بهترین روش تضمینی برای افزایش دایره لغات انگلیسی

مشاوره رایگان

و ثبت نام دوره های آموزش زبان

 

تماس با مرکز زبان ایرانیان

چگونه دایره لغات انگلیسی خود را افزایش دهیم؟ آیا با ترفندهای جذاب افزایش دایره لغات انگلیسی آشنا هستید؟ ابزارها یا نرم افزارهایی که در این راه به شما کمک می‌کنند، کدامند؟ آیا بهترین کتاب یادگیری لغات انگلیسی را می‌شناسید؟

اغلب افراد در سطوح مبتدی و متوسط این دغدغه را دارند که در مسیر یادگیری زبان انگلیسی از چه روش‌هایی برای بهبود دایره لغات خود استفاده کنند. سوال بعضی افراد این است که چگونه لغات انگلیسی را حفظ کنیم و یا اصلا آیا ترفندی وجود دارد تا لغات را کمتر فراموش کنیم؟

با آموزش آنلاین زبان همراه آموزشگاه زبان ایرانیان بهترین آموزشگاه زبان در نیاوران باشید.

چرا باید دامنه لغات انگلیسی خود را بهبود دهیم؟

فرایند یادگیری زبان انگلیسی، یک فرایند بی وقفه است که همه می‌دانیم اگر به هر دلیلی در این مسیر وقفه های متعدد و یا طولانی ایجاد شود، اثر منفی در یادگیری خواهد گذاشت. این اثر بیش از همه بخش‌های دیگر، خود را در دایره لغات انگلیسی نشان می‌دهد.

از طرفی به این موضوع دقت کنید که هر چند شما برنامه ای کاملا مشخص و مدون برای یادگیری زبان داشته باشید اما اگر به فکر بهبود دایره لغات انگلیسی خود نباشید، هرگز نمی‌توانید از نفوذ کلامی بالایی برخوردار باشید و به مدرک های زبان انگلیسی به ترتیب دست یابید.

بخوانید تا بیشتر بدانید: یاد گرفتن زبان انگلیسی چقدر طول میکشد
دایره-لغات-انگلیسی

حتی اگر بخواهیم از جنبه دیگری از تاثیرگذاری هرچه بیشتر بودن دایره لغات انگلیسی صحبت کنیم، می‌توانیم به سهم آن در نمرات آزمون آیلتس اشاره کنیم. شما در دو مهارت اسپیکینگ و رایتینگ نیاز به داشتن دایره لغات انگلیسی خوبی دارید، چرا که 25 درصد از نمره شما در هر دو مهارت توسط دامنه بالای واژگان ساپورت می‌شود.

بخوانید تا بیشتر بدانید: آموزش مکالمه زبان انگلیسی

چگونه دایره لغات انگلیسی خود را افزایش دهیم؟

چطور دایره لغات انگلیسی خود را افزایش دهیم؟ حال که تصمیم به یادگیری زبان انگلیسی گرفته اید، بهتر است بدانید که برای افزایش دامنه دایره لغات انگلیسی تکرار و تمرین مهمترین نکته است و باید آنرا آویزه گوشتان کنید، اما ابزاری که ما می‌خواهیم برای دستیابی راحتتر به هدفتان به شما معرفی کنیم چیست؟

با مرکز زبان ایرانیان بهترین آموزشگاه زبان در شمال تهران همراه باشید تا ابتدا برخی از مهمترین این ابزارها را به شما معرفی کنیم و سپس به ترفندهای یادگیری موثرتر بپردازیم.

دوره های آموزشگاه زبان ایرانیان: کلاس فری دیسکاشن آنلاین

نرم افزار افزایش دایره لغات انگلیسی

استفاده-از-اپلیکیشن-ها-برای-گسترش-دامنه-لغات-انگلیسی

استفاده از اپ های مرور لغات در تلفن‌های همراه

بهترین نرم افزار افزایش دایره لغات انگلیسی کدامند؟ همانطور که مستحضر هستید، امروزه استفاده از تلفن‌های همراه جزء جدایی ناپذیر انسان‌ها شده است که می‌توان از این ابزار مورد علاقه انسان‌ها در جهت یادگیری زبان و بهبود دایره لغات انگلیسی استفاده نمود.

در این خصوص نرم افزارهای متعددی وجود دارد اما محبوبترین آنها که دامنه خوبی از انواع کتاب‌ها و زبان‌های خارجه را پوشش می‌دهد، نرم افزار Memrise است.

بازی-هایی-برای-گسترش-دایره-لغات-انگلیسی

استفاده از بازی هایی مثل power vocab

شاید نمونه این بازی ها را در فارسی خودمان هم داشته باشیم اما بهتر است بدانید که استفاده از این بازی‌ها در زبان انگلیسی دیگر سن نمی‌شناسد.

بخوانید تا بیشتر بدانید: آموزش انگلیسی برای کودکان

می توان گفت یکی از بهترین پاسخ ها برای سوال چگونه دایره لغات انگلیسی را افزایش دهیم این است که بازی کنید و یاد بگیرید. در این گونه بازی‌ها شما کلماتی که به هم مرتبط هستند را شناسایی میکنید. مثلا دو یا چند کلمه که مترادف یا متضاد هم هستند را به هم وصل می‌کنید.

این کار در قالب مسابقه طراحی شده است و به افزایش سرعت یادآوری شما کمک زیادی می‌کند. بازی هایی مثل word to word و mindsnacks نیز چنین ماهیتی دارند.

نرم-افزار-مرور-لغات-انگلیسی

افزایش دامنه لغات با استفاده از نرم افزارهای تصویری یا صوتی

همانند دو مورد گفته شده در قبل، بازهم نرم افزارها برای یادگیری آسان لغات به کمک شما می‌آیند. نرم افزازهایی وجود دارند که شما را با شکل و صدای لغات بیشتر آشنا می‌کنند. از جمله این نرم افزارها Babble است که تمرکز آنها افزایش دامنه لغات انگلیسی با استفاده از تصاویر، شکل ها و صداهاست.

بخوانید تا بیشتر بدانید: بهترین آموزشگاه مکالمه زبان انگلیسی در تهران

ترفندهای جذاب برای بهبود دامنه لغات انگلیسی

جالب است بدانید که به طور کلی لغات در 2 دسته کلی قرار می‌گیرند. لغات درکی و لغات بیانی.

لغات درکی به لغاتی گفته می‌شود که شما در مواجه با آنها معنا و مفهوم آنها را درک خواهید کرد اما در وهله اول قادر به استفاده از آنها نیستید. این اتفاق برای خیلی از افراد می‌افتد و شاید گمان کنند که حافظه آنها قوی نیست، بلکه باید بدانید که لغات بیانی آن لغاتی هستند که شما قادر به استفاده در گفتگو و نوشتار خود هستید.

ترفندهای-جذاب-افزایش-دایره-لغات-انگلیسی

بنابراین این موضوع را همواره مدنظر خود داشته باشید که جهت تقویت دایره لغات انگلیسی بایستی سعی کنید لغات درکی را به لغات بیانی خود اضافه کنید و به این ترتیب دامنه لغات انگلیسی خود را قویا بهبود دهید. در راستای یادگیری زبان انگلیسی و بهبود دایره لغات آن، ترفندهای اصولی آن را به شما نشان خواهیم داد تا اگر تا به امروز نمی‌دانستید، حال آنها را گوشه ذهنتان نگه دارید و استفاده کنید.

لغت را در متن یاد بگیرید

اگر میخواهید بدانید چگونه دایره لغات خود را افزایش دهیم، بهتر است لغات جدید را کاربردی بیاموزید. این نکته مهم که لغات جدید انگلیسی را کاربردی یاد بگیرید، یک حرف حسابی است.

کاربردی به معنای این است که لغات را فهرست وار یاد نگیرید. بلکه آنها را در جملاتی که محبور به فهم آنها هستید بیاموزید. یکی از این راه ها مطالعه کتاب‌های تخصصی دانشگاهی‌تان در زبان اصلی و به اصطلاح خواندن کتاب‌های مرجع است.

لغات-را-در-متن-یاد-بگیرید

حتما شما هم تایید می‌کنید که از همین روش تابحال تعداد لغات زیادی را یادگرفته‌اید و توانسته اید در ذهن خود تثبیت کنید. این روش یعنی شما یاد می‌گیرید که کلمات چگونه در پازل یک جمله قرار می‌گیرند، و یا چه اهمیتی در دادن معنا به یک جمله دارند.

راه دیگر که شاید برای سنین کمتر هم راحتتر باشد، خواندن کتاب‌های داستان، رمان و مجلات سرگرمی به زبان انگلیسی است. اگر تابحال برای افزایش دایره لغات انگلیسی خود این روش را انجام نداده‌اید، توصیه می‌کنیم حتما آن‌را امتحان کنید.

بخوانید تا بیشتر بدانید: برنامه ریزی یادگیری زبان

دیکشنری دو زبانه را دور بیاندازید

به طور خلاصه می‌توان گفت که استفاده از دیکشنری دو زبانه انگلیسی به فارسی هنگام یادگیری لغات جدید باعث می‌شود به هنگام استفاده از آنها ذهن شما شرطی شود و ابتدا مسیر طولانی‌تری را برای بیان هر کلمه طی کند.

این مسیر دقیقا مسیر ترجمه ذهنی شما از فارسی به انگلیسی است. بنابراین سعی کنید مفهوم و توضیح هر کلمه را به همان زبان انگلیسی بیاموزید و جملات انگلیسی را به فارسی ترجمه نکنید

استفاده-از-دیکشنری-دوزبانه-برای-گسترش-دامنه-لغات-انگلیسی

اصطلاحات بسیار کاربردی را یاد بگیرد

حتما بارها برای شما هم اتفاق افتاده است که به هنگام دیدن یک فیلم سینمایی به زبان انگلیسی برداشت اشتباهی از معنای یک جمله داشته اید. یا در یک گفتگو Free Discussion سر رشته کلام با شنیدن برخی جملات از ذهنتان پریده است. می‌دانید مشکل کجاست؟

مشکل اینجاست که شما اصطلاحات زبان انگلیسی را یاد نگرفته‌اید. کلمات گاهی در اصطلاحات معنای واقعی خود را بیان نمی‌کنند. درست مثل جملات ایهام‌دار فارسی و یا ضرب المثل‌های خودمان.

یادگیری اصطلاحات زبان انگلیسی هم به لیسنینگ شما کمک می‌کند و هم به اسپیکینگ حرفه تر شما. از طرفی علاوه بر بهبود دامنه دایره لغات انگلیسی خود، جملات و شبه جملات انگلیسی را نیز آموخته‌اید.

لغات-پرکاربرد-انگلیسی-را-یاد-بگیرید


برای این که این اصطلاحات را بیاموزید می‌توان هم از کتاب‌های Idioms و یا نرم افزارهای موبایل Idioms استفاده کنید.

به ریشه کلمات توجه کنید

یکی از ترفندهای قوی افزایش دامنه دایره لغات انگلیسی و یا حتی افزایش دایره لغات فارسی توجه به ریشه کلمات است. این موضوع قطعا کار شما را در یادگیری آسانتر می‌کند. چرا که خیلی از کلمات برگرفته از ریشه آنهاست و تنها دارای پسوند و پیشوند اضافه شده به آن است.

مثلا ریشه Duc در انگلیسی را به خاطر بسپارید. معنای این ریشه به معنای ساختن و راهنمایی کردن است. حال تعدادی از لغاتی که از این ریشه گرفته شده است را باهم ببینیم.

Produce (تولید کردن)، Deduce (نتیجه گرفتن) و Conductore (هدایت کننده جریان یا همان رسانا) سه لغت هستند که تنها با دانستن معنای ریشه آنها می‌توانید به راحتی معنای آنها را هم در ذهن خود ثبت کنید.

به-ریشه-لغات-انگلیسی-توجه-کنید

فهرست لغات پرکاربرد

چگونه دایره لغات زبان انگلیسی را افزایش دهیم؟ هر چند که توصیه کردیم که حتما لغات را در متن بیاموزید اما هنوز هم برخی افراد هستند که از خواندن کتاب فراری‌اند. بهر حال برای این دسته از دوستان هم توصیه مجزایی داریم و آن این است که اگر تمایل دارید لغات را فهرست وار یاد بگیرید، حتما از لغات پرکاربرد استفاده کنید. این لغات را می‌توانید از منابع مختلفی پیدا کنید. مثل کتاب های 504 و 1100 واژه که کتاب‌های معروف لغات پرکاربرد به حساب می‌آیند.

اما بجز این موارد برای افزایش دامنه دایره لغات انگلیسی خود می‌توانید از اساتید زبان خود کمک بخواهید. مرکز زبان ایرانیان نیز این امکان را برای شما فراهم آورده است. از طرفی آمادگی برای آزمون تافل ، آزمون آیلتس ، آزمون سلپیپ و GRE نیز نیاز به مطالعه کلمات مشخصی است که از منابع آزمون‌های قبل گرفته شده است و اصطلاحا به آنها لغات پرکاربرد آزمون‌ها گفته می‌شود.

لغات-انگلیسی-کاربردی-را-یاد-بگیرید

دیدن فیلم به زبان انگلیسی

بله، حتما این توصیه را بارها شنیده‌اید. چراکه این موضوع نشان می‌دهد که توصیه به دیدن فیلم از اهمیت بالایی در یادگیری زبان، گرامر و افزایش دایره لغات انگلیسی برخوردار است. برای یادگیری زبان انگلیسی با فیلم بهترین حالت این است که فیلم را یکبار با زبان فارسی ببینید. سپس چندین مرتبه به زبان انگلیسی. در این مسیر حتما تکنیک های صحیح را مطالعه کنید تا سردرگم نشوید..

توصیه دیگری که بهتر است به آن اشاره کنیم این است که اگر از دیدن فیلم به زبان انگلیسی خسته می‌شوید، بهتر است لااقل از زیرنویس‌های انگلیسی استفاده کنید و همراه با دیدن فیلم سعی کنید آنها را هم بخوانید. به این ترتیب بازهم در یادگیری بهتر زبان انگلیسی به خود کمک کرده‌اید.

یادگیری زبان انگلیسی با فیلم-min

گوش دادن به موسیقی انگلیسی

همه ما در طول روز به موسیقی گوش می‌دهیم. اما خیلی از ما وقتی به این موضوع فکر می‌کنیم که زمان کافی برای دیدن فیلم نداریم و یا در طول روز آنقدر مشغله داریم که گمان می‌کنیم، نمی‌رسم زبان را یاد بگیرم، این نکته را فراموش کرده‌ایم که براحتی می‌توانیم در روزمرگی هایمان زبان انگلیسی را جایگزین کنیم.

زبان-را-موسیقی-سریع-تر-یاد-بگیرید

مثلا وقتی شما هر روز به موسیقی در مسیر رفت و آمد به منزلتان در پیاده روها گوش می‌دهید و یا هنگامی که در ماشین خود صدای ضبط را برای رادیو یا موسیقی ایرانی بلند کرده اید، می‌توانید یک پوشه از آهنگ‌های انگلیسی هم داشته باشید. در دفعات اول طبیعی است که نتوانید با آن همخوانی کنید. اما درست مثل آهنگ‌های ایرانی که با تکرار می‌توانید همخوانی کنید، با آهنگ‌های انگلیسی نیز این کار را انجام دهید.

بهترین کتاب برای افزایش دایره لغات انگلیسی چیست؟

بهترین کتاب‌هایی که می‌توانیم برای افزایش دایره لغات انگلیسی که شما میتوانید آنها را به صورت خودآموز استفاده کنید، به شما معرفی کنیم عبارت است از:
کتاب 504 Absolutely Essential Words که دارای لغات عمومی و کاربردی تری نسبت به کتاب های دیگر است.

این کتاب از بهترین کتاب یادگیری لغات انگلیسی بوده و برای سطوح متوسط و مبتدی زبان اولین کتابی است که توصیه می‌شود بخوانید. کتاب بعدی کتاب 1100 واژه براونز است که این کتاب بیشتر بدرد دانشجویان فوق لیسانس به بالا میخورد اما از نظر سطح بندی برای سطوح متوسط و بالاتر مناسب است.

بهترین-کتابهای-انگلیسی-برای-یادگیری-لغات

علاوه بر کتاب‌های فوق، مجموعه کتاب‌های واژگان انگلیسی کاربردیEnglish Vocabulary in Use نیز یکی از پرطرفدارترین کتاب‌های منتشر شده دانشگاه کمبریج در بین زبان آموزان مبتدی و متوسط است.

مجموعه کتاب‌های Oxford word skill نیز کتاب دیگری است که در سه جلد تمام لغات مورد نیاز شما در محیط‌های زندگی شخصی، کاری و اجتماعی را پوشش می‌دهد.

در نهایت کتاب English Collocation In Use را برای یادگیری بهتر عبارات به شما پیشنهاد می‌دهیم. این کتاب به شما را با ترکیبات رایج جملات آشنا می‌کند. اهمیت این موضوع که شما بدرستی بتوانید جمله سازی کنید، در آیلتس یا تافل بیشتر است. بنابراین اگر قصد شرکت در این آزمون‌ها را دارید، خرید این کتاب ها را به شما توصیه می‌کنیم.

بهترین-کتاب-ها-برای-یادگیری-لغات-انگلیسی

اگر می‌خواهید بدانید چطور می‌شود تنها در 30 روز دایره لغات خود را افزایش دهید به این لینک مراجعه کنید. برای گسترش دامنه لغات انگلیسی تان کلیک کنید.

سایر دوره های آموزشگاه زبان ایرانیان

Tags: مقالات آموزش و تقویت زبان انگلیسی

مقالات مشابه

 • گمنام

  با سلام ممنون از مشاوره عالیتون بسیار مفید و اموزنده.

  پاسخ
  • admin

   سلام دوست عزیز
   سپاسگزارم که مقاله رو تا انتها خوندید و نظرتون رو با ما به اشتراک گذاشتید.

 • رها

  یکی از کارایی که من برای بالا بردن دایره لغات انگلیسی خودم استفاده کردم استفاده از نرم افزار word up هست
  اینجوری هرروز 5 تا لغت جدید یاد میگیرم و لغات قبلی هم هرروز تکرار میکنم

  پاسخ
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید