیگری که فرزندان خود را به یادگیری زبان انگلیسی تشویق می‌کنند، پیدا کنید. ترتیب بازی با یکدیگر را بدهید، به پیکنیک و پارک بروید یا به باغ وحش یا آکواریوم سفر کنید. همچنین پیدا کردن دوستان جدید برای شما بسیار مفید است.

در آخر هم به این نکته‌ی مهم تاکید می‌کنیم که در آموزش زبان کودکان، به هیچ وجه او را تحت ‌فشار قرار ندهید. همان طور که در متن هم اشاره ‌شد، هر کودک توانایی‌های خاص خود را دارد. پس سعی کنید آن‌ها را به خوبی بشناسید و بر حسب میزان توانایی‌اش از او انتظار داشته ‌باشید.

اینجا کلیک کنید تا دیگر روش های تدریس زبان انگلیسی به کودکان را بیاموزید.

آموزش زبان انگلیسی از پایه برای کودکان، آموزش زبان انگلیسی به کودکان 10 ساله، آموزش زبان انگلیسی برای کودکان 8 ساله،

دوره های آموزشگاه زبان ایرانیان

Tags: مقالات آموزش و تقویت زبان انگلیسی

مقالات مشابه

 • رضایی

  بهترین روش های آموزش زبان به کودکان رو مطرح کرده بودید واقعا
  ممنون عالی

  پاسخ
  • admin

   سلام
   ممنونم که تا پایان مقاله همراه ما بودید

 • محمد

  مرسی از مقاله خوبتون

  پاسخ
 • سجادی

  نحوه آموزش زبان به کودکان خیلی سخته! بنظرم نیاز به مهارت خیلی بالایی داره

  پاسخ
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید