8 روش مؤثر حفظ لغات انگلیسی (چگونه لغات انگلیسی را حفظ کنیم؟)

مشاوره رایگان

و ثبت نام دوره های آموزش زبان

 

تماس با مرکز زبان ایرانیان

چگونه لغات انگلیسی را به خاطر بسپاریم؟ روزی چند لغت زبان حفظ کنیم؟ بهترین روش‌های حفظ لغات انگلیسی چیست؟ در یک کلام، بهتر است بپرسیم چگونه لغات انگلیسی را حفظ کنیم؟

نمی دانم شما هم با من هم عقیده هستید یا نه که سخت ترین بخش آموزش زبان، حفظ کردن لغات آن است. حتی سخت تر از گرامر زبان..!! گرامر را با کمی تکرار و تمرین، زرنگی به خرج دادن و عمیق شدن در موضوع دستور زبان می توان درک کرد. وقتی هم به درک آن برسیم، دیگر مشکلی در فهم آن نخواهیم داشت. اما امان از روزی که بخواهیم برای حفظ کردن لغات وقت بگذاریم.

گسترش و افزایش دامنه لغات انگلیسی از اهمیت زیادی برخوردار است. صرف نظر از اینکه شما چقدر بر گرامر زبان انگلیسی مسلط هستید، باید بدانید که چگونه لغات انگلیسی را حفظ کنیم بهتر است؟ چرا که بدون دانستن تعداد لغات کافی، استفاده از گرامر بی معنا می‌شود و این یادگیری لغات جدید است که دنیای جدیدی از اطلاعات را به روی شما باز خواهد کرد.

البته بهترین راه و روشی برای حفظ کردن لغات انگلیسی وجود ندارد و انتخاب بهترین روش به فرد و روحیات او بستگی دارد. چرا که هر فرد باید متناسب با روحیات و توانایی‌های خود بدنبال بهترین راهکار باشد. اما، ما در این بخش 8 راهکار به شما پیشنهاد می‌دهیم تا با هم ببینیم که چگونه لغات انگلیسی را حفظ کنیم.

با ثبت نام کلاس زبان آنلاین همراه آموزشگاه زبان ایرانیان بهترین آموزشگاه زبان در نیاوران باشید.


8 روش مؤثر یادگیری و حفظ سریع لغات انگلیسی

استفاده از تکنیک‌های حفظ کردن

یکی از روش‌های محبوب سال‌های اخیر برای یادگیری بهتر لغات انگلیسی استفاده از روش mnemonics یا همان یادآور است. در این روش برای لغات جدید تنها به تکرار اکتفا نمی‌شود، بلکه شیوه آن ایجاد ارتباط تصویری، ریتمی یا آهنگی با لغات یا اطلاعات قبلی افراد است. بنابراین به یادآوردن را آسانتر می‌کند. بسیاری از افراد این روش را نمی‌شناسند.

کلاس های آموزشگاه زبان ایرانیان: کلاس آنلاین بحث آزاد انگلیسی

یک مثال جالب برای این روش را با دو کلمه Bactrian و Dromedary بخاطر بسپارید. معنای این کلمات به ترتیب شتر دوکوهان و شتر تک کوهان است. حال برای اینکه این دو لغت را باهم اشتباه نکنید، بهتر است به حرف اول آنها دقت کنید. حرف اول Bactrian که برای شتر دوکوهان است با B شروع می‌شود که دارای دو کوهان است و حرف اول Dromedary که برای شتر تک کوهان است با D شروع می‌شود و دارای یک کوهان است.

تکنیک-های-حفظ-لعات-انگلیسی

توضیح فوق تنها یک مثال برای درک بهتر روش mnemonics بود تا بهتر بفهمیم چگونه لغات انگلیسی را حفظ کنیم. برای این روش تکنیک‌های مختلفی وجود دارد که عبارتند از: تکنیک ریشه یابی، هم آوایی، قطعه قطعه سازی، شبیه سازی

بخوانید تا بیشتر بدانید: یادگیری زبان انگلیسی چند سال طول میکشد

تکنیک ریشه یابی لغات انگلیسی

یادگیری لغات انگلیسی با تکنیک ریشه یابی چگونه است؟ این تکنیک یکی از بهترین روش حفظ لغات انگلیسی است. در تکنیک ریشه یابی شما با دانستن ریشه کلمات می‌توانید تعداد بیشتری لغات بیاموزید، مثل run و runner

یادگیری لغات زبان بر اساس ریشه یابی چگونه است؟

ریشه یابی کلمات انگلیسی یکی از ترفندهای مدرن برای یادگیری لغات این زبان محسوب می شود. ریشه یابی در اصل مانند کندوکاو و حفاری عمیق است. از آن گذشته کلید یادگیری و درک لغات جدید زبان انگلیسی از طریق درک ریشه های آن لغت است.

شناخت ریشه ها و تجزیه آن ها به اجزای کوچکتر می تواند به شکل عمیقی در یادگیری لغات به ما کمک کند. هر واژه در زبان از سه قسمت پیشوند، ریشه یا مغز و پسوند تشکیل شده است. این بخش ها هر کدام ممکن است از زبان خاصی وارد انگلیسی شده باشند. رمزگشایی هر کلمه با توجه به ریشه ای که دارد، می تواند زبان آموز را به یک چالش جالب وارد کند که در یادگیری همیشگی لغات بسیار موثر است.

کلمات ریشه ای می توانند به شما کمک کنند که کلمات بزرگ و جدید را به واحدهای کوچکتر تقسیم کنید تا معانی آنها را کشف کنید. یادگیری تنها یک کلمه ریشه می تواند به شما در درک چندین کلمه زبان انگلیسی کمک کند. بنابراین، با یادگیری فقط 20 یا 30 کلمه اصلی، می توانید واژگان انگلیسی خود را به صدها کلمه جدید گسترش دهید.

بخوانید تا بیشتر بدانید: آموزش انگلیسی به کودک در منزل

تکنیک هم آوایی لغات انگلیسی

یکی دیگر از روش حفظ كردن كلمات انگليسي تکنیک هم آوایی است. در تکنیک هم آوایی از هم آوا بودن لغت با معنای فارسی آن استفاده می‌کنید. مانند sugar و شکر.

چگونه-لغات-انگلیسی-را-حفظ-کنیم؟

تکنیک قطعه قطعه سازی لغات انگلیسی

در تکنیک قطعه قطعه سازی سعی بر این است که شما با بخش کردن کلمات به چند قطعه، یک قطعه را انتخاب کنید که بهتر می‌توانید با معنای آن ارتباط بگیرید.
به عنوان مثال برای کلمه expand به معنای گسترش کافی است به خاطر بسپارید که گسترش پند به دیگران کار خوبی است. به این ترتیب تنها با ارتباط با بخشی از کلمه expand راحتتر توانستید معنای آنرا بخاطر بسپارید.

بخوانید تا بیشتر بدانید: آموزش مکالمه انگلیسی
حفک-کردن-لغات-انگلیسی

تکنیک شبیه سازی کلمات انگلیسی

چطور لغات انگلیسی را حفظ کنیم؟ شبیه سازی کنید! برای شبیه سازی کلمات این طور گفته می‌شود که شما با تکرار آوای کلمه مورد نظر، یاد چه چیزی می‌افتید، سپس سعی کنید با آن آوا یک جمله حاوی معنای آن لغت بسازید. فرض کنید که کلمه shriek به معنای جیغ زدن را می‌خواهید یاد بگیرید.

بخوانید تا بیشتر بدانید: بهترین موسسه زبان انگلیسی در تهران

ابتدا کلمه shriek را چند بار تکرار کنید. در این شرایط یاد کلمه “شریک” خواهید افتاد. سپس می‌توانید با این جمله که شریک من همیشه جیغ می‌زند، معنای کلمه shriek را به خاطر بسپارید.

چگونه-لغات-لنگلیسی-را-فراموش-نکنیم

محیط را برای خود شبیه سازی کنید

شاید برخی از افراد برای یادگیری بهتر زبان انگلیسی، از اینکه نمی‌توانند به مسافرت خارجی یا اقامت موقت و کوتاه در یک کشور انگلیسی زبان بروند، ناراحت و ناامید باشند. چراکه با توجه به اینکه تمام اطرافیان انگلیسی صحبت می‌کنند و اینگونه شما در زبان انگلیسی غرق می‌شوید، یادگیری برای شما آسانتر می‌شود.

اما نکته اینجاست که امروزه پیشرفت تکنولوژی باعث شده است که همه ما بتوانیم این محیط را برای خود شبیه سازی کنیم و اینگونه یاد بگیریم که چگونه لغات انگلیسی را حفظ کنیم.

استفاده-از-تکنیک-های-حفظ-لغات-انگلیسی

شما می‌توانید با گوش دادن به موسیقی زبان انگلیسی، دیدن فیلم زبان اصلی انگلیسی و خواندن کتاب‌ها با زبان انگلیسی این شرایط را برای خود شبیه سازی کنید. از طرفی اگر سعی کنید بیشتر در جمع دوستان خود مکالمات انگلیسی داشته باشید به شما کمک بیشتری می‌کند.

هر چیزی که در اطراف خود می‌بینید صدا بزنید

خیلی از افراد مبتدی نیز بدنبال این هستند که چگونه لغات انگلیسی را حفظ کنیم. این روش یکی از ساده ترین روش های یادگیری لغات انگلیسی و یک روش پایه ای برای کسانی است که یا مبتدی هستند و یا به دفعات دچار فراموشی معنای لغات می‌شوند.

در این روش شما کافیست هر چه در اطراف خود می‌بینید با صدای کمی بلند نام ببرید. در این بین اگر معادل انگلیسی چیزی را نمی‌دانید، آنرا پیدا کنید و سپس با دیدن دوباره آن شیء، آن لغت انگلیسی را تکرار کنید.

هرچه-میبینید-به-انگلیسی-صدا-بزنید

کلمات را در متن قرار دهید

یکی از روش های موثر برای اینکه ببینیم چگونه لغات انگلیسی را حفظ کنیم، روش استفاده از لغات در جملات است. در این روش بجای لیست کردن تصادفی کلمات آنها را در جملات قرار دهید. اگر آن جملات طنز گونه باشند، یادگیری شما را آسانتر هم می‌کند. به همین دلیل است که خواندن نیز بسیار مهم است، زیرا به هر کلمه متن می‌دهد و این به شما کمک می کند معنی و کاربرد کلمه را بهتر درک کنید.

به عنوان مثال، اگر در جمله This soup is horrible, it tastes so bitter! ممکن است کلمه “تلخ= bitter ” را درک نکنید ، اما به لطف متن کل جمله، می‌توانید حدس بزنید که بهر حال معنی آن “خوب نیست”. همچنین خواندن به ما کمک می‌کند که بدانیم چه کلماتی هستند که معمولاً در انگلیسی نوشتاری استفاده می شود، اما در مکالمه استفاده نمی‌شود.

بخوانید تا بیشتر بدانید: برنامه ریزی برای یادگیری زبان انگلیسی در منزل
تمرینات-لازم-برای-حفظ-لغات-انگلیسی

سعی کنید هرگز به زبان مادری ترجمه نکنید

اگر می‌خواهید ببینید چگونه لغات انگلیسی را حفظ کنیم یا چگونه یادگیری لغات جدید در ذهن شما برای مدت طولانی‌تری حفظ شود، بهتر است بدانید چگونه به انگلیسی فکر کنیم؟ و دیکشنری دو زبانه انگلیسی-فارسی را کنار بگذارید.

مراجعه به دیکشنری دو زبانه باعث میشود شما یک مرحله در ذهن خود ترجمه کنید و سپس لغت جدید انگلیسی را بیان کنید. اما اگر از دیکشنری تک زبانه استفاده کنید و برای یادگیری هر لغت جدید به توضیح انگلیسی آن مراجعه کنید، بهتر در ذهن شما ثبت خواهد شد و به این ترتیب ترجمه ذهنی شما هم از بین خواهد رفت.

استفاده-از-دیکشنری-انگلیسی-به-انگلیسی-برای-حفظ-لغات-انگلیسی

تمرکز بر روی لغات تخصصی و کاربردی

هدف برخی افراد برای یادگیری لغات جدید استفاده از آن در حوزه کاری و بازاریابی است. بنابراین هرگز به این افراد توصیه نمی‌شود که رمان‌های شکسپیر را بخوانند. در عوض باید لغات مورد نیاز و کاربردی را فرابگیرند. بنابراین بهتر است هنگامی که بدنبال این هستیم که ببینیم چگونه لغات انگلیسی را حفظ کنیم، هدف و انگیزه‌مان از یادگیری را هم در نظر بگیریم.

از طرفی، هرچه کلمات کاربردی و پرتکرارتر باشند و یا مربوط به حرفه، سرگرمی‌ها و مکالمه‌های واقعی روزمره زندگی شما باشند، یادگیری آنها نیز آسان‌تر است و شما قادر خواهید بود بیشتر از آنها استفاده کنید.

تمرکز-کنید

صدای خودتان را ضبط کنید

این موضوع از لحاظ روانشناسی نیز ثابت شده است که با شنیدن صدای خودتان که کلمات را با صدای بلند ادا می‌کنید و حرکت دهان خود را واضح‌تر احساس می‌کنید، در واقع ارتباطات بیشتری در مغز خود ایجاد می‌کنید.

بخوانید تا بیشتر بدانید: کتاب برای افزایش دایره لغات انگلیسی

به عنوان مثال، فرض کنید در گذشته انگلیسی می‌خواندید اما مدت زیادی است که آن را تمرین نمی‌کنید و یا به هر دلیلی از آن استفاده نمی‌کنید. حال زمانی که مجددا می‌خواهید از آنها استفاده کنید، ممکن است کلمات را بَلد باشید اما به یاد آوردن آنها برایتان کمی سخت شده باشد.

با این وجود‌، اگر بارها به صدای خودتان گوش داده باشید، به محض شروع به صحبت کردن، دسترسی به آن کلمات در صورت نیاز آسان‌تر می شود. ضبط کردن صدایتان از جمله ساده ترین روش های یادگیری لغات انگلیسی است.

صدای-خودتان-را-ضبط-کنید

برای حفظ لغات انگلیسی فلش کارت بسازید

چندسالی است که استفاده از فلش کارت‌ها روشی محبوب برای یادگیری کلمات جدید است. برای اینکه بهتر بفهمیم با این روش چگونه لغات انگلیسی را حفظ کنیم به این توضیح دقت کنید.

شما می‌توانید معنای لغت و یا تصویر آن را پشت فلش کارت داشته باشید. بنابراین، می‌توانید آن یادداشت‌ها را مجددا استفاده کنید و یا آنها را در مکان‌هایی قرار دهید که مرتباً آنها را خواهید دید. اگر این روش را انتخاب کردید، بهتر است به طور مرتب و هر روز کارت‌های خود را بیرون آورده و آنها را بخوانید و ابتدا نقاشی یا تعریفی که پشت آن کلمه است را بخوانید و سعی کنید معنی آن را به یاد بیاورید.

استفاده-از-فلش-کارت-های-حفظ-لغات-انگلیسی

بارها برای همه ما این سناریو پیش آمده که دقایق زیادی را برای حفظ کردن چند لغت صرف کرده ایم، آخر نتیجه این شد که بعد از دو روز حتی نتوانستیم آن ها را به یاد بیاوریم، چه برسد به معنی و یا جایگاه آن ها در جمله..!! اما باید راهی باشد که ما جوری این واژه ها را حفظ کنیم تا موقع یادآوری آن ها با مغزمان دست به یقه نشویم. اگر شما هم از تکرار این مسیر بی نتیجه خسته شده اید، شاید به دنبال چند راهکار طلایی باشید که هنگام بخاطر سپردن و یادآوری لغات جدید برای شما معجزه کند.

برنامه ریزی برای حفظ کردن لغات انگلیسی

نباید انتظار داشته باشید که با یادگیری های جسته گریخته و چند وقت یکبار، چیزی از یادگیری زبان عایدتان شود. هیچ کس با پختن چند بار املت آشپز نشده که شما دومی اش باشید..!! باید برای هدفتان یک استراتژی داشته باشید. چیزی که نتوانید از آن تخطی کنید. برنامه ای که به آن پایبند باشید و بتوانید حتی روز دقیق رسیدن به هدفتان را هم در آن مشخص کنید.

اینکه هر وقت حوصله تان سر رفت به سراغ زبان بروید، جز وقت تلف کردن سودی نخواهد داشت. فوق فوقش بعد از چند روز به تعداد انگشتان یک دست لغت جدید یاد بگیرید، که چندان به کارتان نخواهد آمد. پس از ابتدا ضعف نشان ندهید و اگر می خواهید طعم موفقیت را بچشید، همین اول کار مثل حرفه ای ها رفتار کنید. تقویم را بردارید، زمانبندی کنید و اهداف خود را یادداشت کنید. مهم از همه این ها، به آنچه برنامه ریزی کرده اید درست روی زمان خودش پایبند باشید، حتی اگر مجبور شوید از خواب نازنینتان بزنید.

در تقویمی که برای خود ایجاد کرده اید بنویسید که در هر روز، هفته، ماه و سال حدودا چند لغت باید حفظ کنید. باور کنید حتی اگر به دو سوم برنامه ریزی خود پایبند باشید، درست سر یک سال از نتیجه شگفت زده خواهید شد.

برنامه ریزی برای حفظ لغات انگلیسی را تنها به حفظ افعال یا اسامی ختم نکنید. سعی کنید تمامی صفات، ضمایر، قیود، حروف اضافه و ربط را یاد بگیرید. مهم تر از یادگیری آن ها این است که بتوانید آن ها را در جمله به کار ببرید. علاوه بر این هر چه جلوتر می روید، اصطلاحات سخت را به لیست خود اضافه کنید. هر زمان که احساس کردید، شیوه یادگیری یا راهی که می روید مناسب نیست، تغییر مسیر دهید و برنامه ریزی خود را آپدیت کنید.

چگونه متن انگلیسی را حفظ کنیم؟

ساده ترین راه تقویت زبان، اضافه کردن واژگان جدید به ناخودآگاه ذهنتان است. وقتی شروع به یادگیری لغات ناشناخته می کنید، خواهید فهمید که تا چه حد زبان انگلیسی و درک آن دوست داشتنی خواهد بود. همه ما پس از یادگیری لغات باید روی این موضوع تمرکز داشته باشیم که چگونه متن انگلیسی را حفظ کنیم؟ راهکارهای زیر می توانند در به خاطر سپردن متون بسیار کاربردی باشند.

1- سعی کنید قبل از هر چیز اطلاعات را درک کنید.

تا نتوانید درک کنید که متن درباره چه چیزی است، حفظ کردن پشت سر هم لغات کاری بیهوده است. اگر موقع به خاطر سپردن متن متوجه شدید که بخشی از موضوع را درک نمی کنید، باید روی فهمیدن مطلب و هدف آن پافشاری کنید.

زمانی که منطق کار را درک کنید، به خاطر سپردن ردیفی از کلمات در کنار هم برای شما راحت تر خواهد شد. این کار یک مزیت دیگر هم دارد و آن هم آشنایی با جایگاه کلمات در جملات است که برای یادگیری بهتر دستور زبان هم به کمک شما می آید.

2- مفاهیم را با خاطرات به هم پیوند بزنید.

یکی دیگر از راهکارهای بخاطر سپردن یک متن این است که می توانید اطلاعاتی که قرار است به ذهن بسپارید را به چیزی که از قبل می دانید وصل کنید. برای مثال داستان خوردن استیک جک در خانه مری را به روزی که با پارتنرتان کباب خورده اید را به هم ربط دهید.

این دو را با احساسی که در آن لحظه داشتید بهم وصل کنید. خواهید دید که دفعه بعد چگونه احساسات باعث قلیان متن حفظ شده و رپیت آن در ذهنتان خواهد شد. زمانی که یادگیری با سرگرمی و خاطرات روزمره ترکیب شوند، متوجه می شوید که حفظ متون چقدر آسان تر می شود.

3- صحبت کردن با خود را در دستور کار قرار دهید.

وقتی به دنبال این هستیم که چگونه یک متن انگلیسی را حفظ کنیم، می توانیم از روش صحبت کردن با خود استفاده کنیم. شاید از این شیوه تعجب کنید، اما این یک ابزار موثر حافظه است. تکرار و تمرین با خود.

بلند صحبت کردن با خود و قرار دادن خود در موقعیت نقش ها جوری که انگار در حال بازی آن هستید، می تواند بهترین روش یادگیری زبان انگلیسی باشد. این شیوه می تواند برای یادگیری سریع لغات آیلتس و یا سایر آزمون های مهم هم کارآمد باشد.

4- از تجسم تصاویر استفاده کنید.

برای اینکه بدانیم چگونه لغات انگلیسی را فراموش نکنیم و به تبع آن متن انگلیسی را به یاد بیاوریم، می توانیم از روش تجسم تصاویر استفاده کنیم. تمرین و قاطعیت در تصویر سازی و تجسم متن می تواند زمانی که ما روی به یاد آوردن لغات و جملات پافشاری کنیم، به کمک ما بیایند.

5- سوال طرح کنید.

از دیگر روش های موثر برای به یاد سپردن متون انگلیسی، استفاده از سوال و جواب است. بهترین راه یادگیری هر متنی، نوشتن آن است. علاوه بر این اگر بتوانید از دل متن سوال طرح کنید، به طرز خارق العاده ای می توانید آن متن را به خاطر بسپارید.

نوشتن پاسخ سوال ها نه تنها در حفظ ثبت لغات در خاطرات بلند مدت شما موثر است، بلکه شما را برای آزمون های مختلف آماده می کند.

چگونه جملات انگلیسی را حفظ کنیم؟

حفظ کردن جملات انگلیسی هم می تواند درست مثل حفظ کردن متن باشد. در اصل مهم ترین کار شما آموزش لغات انگلیسی و جمله سازی با کلمات جدید است. وقتی بتوانید به آسانی جمله سازی کنید، خیلی راحت هم می توانید جملات مشابه را بخاطر بسپارید.

1- جملات را به کار ببرید.

شاید سریع ترین روش حفظ لغات انگلیسی و به تبع آن جملات این زبان، بکارگیری آن ها در زندگی روزمره است. مثلا دفعه بعد که خواستید بگویید امشب شام به رستوران می رویم، می توانید آن را این طور بیان کنید”We’re going to the restaurant tonight”. پس تا زبان را وارد زندگی روزمره خود نکنید، نمی توانید با آن خو بگیرید.

وقتی که به شکل عادی از واژگان در کنار هم استفاده کنیم، دیگر نیازی نخواهیم داشت که مدام در جستجو پاسخ این سوال باشیم که چگونه جملات انگلیسی را حفظ کنیم. ایجاد یک محیط آموزشی در خانه نه تنها برای شما بلکه برای سایرین هم بسیار مفید و موثر خواهد بود.

2-عادت خواندن را در خود تقویت کنید.

وقتی با جملات جدید روبرو می شوید، ساده ترین راه این است که آن ها را حفظ کنید. اما حفظ کردن به کار شما نمی آید. دیدن کلمات و جملات در یک رمان یا یک مقاله بسیار مفیدتر از دیدن جملات در لیستی است که احتمالا برای خود تهیه می کنید. عادت خواندن به طور ناخودآگاه شما را با کلمات جدید درگیر خواهد کرد و باعث می شود نه تنها به راحتی جملات را به ذهن بسپارید بلکه نحوه استفاده از هر لغت را نیز به شما می آموزد.

3- هنگام خواندن جملات حفظ شده قدم بزنید.

از این تکنیک تعجب کردید نه؟!! اما شاید برایتان جالب باشد که بدانید یادگیری حین حرکت می تواند در بخاطر آوردن جملات کمک کننده باشد. این اتفاق به دلیل فعال بودن جریان خون مغز شما زمانی که در حال قدم زدن هستید روی می دهد. این کار مغز شما را تحریک می کند تا جمله حفظ شده را بهتر به ذهن بسپارید.

4- کلمه کلیدی هر جمله را تجسم کنید.

برای حفظ کردن جملات زبان انگلیسی، می توانید کلیدی ترین کلمه جمله را پیدا کنید. سپس کاربرد آن را در جمله بیابید، مثلا فعل است یا اسم. بعد از آن ارتباط سایر لغات را با این کلمه کلیدی پیدا کنید. از این طریق جمله به شکل قدرتمندی مرور و در ذهن شما ثبت می شود.

چگونه لغات انگلیسی را فراموش نکنیم؟

یک راز اینجا وجود دارد که اکثر ما از آن غافل هستیم و آن هم این است که “تلاش برای حفظ کلمات به شکل عمدی، تنها اتلاف وقت است”. در عوض هم نشینی مداوم با لغات یک راه طبیعی برای حفظ کردن هر لغتی است.

از طرف دیگر مجبور نیستید برای به خاطر سپردن کلمات رمان شکسپیر را بخوانید و روی کلمات قرون وسطایی تمرکز کنید. همین که کلمات مفید با کارایی بالا را یاد بگیرید برای شما کافی است. این شکل از کار در حک کردن لغات در ذهنتان بسیار موثر است تا اینکه بخواهید هر لغتی را به خورد مغزتان دهید که اصلا به کارتان نمی آید.

هر چه واژه ها برای مکالمات واقعی روزمره، برای حرفه، رشته تحصیلی مورد نظر یا برای سرگرمی استفاده شوند، به دلیل کاربردی و محبوب بودن یادگیری آسان تری خواهند داشت.

همچنین می توانید یادگیری لغات را تعاملی کنید. خب شاید بپرسید این یعنی چه؟ برای مثال می توانید وقتی قرار است کلماتی مثل بستنی، شیرین، شکر یا کاکائو را یاد می گیرید، با خوردن یک بستنی با روکش شکلاتی یک حالت تعاملی ایجاد کنید.

برای اینکه بتوانید در ثبت لغات بهتر عمل کنید، باید راه مناسب خود را بیابید. روش های مختلفی برای یادگیری وجود دارند از فلش کارت ها، گوش دادن به آهنگ و استفاده از اپلیکیشن های مختلف گرفته تا کمک گرفتن از دیکشنری یا حتی یک بازی. اما اینکه کدام روش یا رویکرد مناسب است، به خود شما و نحوه یادگیری شما بستگی دارد.

یکی از راه گوش بهتر یاد می گیرد، دیگری با خواندن و نفر سوم هم با دیدن تصاویر، بنابراین با تست راه های مختلف بهترین روش به خاطر سپردن لغات را پیدا و از آن استفاده کنید.

روزی چند تا لغت زبان حفظ کنیم؟

تا زمانی که فقط به دنبال سریع تر حفظ کردن لغات باشید، نمی توانید به هدف خود برسید. خیلی خوب است که بتوانید مثلا روزی 10 لغت جدید یاد بگیرید، اما مهم تر از یادگیری، به خاطر آوردن آن است. پس هنگامی که دارید برای حفظ کردن تعداد مشخصی لغت برنامه ریزی می کنید، باید برای وقتی که قرار است لغات جدید را تکرار و تمرین کنید هم وقتی در نظر بگیرید.

تعیین یک هدف اشتباه می تواند بزرگترین مشکل زبان آموزان باشد. برای مثال بیشتر از اینکه بر ورودی تمرکز داشته باشند، روی خروجی تاکید دارند. پس اینکه چگونه یاد بگیرید، خیلی مهم تر از این است که روزی چند کلمه یاد بگیرید. همچنین تفکرات مبالغه آمیز و افراطی هم می تواند در وسط راه شما را خسته کند.

کسی که می خواهد مثلا روزی 50 کلمه حفظ کند، درست چند روز بعد متوجه تصمیم هیجانی خود خواهد شد. چنین شخصی شاید خیلی هم با انگیزه کار را شروع کند، اما بعد متوجه می شود که برای تکرار این تعداد کلمه، روز بعد به زمان بیشتری نیاز دارد که این زمان بعد از چند روز به طرز عجیبی صعودی خواهد بود.

پس این سوال که روزانه چند لغت یاد بگیریم، کلا سوال درستی نیست. چنین طرز فکری می تواند برای یادگیری شما مثل یک سم مضر باشد. به همین دلیل وسواس به خاطر سپردن تعداد مشخصی از کلمات جدید را کنار بگذارید.

از طرفی شاید پرسیدن اینکه روزی چند تا لغت حفظ کنیم، بتواند در برنامه ریزی موثر به کمک ما بیاید، اما در نهایت نمی توان از یک نسخه برای همه استفاده کرد. میزان یادگیری هر شخص با دیگری متفاوت است، طوری که شاید یکی بتواند هفته ای چند کلمه جدید یاد بگیرد، در حالی که دیگری شاید تا چند ده کلمه را بتواند حفظ کند.

چگونه آهنگ های خارجی را حفظ کنیم؟

زمانی که برای یاد گرفتن لغات از یک ملودی و آهنگ خاص استفاده می کنید، بهتر می توانید آن را حفظ کنید. اما وقتی قرار باشد این کار را هنگام گوش دادن یک آهنگ انجام دهید که تاثیرپذیری آن به مراتب بسیار بیشتر خواهد شد. یکی از ترفندهایی که برای یادگیری زبان بارها روی آن اصرار کرده ایم این است که کمی مطالعه جدی زبان را با فعالیت های محبوب خود مثل همین موسیقی ترکیب کنید تا نتایج فوق العاده ای از آن بگیرید.

می توانید آهنگ مورد علاقه خود را گوش دهید، صدای خود را حین خواندن آن ضبط کنید و سپس آهنگ را با صدای خود پخش کنید. این تکرار و تمرین می تواند برای شما معجزه کند.

برای به خاطر سپردن متن یک موسیقی انگلیسی زبان، باید آهنگی را انتخاب کنید که برای شما جذاب و محبوب است. برای شروع بهتر است از آهنگ های ساده و کوتاه تر استفاده کنید. برای مثال آهنگ های رپ نمی توانند برای یک زبان آموز مبتدی کارایی داشته باشند. از دیگر کارهایی که می توانید برای حفظ کردن آهنگ انگلیسی زبان داشته باشید، گزینه های زیر خواهند بود.

 • مثل همیشه بزرگترین کاری که باید بکنید، تمرین و تکرار است.
 • متن آهنگ را هر سری که می خوانید با دست بنویسد.
 • اول معنای اشعار را بنویسد و بعد برای حفظ کردن آن اقدام کنید. به خاطر سپردن چیزی که از آن سر در نمی آورید، چالش برانگیز است.
 • برای حفظ کردن آهنگ آن را به قسمت ها و قطعات کوچک تبدیل کنید. برای مثال اول یک قطعه از آن را حفظ کنید، بعد قطعه دوم سپس برگردید و شعر را از اول بخوانید.
 • سعی کنید بدون نگاه کردن به آواز و متن شعر، گوش دهید و متن را زمزمه کنید.
 • هنگام خواندن متن به آهنگ گوش کنید.

در آخر…

یادگیری زبان پر از چاله چوله های نفس گیر، خسته کننده و پر دردسر است، اما لذت رسیدن به انتهای مسیر، تمامی این خستگی ها را از بین می برد. به خاطر سپردن لغات از پر چالش ترین بخش های آموزش هر زبانی است که ما در اینجا به بررسی آن پرداختیم. چیزی که در کل این مقاله روی آن تاکید داشتیم، داشتن برنامه ریزی حرفه ای و پایبند بودن به آن و استفاده از شیوه درست نحوه یادگیری لغات انگلیسی است.

اگر مثل خیلی های دیگر دنبال آمدن شنبه هستید تا کار خود را شروع کنید، بهتر است خیلی روی خودتان و تلاشی که مثلا قرار است داشته باشید، حساب باز نکنید. اما اگر دوست دارید در رده چند درصدی های موفق باشید، امروز را به عنوان شروع موفقیت خود ثبت کنید. این را بدانید که همه شکست خورده اند و همه هم شکست خواهند خورد، تنها تفاوت موفق ها با ناموفق ها، در متوقف نشدن آن ها است.

در این مقاله سعی کردیم انواع بهترین تکنیک حفظ لغات انگلیسی بگوییم و روش های کاربردی یادگیری راحت‌تر لغات را به شما آموزش دهیم، اما ممکن است روش‌های دیگری هم وجود داشته باشد. اگر می‌خواهید با چند روش دیگر آشنا شوید به این لینک مراجعه کنید.

Tags: مقالات آموزش و تقویت زبان انگلیسی

مقالات مشابه

 • رضا

  سلام بسیار مفید بود مثل نقشه راه

  پاسخ
  • admin

   سلام رضا عزیز
   ممنونم که تا اخر با ما همراه بودید.

 • Mohsen

  ممنونم از سایت خوبتون💪

  پاسخ
 • Ehsan

  سلام. مطالب جالب بود سپاسگزارم.

  فقط با اون قسمت که فرمودید لغات رو به فارسی ترجمه نکنید و فقط از انگلیسی استفاده کنید مشکل دارم من درک نکردم یعنی چی!!!

  مثلا لغات رو حفظ کنیم، خب وقتی ندونیم چه معنایی میده چطور یادش بگیریم؟ وقتی به فارسی ترجمه نکنیم که معنیش چی میشه چطور بفهمیم مثلا : Book میشه کتاب. !؟

  پاسخ
  • admin

   سلام دوست عزیز
   منظور ما استفاده از دیکشنری انگلیسی به انگلیسی هست
   یعنی لغات رو با مفاهیم انگلیسی ساده تر یاد بگیرید
   برای مثال میتونید از دیکشنری آنلاین لانگ من استفاده کنید

 • مهرناز

  بهترین و کاملترین مقاله ای بود که تاحالا خونم.واقعا دست مریزاد خیلی کمکم کرد

  پاسخ
  • admin

   با سلام
   ممنونم که نظرتون رو با ما به اشتراک گذاشتید

 • سلماز

  فوق العاده کامل بود تا بحال چنین نقشه راه خوبی ندیده بودم
  حالا متوجه شدم در ۳۵ سال گذشته چرا هیچوقت زبان را کامل نتونستم یادبگیرم چون مداومت در کار نداشتم باید در اولویت برنامه هامون باشه و باهاش زندگی کنیم
  ممنون بخاطر مقاله عالی

  پاسخ
 • سلماز

  فوق العاده کامل بود تا بحال چنین نقشه راه خوبی ندیده بودم
  حالا متوجه شدم در ۳۵ سال گذشته چرا هیچوقت زبان را کامل نتونستم یادبگیرم چون مداومت در کار نداشتم باید در اولویت برنامه هامون باشه و باهاش زندگی کنیم
  ممنون بخاطر مقاله عالی

  پاسخ
  • admin

   سلام سلماز عزیز
   خوشحالیم که مقاله برای شما مفید بوده

 • yasamin

  خیلی خوب بود مرسی واقعا مفید بود مطالبتون

  پاسخ
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید