تقویت مکالمه زبان آلمانی با 8 روش تضمینی

مشاوره رایگان

و ثبت نام دوره های آموزش زبان

 

تماس با مرکز زبان ایرانیان

تقویت مکالمه زبان آلمانی چگونه ممکن است؟ برای کنار هم چیدن واژه های آلمانی دچار مشکل هستید، وسط صحبت کردن تپق می‌زنید، هنوز نمی‌توانید منظور خود را درست برسانید، باید به فکر تقویت مکالمه زبان آلمانی خود باشید. البته شاید اینترنت را برای این کار زیر و رو کرده‌اید، اما چیز خاصی دستگیرتان نشده است.

شاید هم مثل خیلی‌های دیگر پا رو پا گذاشته‌اید و امید دارید که خودبخود همه چیز بهتر شود. اما تا خودتان نخواهید و قدم از قدم برندارید، همچنان آش همان آش و کاسه همان کاسه خواهد بود.

هر چه تا به حال درباره راه‌های تقویت مکالمه آلمانی و شنیده‌اید را همین جا چال کنید. به هیچکدام آن‌ها نیاز ندارید. تکنیک‌هایی که قرار است در اینجا به شما معرفی کنیم، تمام آن چیزی است که برای بهبود مکالمه زبان آلمانی خود به دنبالش هستید. اما به شرطی که از آن‌ها استفاده کنید و خوب هم استفاده کنید.

این تکنیک‌ها شامل شناخت موقعیت مکالمه، شناخت شریک مکالمه، شناخت زبان بدن و مواردی از این قبیل است. پس قلم و کاغذ بردارید و هر چیز بدرد بخوری را که می‌بینید، یادداشت کنید. در ادامه این مقاله با آموزش آنلاین زبان همراه آموزشگاه زبان ایرانیان باشید.

راه‌های تقویت مکالمه زبان آلمانی

زبان گوته علاوه بر آلمان در کشورهای دیگر مثل اتریش، بلژیک، سوئیس و لوکزامبورگ هم به شکل مکرر استفاده می‌شود. زبان آلمانی بعد از یادگیری زبان انگلیسی ، بهترین زبان برای پیدا کردن کار مناسب و شغل سودآور است.

بخوانید تا بیشتر بدانید: اعداد به آلمانی

درست مثل هر کشور دیگر، در مناطق مختلف، گویش‌های آلمانی متفاوتی وجود دارد. گاهی این اختلاف به حدی می‌رسد که صحبت کردن در دو نقطه مختلف می‌تواند تفاوت‌هایی با هم داشته باشد. می‌دانم سخت است. اما درباره گویش‌های محلی خودمان چه فکری می‌کنید؟

آیا خود ما ایرانی‌ها به تمام لهجه‌ها و گویش‌های ایرانی تسلط داریم؟ مثلا همزمان فارسی و کردی و ترکی و لری می‌دانیم یا بلدیم به گیلکی و یزدی صحبت کنیم؟ در برخی مواقع هم حتی فوق فوقش از هر ده کلمه پنج‌تای آن‌ها را متوجه شویم..!!

پس ترسیدن شاید بخشی از کار باشد، اما با دانستن اینکه در همه‌جا اوضاع همین‌طور است و اینکه حتی بومیان یک منطقه هم خود به گویش‌ها و لهجه‌های هم‌وطنان خود تسلط ندارند، کار را خیلی راحت‌تر می‌کند. تکنیک‌های زیر را به کار بگیرید تا در تقویت مکالمه زبان آلمانی خود موفق باشید و بتوانید لغات آلمانی به فارسی را بهتر بیاموزید.

1.هنگام مکالمه خود را در دستور زبان غرق نکنید.

همه می‌دانیم لازمه داشتن یک مکالمه خوب رضایت بخش، آشنایی کافی با گرامر زبان آلمانی است. ما تا ندانیم فعل و فاعل چیست، تا نحوه تشخیص اسم از صفت را متوجه نشویم و تا وقتی که محل قرارگیری حروف اضافه در جمله را پیدا نکنیم، هنوز راه درازی در یادگیری نحوه مکالمه در پیش داریم.

تقویت مکالمه آلمانی

تازه وقتی به زبان آلمانی می‌رسیم که از نظر دستور زبانی از سایر رقبای خود پیجیده‌تر است، کار کمی بیخ پیدا می‌کند. اما اجازه دهید نکته‌ای را بگوییم که برای همیشه در ذهنتان ثبت شود. برای یادگیری مکالمه آلمانی ، نیازی نیست خودتان را در دستور زبان آن غرق کنید.

دانستن محل قرارگیری هر واژه در جمله فوق‌العاده است و تسلط بر آن هم جای تشویق دارد. اما اگر حتی بتوانید در ابتدا منظور خود را برسانید، کار بزرگی کرده‌اید. وقتی جلوتر بروید کم‌کم سکان مکالمه را به دست خواهید گرفت و اوضاع از آنچه در ابتدا تصور می‌کردید، خیلی بهتر می شود. پس با همان دانش اندک گرامری که دارید، شروع به مکالمه کنید. به مرور متوجه می‌شوید که با تمرین می‌توانید خیلی راحت به آلمانی حرف بزنید.

2.برای تقویت مکالمه زبان آلمانی، بپرسید، پاسخ دهید و نظر خود را بیان کنید.

عکس العمل نشان دادن در موقعیت‌های مختلف و کنجکاوی به خرج دادن در آن‌ها می‌تواند یک راه عالی برای در دست گرفتن مکالمه زبان آلمانی است. اینکه بتوانید بدون هیچ ترسی نظر خود را ابراز کنید یا به آلمانی چیزی بپرسید، می تواند آغاز راه موفقیت شما در مهارت گفتاری باشد.

تقویت مکالمه زبان آلمانی با 8 روش

برای اینکه بتوانید در هر موقعیتی که واژه‌های آلمانی در آن رد و بدل می‌شوند شرکت کنید، باید همیشه آماده باشید. اما چگونه؟ با داشتن یک فرهنگ لغت مخصوص به خودتان. چیزی که در آن مفاهیم کاربردی و واژه‌های بدرد بخور را بنویسید و مدام آن‌ها را تکرار کنید تا در مکان درست و زمان درست به کمک شما بیایند. هر چه بر واژگان و اصطلاحات قبلی مسلط‌تر می‌شوید، باید فرهنگ لغت خود را غنی‌تر کنید.

3.خودتان را با زبان محاصره کنید.

بارها و بارها در مقالات متعدد این جمله را تکرار کرده‌ایم، برای آموزش زبان آلمانی در کوتاه ترین زمان باید این زبان را وارد تک تک لحظات زندگی خود کنید. هر لحظه از زندگی خود را با زبان آلمانی جلو ببرید. نترسید قول می‌دهم زبان مادری خود را فراموش نخواهید کرد. هدف از این کار قرار گرفتن در موقعیت های زنده مکالمه زبان است.

8 روش تقویت مکالمه زبان آلمانی

برای تقویت مکالمه زبان آلمانی، حتما نیاز نیست شاخ قول بشکنید، فقط کافیست کلمات عادی روزانه خود را با لغات و اصطلاحات آلمانی جابه‌جا کنید. دفعه بعد به جای اینکه به همسرتان بگویید تلویزیون را روشن کن، آن را به آلمانی تکرار کنید: “Bitte schalte den Fernseher ein”

4.تقویت مکالمه زبان آلمانی با نشانه‌ها

رساندن پیام در مکالمه خصوصا وقتی اول راه هستید، از اهمیت زیادی برخوردار است. پس روی آن تاکید داشته باشید. برای انتقال بهتر پیام نیاز به توجه به نشانه‌ها دارید. طبق تحقیقات زبان شناسان، زمانی که دارید یک فیلم به زبان دیگری می‌بینید، نشانه های تصویری می‌توانند در درک آنچه گفته می‌شود بسیار موثر باشد.

برای مثال حالات چهره می‌توانند غمگین بودن، شاد بودن یا بی تفاوت بودن جمله را تاحدود زیادی مشخص کنند. لحن صدا هم کم از حالت چهره ندارد. برای مثال لحن صدای پرسشی با صدای خبری کاملا متفاوت است. پس شناخت زبان بدن هم می‌تواند در درک معانی جملات بسیار مفید باشد.

8 روش تقویت مکالمه زبان آلمانی

5.تقویت مکالمه زبان آلمانی با منابع صوتی و تصویری

راستش را بخواهید در نوشتن این راهکار کمی شک داشتیم. چون می‌دانیم که بارها و بارها آن را در سایت‌های مختلف خوانده‌اید و یا به شما توصیه شده است که از آن‌ها استفاده کنید. اما تاکید ما هم جای دوری نمی‌رود، شاید باعث شود که شما همین حالا بلند شوید و یک فیلم آلمانی برای خودتان بگذارید و به تماشایش بنشینید.

اما به هر حال برای تقویت مکالمه زبان آلمانی، در درجه اول نیاز به آشنایی با صدای کلمات دارید چه از راه دیدن و چه از راه شنیدن. نمی‌دانم تا به حال در موقعیت‌هایی قرار گرفته‌اید که دو نفر تلفظ یک کلمه را به شکل متفاوتی انجام دهند یا نه؟ مثلا شاید دو استاد و معلم زبان مطرح این کار را کرده باشند. در این زمان چه احساسی به شما دست داده است؟ احتمالا دوست داشتید دست خطاکار را رو کنید و به او نشان دهید که آنقدرها هم که تصور می‌کند به آلمانی مسلط نیست.

روش-تقویت-مکالمه-زبان-آلمانی

اما راستش را بخواهید گویش ها متفاوت است. البته هنوز هم جای اشتباه برای هر فرد زبان‌آموز و حتی استاد زبانی وجود دارد. ولی نمی‌توانیم تفاوت در نحوه بیان یک کلمه به چند شکل مختلف را هم منکر شویم. اینجاست که دیدن فیلم و گوش دادن به اخبار یا پادکست می تواند به ما کمک کند.

با این روش‌ها در معرض تلفظ دقیق‌تر کلمات، لهجه‌ها و گویش‌های مختلفی قرار می‌گیرید و همچنین شیوه استفاده دقیق از لغات زبان آلمانی را در مکالمه متوجه خواهید شد.

از طرف دیگر دیدن فیلم ( یادگیری زبان انگلیسی با فیلم ) می‌تواند در درک بهتر زبان بدن و شناخت بهتر معنا و مفهوم یک جمله بسیار کمک کننده باشد. دفعه بعد هنگام تماشای یک فیلم آلمانی باید از سیر تا پیاز همه چیز را زیر نظر بگیرید. هنگام ادا کلمات آن‌ها را در ذهن خود تکرار کنید. به لحن گفتار و حرکات بدن هنگام بیان لغات توجه کنید و از تلفظ درست و لهجه طرف مقابل هم سر در بیاورید.

تقویت-مکالمه-زبان-آلمانی-با-ویدئو

6.برای تقویت مکالمه زبان آلمانی، موقعیت شناسی کنید.

در هر زبانی شکل بیان کلمات بسیار مهم است و به این بستگی دارد که در چه موقعیت قرار دارید، رسمی، غیر رسمی یا دوستانه. هر چه زمان به جلوتر برود، زبان‌آموزان درک بهتری از واژگان و دستور زبان پیدا خواهند کرد. درکی که باعث افزایش تجربه می‌شود. این تجربه منجر به ایجاد یک پایه قوی خواهد شد که از طریق آن گفتگوهای معنادار با کمترین درصد خطا ایجاد می‌شوند.

تقویت مکالمه زبان آلمانی با موقعیت شناسی

زمان و تمرین به شما کمک می‌کند تا زمینه مکالمه را تشخیص دهید و به خوبی موقعیت‌شناسی کنید. رابطه بین افراد مشخص می‌کند که از چه کلماتی و چگونه استفاده کنید. مثلا شیوه سلام کردن دو فرد عاشق با سلام و احوالپرسی رئیس و کارمند از زمین تا آسمان فرق می‌کند.

در زبان مادری هم وضع به همین منوال است. همه افرادی که با آن‌ها برخورد می‌کنید از درجه اهمیت خاصی برخوردار هستند. آن‌ها را ناخودآگاه در ذهن خود طبقه بندی می‌کنید و خیلی راحت واژگان مخصوص به موقعیتی که در آن قرار دارید را از طریق اسکن مغزی پیدا و استفاده می کنید.

تقویت مکالمه زبان آلمانی با موقعیت شناسی

عدم شناخت موقعیتی که در آن قرار دارید، چندان خوشایند نیست. از طرف دیگر عدم شناختن متن مناسب با موقعیت حتی افتضاح‌تر از حالت قبل است. مثلا تصور کنید که برای احوالپرسی روی شانه رئیس جدی خود بزنید و بگویید” چطوری رفیق” قیافه مدیرتان در این موقعیت واقعا دیدنی خواهد بود. پس برای تقویت مکالمه زبان آلمانی، موقعیت‌ها را درک کنید و متناسب با هر موقعیت از لغات مختص به آن استفاده کنید.

7.شریک صحبت کردن خود را بشناسید.

در پاراگراف قبل در مورد شناخت موقعیت صحبت کردیم. پس می‌دانیم که توجه به روابط در مکالمه خیلی مهم است. اما باید برای اینکه روند مکالمه خود را بهبود دهید، طرف مقابل خود را هم بشناسید. بعد از شناخت افراد می‌توانید آن‌ها را لیست‌بندی کنید و برای هر لیست لغات خاصی را اختصاص بدهید تا در موقعیت مناسب از آن‌ها استفاده کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا با سرعت بهتر و واژگان بیشتری صحبت کنید.

برای اینکه هنگام مکالمه حرفه‌ای‌تر جلوه کنید، باید برای هر موقعیت سبک مخصوص به خود را ایجاد کنید. اصلا اشکالی ندارد که از شخصیت‌های تلویزیونی تقلید کنید. مهم نتیجه کار شماست.

تقویت مکالمه زبان آلمانی با پارتنر خوب

8.تقویت مکالمه زبان آلمانی با آموزشگاه زبان ایرانیان

به راحتی هرچه تمام تر می توانید با شرکت در کلاس آموزش زبان آلمانی مکالمه زبان المانی خود را تقویت کنید. مکالمه با دیگر دوستانتان که همچون شما تمایل به آموزش این زبان دارن شما را در این را بسیار کمک خواهد کرد. بهره گیری از مدرسین نیتیو از مشخصه های بارز آموزشگاه زبان ایرانیان است.

همچنین اگر فرزندانی دارید که علاقمند به یادگیری این زبان هستند میتوانید در کلاس آموزش آلمانی کودکان و یا کلاس آموزش آلمانی نوجوانان ثبت نام کنید و راه را برای آموزش سریع تر انها هموار سازید.

سایر شیوه‌های تقویت مکالمه زبان آلمانی

علاوه بر تکنیک های بالا، پارامترهای دیگری نیز هستند که با تاکید و کار روی آن‌ها می‌توانید پس از مدتی شاهد تغییرات خیره‌کننده در نحوه مکاله خود باشید. آن ها را در زیر مرور و در جای درست از آن‌ها استفاده کنید.

الفبای آلمانی را باید به خوبی الفبای زبان فارسی بلد باشید.

• مکالمه خود را ضبط کنید، به آن گوش دهید، اشکالات را برطرف کنید.

• هر روز به لیست واژگانی که به کار می‌برید، اضافه کنید. اما هنگام صحبت بی‌خیال کلمات قدیمی هم نشوید.

• با صدای بلند صحبت کنید.

• جملات و کلمات مشابه را گروه‌بندی کنید.

• با عبارات جدید جمله بسازید و آن‌ها را در جایی یادداشت کنید.

• قوانین گرامر را برای جمله‌بندی درست یاد بگیرید.

• جملات را به شکل کامل یاد بگیرید و از اصطلاحات در جای درست استفاده کنید.

• از رسانه های آلمانی کمک بگیرید.

• مکالمه خود را با عبارات کلیدی شروع کنید.

• از انواع کتاب آموزش زبان آلمانی بهره ببرید.

کلام آخر…

می‌دانید مشکل کجاست؟؟ آن‌جا که برای تقویت مکالمه زبان آلمانی خود راه دوری می‌روید و مدام به دور خود می‌چرخید تا اثرگذارترین تکنیک‌ها را انتخاب کنید. اما راز حل این مشکل فقط و فقط در صحبت کردن است. آن هم به شکل مداوم. اگر بتوانید هر روز به آلمانی صحبت کنید، دیگر به هیچ فرمول موفقیتی نیاز نخواهید داشت تا در یادگیری مکالمه آلمانی به شما کمک کند.

صحبت کنید، حرف بزنید، مراوده کنید، اما از اشتباهاتی که می‌کنید نه بترسید و نه خجالت‌زده شوید. همه کسانی که راه شما را رفته‌‌اند روزی جایی قرار داشتند که شما در آن حضور دارید. پس برای یادگیری از هیچ چیز ابایی نداشته باشید.

لیست سایر دوره های آموزشگاه زبان ایرانیان

Tags: مقالات آموزشی زبان آلمانی

مقالات مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید