انواع مدارک زبان انگلیسی و کاربرد آنها

مشاوره رایگان

و ثبت نام دوره های آموزش زبان

 

تماس با مرکز زبان ایرانیان

بالاترین مدرک زبان انگلیسی در ایران کدام است؟ مدارک زبان انگلیسی معتبر کدام‌ها هستند و چه کاربردی دارند؟ بسیاری از زبان‌آموزان علاوه بر آموزش زبان انگلیسی از مبتدی تا پیشرفته ، علاقه دارند که مدرک معتبر زبان انگلیسی هم کسب کنند. این مدارک علاوه بر اینکه سطح زبان فرد را نشان می‌دهد، می‌تواند برای مهاجرت تحصیلی و دریافت پذیرش از دانشگاه‌های خارج از کشور نیز به کار بیاید.

علاوه بر آن اگر قصد اشتغال در حیطه زبان انگلیسی را دارید مدارک معتبر زبان انگلیسی برای رزومه کاری شما مؤثر خواهند بود. وقتی صحبت از زبان انگلیسی می شود، سطح متقاضی اولین چیزی است که مورد توجه قرار می گیرد. مدارک زبانی دقیقا کار تعیین سطح مهارت زبان افراد را بر عهده دارند.

این مدارک تنوع زیادی دارند و بر خلاف تصور برخی افراد فقط به تافل و آیلتس ختم نمی شوند. پس بیایید ببینیم که این مدارک چه هستند، چگونه می توان آن ها را دریافت کرد و کدام یک بر دیگری ارجحیت دارد. این‌که مدارک زبان انگلیسی چه نام دارند و چه مدت برای دریافت آن‌ها باید وقت بگذارید مباحثی است که در ادامه به آن‌‌ها می‌پردازیم.

با ثبت نام کلاس زبان آنلاین همراه مرکز زبان ایرانیان بهترین آموزشگاه زبان در نیاوران همراه باشید.

اخذ مدارک زبان انگلیسی

جهت اخذ مدارک زبان انگلیسی لازم است که حتماً در یکی از مؤسسات معتبر زبان ثبت‌نام کنید. برخی افراد مطالعه فردی را بر شرکت در کلاس‌های گروهی ترجیح می‌دهند. اما هرچقدر هم که در مطالعه فردی موفق باشید بازهم نیاز دارید که در یک موسسه ثبت‌نام کرده و برای دریافت مدرک یا دیپلم زبان اقدام کنید.

اخذ-مدرک-زبان-انگلیسی

چگونه مدرک زبان انگلیسی بگیریم؟

برای آن‌که موفق به دریافت مدارک زبان انگلیسی شوید، در ابتدا نیاز است تا هدف خود را از دریافت مدرک تعیین کنید. هر کدام از انواع مدارک زبان برای هدف خاصی تعیین شده است. بنابراین در ابتدا تعیین هدف شما از دریافت مدرک بسیار اهمیت دارد.

بخوانید تا بیشتر بدانید: آزمون دولینگو

پس از آن‌که هدف خود را تعیین کردید، باید به دنبال موسسات معتبر آموزشی جهت دریافت مدارک زبان انگلیسی مورد نظر خود بگردید. پس از انتخاب موسسه مناسب، باید دوره‌های مخصوص کسب آن مدرک را طی کنید تا در نهایت موفق به کسب مدارک زبان انگلیسی شوید.

چگونه-مدرک-زبان-انگلیسی-بگیریم

اخذ مدرک زبان انگلیسی چقدر طول می‌کشد؟

این امر کاملا بستگی به سطح زبان شما دارد. اگر از سطح زبان قابل قبولی برخوردار باشید، معمولاً در کمتر از 6 ماه موفق به دریافت یکی از مدارک زبان انگلیسی معتبر خواهید شد. اما خب هر چه در این زمینه ضعیف‌تر باشید راه طولانی‌تری برای دریافت مدرک در پیش دارید.

بخوانید تا بیشتر بدانید: آموزش زبان انگلیسی با فیلم

معمولاً مؤسساتی که برای دانش آموزان، کلاس زبان انگلیسی کودکان و بزرگسالان ترتیب می‌دهند، مدت‌زمان دریافت مدارک زبان انگلیسی را 4 سال تخمین می‌زنند. البته این را هم در نظر بگیرید که دانش آموزان به علت این‌که باید بیشترین وقت خود را صرف مدرسه و تحصیل کنند برای خواندن زبان انگلیسی همچون سایر افراد وقت خیلی زیادی ندارند.

مدارک-زبان-انگلیسی-چقدر-طول-میکشند؟

انواع مدارک زبان انگلیسی

مدارک زبان انگلیسی در انواع مختلف و برای اهداف متفاوتی در نظر گرفته شده اند که با توجه به نیاز خود می‌توانید دوره مخصوص هر مدرک را انتخاب کنید.

انواع مدارک زبان انگلیسی شامل تافل، آیلتس، سلپیپ، تولیمو، اف‌سی‌ای، سی‌اِی‌ای، سی‌پی‌ای، جی‌آر‌ای و پی‌تی‌ای است. در ادامه به معرفی و توضیح هریک از این مدارک زبان انگلیسی به ترتیب می‌پردازیم.

بخوانید تا بیشتر بدانید: مدرک دولینگو
انواع-مدارک-زبان-انگلیسی

اولین مدرک زبان انگلیسی

اولین مدرکی که در زبان انگلیسی می‌توانید دریافت کنید، مدرک FCE است. این مدرک نمایانگر این مسئله است که سطح زبان انگلیسی شما برای مکالمه و نوشتار روزانه در سطح بالاتر از متوسط است. مدرک FCE برای کار کردن یا تحصیل مناسب است.

بخوانید تا بیشتر بدانید: تدریس زبان انگلیسی به کودکان

این آزمون شامل پنج بخش شنیداری، گفتاری، خواندن، نوشتاری و استفاده از زبان انگلیسی است که پس از قبولی در این آزمون، مدرک شما از طرف بسیاری از دانشگاه‌ها و ادارات دولتی و خصوصی مورد پذیرش قرار می‌گیرد.

بنابراین در اولین گزینه از لیست مدرک های زبان انگلیسی به ترتیب، مدرک FCE قرار می گیرد.

اولین-مدرک-زبان-انگلیسی

مدرک دائمی زبان انگلیسی

افرادی که قصد مهاجرت ندارند اما تمایل به دریافت مدرک زبان انگلیسی دارند که بدون تاریخ انقضا باشد، مدارک دائمی زبان انگلیسی کاملا مناسب آن‌ها است. مدارک FCE، CAE و CPE از آزمون‌های دانشگاه کمبریج انگلیس هستند که هر ساله در ۱۳۰ کشور جهان از جمله ایران برگزار می‌شوند و جزو آزمون‌های آکادمیک و حرفه‌ای زبان انگلیسی محسوب می‌شوند که تاریخ انقضا ندارند.

بسیاری از دانشگاه‌ها، مراکز آموزش عالی، سازمان‌ها و شرکت‌های دولتی و خصوصی پذیرای این مدارک زبان انگلیسی معتبر هستند.

مدارک-دائمی-زبان-انگلیسی

مدرک مکالمه زبان انگلیسی

برخی از افرادی که در کلاس‌های ترمیک زبان انگلیسی شرکت می‌کنند، دغدغه مکالمه و صحبت کردن به زبان انگلیسی را دارند و گاها با وجود آن‌که جلسات کلاس خود را پیش می‌برند اما همچنان قادر به صحبت کردن نیستند.

در این شرایط کلاس‌ آموزش مکالمه آنلاین یا کلاس فری دیسکاشن که به صورت انحصاری بر مکالمه تاکید دارند، برای این دسته از افراد گزینه کاملا مناسبی به شمار می‌رود. شرکت در این کلاس‌ها علاوه بر آن‌که توانایی مکالمه شما را تقویت می‌کند، به شما این اجازه را می‌دهد که در زمینه مکالمه موفق به کسب مدرک مکالمه زبان انگلیسی شوید.

درجه بندی مدرک زبان انگلیسی

مهارت زبان آموزان با 6 سطح مختلف تقسیم بندی می شود. سطح مقدماتی، صفر یا A1، سطح مبتدی یا A2، سطح متوسط یا B1، سطح متوسط رو به بالا یا B2، سطح حرفه ای یا C1، سطح پیشرفته و تسلط کامل یا C2 سطوحی هستند که بر اساس متد اروپایی برای سنجش تسلط زبانی متقاضیان ایجاد شده اند.

اما درجه بندی زبان انگلیسی با توجه به هدفی که شما دارید متفاوت است. اگرچه همه این درجات شامل سطوح مختلف می شوند، اما هر کدوم از آن ها سختی خاص خود را دارند و برای هدفی خاص ارائه می شوند. برخی از درجات مثل تافل برای کاربردهای گوناگون مثل تحصیل در دانشگاه های بین المللی، کار و حتی زندگی در کشوری دیگر کاربرد دارند، اما درجاتی هم هستند که معمولا یک هدف را دنبال می کنند، هر چند که برای دیگر مواقع هم می توانند کارایی داشته باشند.

برای مثال مدرک BEC یک گواهی بین المللی است که برای نشان دادن مهارت های زبان انگلیسی تجاری به شکل حرفه ای استفاده می شود. بنابراین اینکه کدام درجه از زبان انگلیسی برای شما بهتر است، در گام اول به هدف شما بستگی دارد. شاید بهتر باشد اول از یک راه استاندارد تعیین سطح شوید و پس از آن با مشاوره از یک استاد حرفه ای یا آموزشگاه زبان معتبر کمک بگیرید تا در وقت و پول خود صرفه جویی کنید.

مدرک زبان انگلیسی برای مهاجرت

یکی از مهم‌ترین ملزومات مهاجرت، کسب مدرک زبان انگلیسی بین المللی و معتبر است. مدارک زبان انگلیسی مورد نیاز برای هر کشور ممکن است متفاوت باشد. بنابراین اگر قصد مهاجرت دارید، ابتدا باید تحقیق کنید که کشور مقصد شما برای پذیرش نیاز به چه نوع مدرک زبان انگلیسی دارد.

مدارک-زبان-انگلیسی-برای-مهاجرت

بهترین مدرک زبان برای مهاجرت کدام است؟

اکثریت افراد برای مهاجرت نیاز به ارائه مدرک زبان دارند. حتی عده کمی هم که نیاز ضروری به مدرک ندارند، برای زندگی در یک کشور خارجی باید از سطح زبان انگلیسی خوبی برخوردار باشند.

هنگام مهاجرت تحصیلی و کاری، به احتمال زیاد به گواهی زبان انگلیسی نیاز خواهید داشت. این گواهی نشان می دهد که دانش لازم برای شرکت در کلاس ها، درک کتاب های درسی، تدریس استاد، تعامل با همکاران شرکت و مردم را دارید.

برای اینکه بتوانید یک مدرک معتبر زبانی دریافت کنید بسته به سطح فعلی زبان شما، ممکن است لازم باشد تا تلاش زیادی را در این راه داشته باشید. شاید بهتر باشد مدرک های زبان به ترتیب را بهتر بشناسید تا بدانید کدام گزیته برای شما بهترین انتخاب خواهد بود.

در هر صورت مدرک تافل محبوب ترین گواهینامه زبان انگلیسی در سطح دنیا است. اما آزمون آیلتس هم جزو آزمون های پرطرفدار است، خصوصا تست آکادمیک آن که برای تحصیل در دانشگاه ها و کالج ها طراحی شده است. به عبارت بهتر ترتیب مدارک زبان انگلیسی چه برای مهاجرت و چه از لحاظ تقاضا، به شکل زیر خواهد بود.

• آزمون TOEFL

• آزمون IELTS

• آزمون PTE

• مدارک زبان انگلیسی کمبریج CPE

• گواهی انگلیسی تجاری یا BEC

• تست زبان برای ارتباطات بین المللی TOEIC

• سایر مدارک زبانی بین المللی از جمله EFSET، Duolingo، ISE

• انواع دیپلم داخلی زبان

مدارک بین‌المللی و معتبر زبان انگلیسی

این روزها همه جا صحبت از زبان انگلیسی است و همه می خواهند مدرک زبان بگیرند، اما واقعا چرا؟ چه چیزی باعث می شود که همه مشتاق یادگیری زبان باشند؟ شاید چون تازه چند سالی است که درک کرده ایم انگلیسی تا چه حد می تواند برای ما مفید باشد و کار ما را جلو بیاندازد.

چه زمانی که قرار است در یک شرکت استخدام شویم، چه وقتی که قرار است مهاجرت تحصیلی یا کاری داشته باشیم، چه حتی موقعی که می خواهیم با دنیا تعامل داشته باشیم، این مهارت زبانی ما است که می تواند برای ما یک برگ برنده باشد.

پس از کسب مدارک زبان انگلیسی ابتدایی می‌توانید خود را برای شرکت در آزمون‌های بین المللی چون آزمون تافل، آزمون آیلتس ، آزمون سلپیپ، تولیمو و… آماده کنید. این نکته قابل‌ذکر است که لزوماً برای شرکت در آزمون‌های نام‌برده نیازی به مدرک دیپلم زبان انگلیسی ندارید اما گذراندن این دوره قطعاً شما را در گرفتن نتیجه بهتر و اخذ مدرک آیلتس یا دیگر مدارک معتبر بین المللی یاری می‌کند.

مدرک زبان انگلیسی تافل

قدیمی‌ترین آزمون و مدرک زبان انگلیسی تافل است. این آزمون توسط سازمان ETS: Educational Testing Service برای اولین‌بار در سال 1947 بنا نهاده شد. این آزمون در اوایل دوران برگزاری بر روی تشخیص لهجه و گرامر آمریکایی متمرکز بود و به‌صورت کاغذی برگزار می‌شد. مدتی بعد نسخه اینترنتی آزمون تافل در اختیار متقاضیان قرار گرفت.

اما به دلیل مشکلات متعدد در تأمین امنیت این نوع آزمون، کاربران استقبال زیادی از این روش جدید در برگزاری آزمون نکردند. پس از آن نسخه اینترنتی دیگری برای آزمون تافل معرفی گردید. این نسخه Internet based TOEFL: ibt نام دارد که امروزه نیز برگزار می‌شود. نکته مهم این است که در آزمون‌های امروزی تنها بر گرامر، لهجه و نوشتار آمریکایی تمرکز نخواهد شد.

به این مورد نیز توجه باشید که تمام مهارت‌های چهارگانه در آزمون تافل در یک روز برگزار خواهد شد. مدرک زبان انگلیسی تافل تا دو سال معتبر است و در این دوره می‌توان برای کار، ادامه تحصیل یا حتی مهاجرت آن را به سازمان‌های مربوطه ارائه داد.

تافل آزمونی معتبر است که نمره آن از 0 تا 120 در نظر گرفته می‌شود. مدرک تافل در بیشتر از 9 هزار دانشگاه و موسسه آموزشی جهان مورد قبول است. بیشتر افرادی که قصد مهاجرت تحصیلی به خارج از کشور و دانشگاه‌های انگلیسی‌زبان را دارند به نمره قبولی این آزمون نیاز دارند.

آزمون تافل در چهار مهارت اسپیکینگ، لیسنینگ، رایتینگ و ریدینگ برگزار می‌شود. برخلاف آزمون آیلتس که امتحان اسپیکینگ در روز مجزایی غیر از سه مهارت دیگر برگزار می‌شود، برای تافل در یک روز هر چهار مهارت آزمون گرفته می‌شود. در نظر داشته باشید که آزمون تافل به‌صورت اینترنتی برگزارشده و مدت اعتبار مدرک آن دو سال است.

دوره تافل آنلاین در مرکز زبان ایرانیان در حال برگزاری است.

تافل زبان انگلیسی چند ترم است؟

خیلی از ما که وقتی قرار است تافل بگیریم، با این کنجکاوی دست به گریبانیم که تافل زبان انگلیسی چند ترم است؟ در اصل هر کسی که بخواهد یک استراتژی درست و حسابی برای آموزش زبان داشته باشد، باید از ابتدا تا انتها مسیر آموزشی خود را ترسیم کرده و حدود زمانی آن را مشخص کند. برای این دسته از افراد باید بگوییم که مدت زمان دریافت مدرک تافل به سطح و میزان مهارت شما بستگی دارد.

به طور کلی اگر دنبال اعداد و ارقام باشید باید بگوییم که برخی ها وعده آموزش تافل در سه ماه را می دهند و در طرف دیگر عده ای نیز می گویند که این مدرک ممکن است چند سال طول بکشد. اما باز هم می گوییم که همه چیز به خود شما بستگی دارد.

هر چند که بسیار بعید است که در 3 ماه بتوانید نمره قابل قبولی در تافل بگیرید، اما اگر از قبل مهارت خوبی در زبان داشته باشید و از طرفی یک استاد زبان به شکل خصوصی و تمام وقت در اختیارتان باشد، شاید بتوانید در این تایم به یک نتیجه دلخواه برسید.

اما اگر بخواهید با سطح عمومی زبان (آشنایی در حد آموزه های دانشگاه یا کلاس های آموزشگاه به شکل جسته گریخته) و نه سطح صفر با شرکت در کلاس های یک موسسه زبان معتبر به نتیجه برسید، این زمان بین 1 تا 2 سال طول خواهد کشید.

مدرک زبان انگلیسی آیلتس

این نوع مدرک از انواع مدرک بین المللی زبان انگلیسی، برای افراد متقاضی مهاجرت و ادامه تحصیل در کشورهای انگلیسی زبان از اهمیت بالایی برخوردار است. در درجه‌بندی مدرک زبان انگلیسی می‌توان بعد از تافل معتبرترین مدرک را مدرک آیلتس در نظر گرفت. این آزمون برای اولین بار در سال 1989 برگزار شد. اما از سال 1995 با استقبال کاربران و زبان‌آموزان روبرو شد.

آزمون آیلتس در سه نوع آکادمیک، جنرال و لایف اسکیلز برگزار می‌شود. اعتبار این مدرک زبان انگلیسی نیز دو سال است و پس از این دوره، فرد باید از طریق ارائه مدارک مرتبط با فعالیت مداوم در حوزه زبان یا از طریق شرکت مجدد در آزمون، اعتبار آن را تمدید کند.

آزمون آیلتس از دیگر آزمون‌های معتبری است که در سطح جهان وجود دارد. این روزها درخواست جهت کسب مدرک آیلتس افزایش ‌یافته و بیشتر دانشگاه‌های انگلیسی‌زبان در سرتاسر دنیا تنها مدرک آیلتس را معتبر می‌دانند.

این آزمون از 0 تا 9 نمره داشته و اگر قصد مهاجرت دارید باید پیش از آزمون بررسی کنید که حداقل نمره آیلتس مورد نیاز برای قبولی در دانشگاه‌ها یا برای مهاجرت چند است؟ آیلتس نیز همچون تافل هر چهار مهارت مکالمه، شنیداری، خواندن و نوشتاری را سنجیده و به هر یک نمره‌ای مجزا می‌دهد که درنهایت نمره میانگین شما موردقبول است.

این مدرک نیز اعتباری دوساله دارد و به‌صورت حضوری در ایران برگزار می‌شود. توجه داشته باشید که شرکت در هر دو نوع آزمون آیلتس و تافل نیازمند پرداخت مبلغ است. کلاس آیلتس در مرکز زبان ایرانیان با بالاترین کیفیت به صورت حضوری و کلاس آنلاین آیلتس درحال برگزاری است. تفاوت مدرک آیلتس و تافل شاید بتوانید شما را در انتخاب نوع مدرک انگلیسی مورد نظرتان کمک کند.

مدرک زبان انگلیسی سلپیپ

مدرک سلپیپ کاملا مناسب افرادی است که قصد تحصیل در کانادا یا مهاجرت به این کشور را دارند. این آزمون به دو شکل جنرال و ال‌اس برگزار می‌شود. در آزمون جنرال هر چهار مهارت شنیداری، گفتاری، نوشتاری و مکالمه مورد سنجش قرار می‌گیرد.

این آزمون در دبی برگزار می‌شود و مدت زمان آن حدودا سه ساعت و نیم است. در آزمون ال‌اس تنها مهارت شنیداری و مکالمه مورد ارزیابی قرار می‌گیرد و به مدت یک ساعت و نیم به صورت آنلاین و در یک جلسه برگزار می‌شود. کلاس سلپیپ در آموزشگاه زبان ایرانیان با بهترین کیفیت در حال برگزاری است.

مدرک زبان انگلیسی تولیمو

تولیمو آزمون دیگری جهت بررسی و سنجش سطح زبان انگلیسی است که توسط سازمان سنجش کشور طراحی‌شده و در ایران برگزار می‌شود. آزمون تولیمو به‌صورت تشریحی و تستی برگزارشده و در قسمت تشریحی از شما سؤالی پرسیده می‌شود که در مدت‌زمان مشخصی باید به آن پاسخ دهید. درواقع چیزی شبیه به بخش رایتینگ در آزمون‌های آیلتس یا تافل است.

مدرک-تولیمو-از-مدارک-زبان-انگلیسی

دیگر مهارت‌ها به‌صورت تستی سنجیده می‌شود. در این آزمون اخذ نمره بیشتر از 600 یعنی عالی، نمره 520 تا 599 یعنی خوب، 480 تا 519 یعنی متوسط و نمره پایین‌تر از 480 به معنای نتیجه ضعیف است. آزمون تشریحی نیز نمره‌ای از 1 تا 6 داشته و در کارنامه به‌صورت جداگانه درج می‌شود.

مدرک زبان انگلیسی PTE

پی تی ای مدرک زبان انگلیسی دیگری است که دارای اعتبار بالایی است. اگر بخواهیم مناسب‌ترین درجه‌بندی مدرک زبان انگلیسی را بیان کنیم، باید بگوییم این مدرک از نظر اعتبار بعد از دو آزمون معتبر تافل و آیلتس قرار خواهد گرفت.

در سال 2005 برای اولین‌بار امکان شرکت در آزمون PTE برای زبان‌آموزان میسر شد. در این آزمون برخلاف آزمون‌های قبل برای سنجش مهارت و توانایی کاربران از هوش مصنوعی استفاده می‌شود. این آزمون در دو مدل آکادمیک و جنرال برگزار می‌شود.

اعتبار مدرک پی تی ای آکادمیک دو سال است و مدرک جنرال پی تی ای در شش سطح مختلف برگزار می‌شود که شبیه با آزمون‌های کمبریج بوده و دوره انقضا ندارد. به عبارت ساده مدرک جنرال پی تی ای لایف تایم است.

آزمون PTE، آزمونی آکادمیک مبتنی بر کامپیوتر بوده و به صورت آنلاین برگزار می‌شود که هر چهار مهارت اصلی را مورد ارزیابی قرار می‌دهد و توسط سازمان Pearson برگزار می‌شود. این آزمون دارای اعتبار جهانی است و برای اکثر کشورها جهت مهاجرت و تحصیل قابل پذیرش است.

مدرک زبان انگلیسی GRE

این آزمون با هدف سنجش مهارت‌های تحصیلی افراد در حیطه محاسبات ریاضی، درک مطلب و مقاله نویسی برگزار می‌شود و جزو آزمون‌های دشوار به شمار می‌رود. آزمون GRE در دو نوع جنرال و سابجکت برگزار می‌شود. آزمون جنرال در واقع همان آزمون اصلی محسوب می‌شود و آزمون سابجکت نوعی آزمون فرعی و جانبی است. این آزمون به طور منظم در چند شهر ایران برگزار می‌شود.

آزمون SAT، و آزمون‌های زبان انگلیسی کمبریج سایر آزمون‌های ارائه‌دهنده مدرک معتبر زبان انگلیسی هستند. زبان‌آموزان با شرکت در هر یک از این آزمون‌ها و تأیید مهارت‌های چهارگانه می‌توانند مدرک معتبر دریافت کنند. در نتیجه، قادر خواهند بود برای ادامه تحصیل، کسب شغل مناسب و حتی مهاجرت از این مدارک استفاده کنند.

کاربرد مدرک زبان انگلیسی

کاربرد انواع مدرک زبان انگلیسی کاملا به هدف شما بستگی دارد و به عبارتی می توان گفت چیزی با عنوان بالاترین مدرک زبان انگلیسی وجود ندارد. بسیاری از افرادی که جهت دریافت مدرک زبان انگلیسی به موسسه‌های مختلف مراجعه می‌کنند، اهداف مختلفی را دنبال می‌کنند.

کاربرد مدارک زبان انگلیسی در ایران در زمینه‌های مختلفی ازجمله مهاجرت، موقعیت‌های شغلی، تدریس، سفر و… می‌گنجد. بنابراین هر فرد بسته به هدف خود، پس از جستجو و تحقیق، مناسب‌ترین دوره برای دریافت مدرک مورد نظر خود را پیدا خواهد کرد. از جمله کاربرد مدرک آیلتس و تافل تدریس در آموزشگاه های زبان نیز است.

کاربرد-مدارک-زبان-انگلیسی

مدرک معتبر زبان انگلیسی برای تدریس

اگر قصد تدریس زبان انگلیسی را دارید، در ابتدا نیاز است تا مدرک تدریس زبان انگلیسی را که TTC نامیده می‌شود دریافت کنید. مدرک TTC یکی از مدرک های معتبر زبان انگلیسی است.

جهت دریافت این مدرک در ابتدا نیاز است که از حداقل سطح Upper Intermediate برخوردار باشید و سپس در دوره ttc آنلاین شرکت کرده و پس از دریافت نمره قبولی، قادر به دریافت این مدرک و سپس تدریس در آموزشگا‌ه‌ها خواهید بود.

دیپلم زبان انگلیسی

دیپلم زبان انگلیسی چیست؟ دیپلم زبان انگلیسی از انواع مدارک زبان انگلیسی معتبری است که بسیاری از زبان‌آموزان در تلاش‌اند تا به این مدرک دست پیدا کنند. معمولاً برای دریافت این دیپلم پیش از هر اقدامی باید تعیین سطح شده و سپس در کلاس‌های مشخص‌شده ثبت‌نام کرده و پس از گذراندن دوره، موفق به اخذ این مدرک زبان انگلیسی شوید.

دیپلم زبان انگلیسی در آموزشگاه

آموزشگاه‌های مختلفی وجود دارند که این امکان را در اختیار مراجعه کنندگان قرار می‌دهند تا پس از گذراندن دوره‌های تعیین شده، موفق به کسب دیپلم زبان انگلیسی شوید. بنابراین اگر قصد دریافت دیپلم زبان انگلیسی را دارید، در ابتدا نیاز است تا آموزشگاه مورد نظر خود را بیابید. اما یکی از مهمترین سوالات این است گرفتن دیپلم زبان چقدر طول میکشد؟

بسته به سیاست‌های آموزشگاه ممکن است از شما تعیین سطح گرفته شود و پس از مشخص شدن سطح زبان شما، در سطح و ترم مناسب قادر به تحصیل و در نهایت موفق به دریافت یکی از مدارک زبان انگلیسی یا همان دیپلم زبان خواهید شد.

دیپلم زبان انگلیسی چند ترم است؟

دیپلم زبان چند ترم است؟ و چند سال طول میکشد تا دیپلم زبان بگیریم؟ مؤسسات آموزش زبان انگلیسی معمولاً ترم‌های خود را به سه شکل عادی، نیمه فشرده و فشرده برگزار می‌کنند. ترم‌های عادی زمان بیشتری می‌برند زیرا ساعات کلاس‌های تشکیل‌شده در هفته، محدود است. اما در کلاس‌های نیمه فشرده یا فشرده، زبان‌آموز تقریباً هرروز یا یک روز درمیان به مدت چهار الی پنج ساعت درگیر یادگیری زبان خواهد بود.

در چنین شرایطی مسلماً منابع درسی زودتر از حد معمول به پایان می‌رسد. می‌توان گفت با شرکت در دوره‌های فشرده مراحل اخذ دیپلم زبان انگلیسی بسیار سریع‌تر انجام می‌شود و دقیقاً نسبت به دوره عادی این زمان نصف می‌شود.

نمونه مدرک دیپلم زبان انگلیسی

در تصویر زیر نمونه ای از عکس مدرک دیپلم زبان انگلیسی را ملاحظه می کنید.

نمونه مدرک دیپلم زبان انگلیسی

انواع سطوح‌ تا مدارک زبان انگلیسی بالاتر

اگر بخواهیم اطلاعات دقیقی در مورد سطح‌های زبان انگلیسی در اختیار شما قرار دهیم باید شما را با مدل‌های سطح‌بندی آشنا کنیم. ما با بررسی‌های متعدد به این نتیجه رسیدیم که سه مدل مختلف برای تعیین سطح وجود دارد. در ادامه هر یک از این مدل‌ها و سطوح مختلف آنها را بیان می‌کنیم:

مدل الف

کاربردی‌ترین مدل در مؤسسات و مراکز آموزش زبان انگلیسی مدل الف است. این مدل دارای سیری صعودی بوده و سطح اول آن beginner و بالاترین سطح آن advance نام دارد.

گاهی مواقع در این مدل از سطح‌بندی beginner به دو سطح مبتدی یک و دو با نام‌های False beginner و True beginner تقسیم می‌شود. افرادی که هیچ پیش‌زمینه‌ای از زبان انگلیسی ندارند یا به عبارت ساده، تازه و برای اولین‌بار اقدام به یادگیری این زبان نموده‌اند در گروه فالس بیگینر قرار می‌گیرند. اما افرادی که آشنایی مقدماتی و اندکی با زبان انگلیسی دارند در گروه ترو بیگینر قرار خواهد گرفت.

نکته دیگری که در مورد این مدل باید بیان کنیم استفاده از عبارت low در آغاز هر دوره آموزشی و استفاده از عبارت high در انتهای هر دوره است. به عبارت دیگر، فردی که در سطح اولیه مقدماتی قرار می‌گیرد Low Elementary نامیده می‌شود، اما اگر مهارت فرد در حد پایان دوره مقدماتی تشخیص داده شود از عبارت High Elementary برای او استفاده می‌شود. اما اگر فردی از مهارت زبانی بیش از سطح مقدماتی برخوردار باشد از عبارت Low Pre–Intermediate برای او استفاده می‌شود.

در انتها، افرادی که دارای مهارت بسیار عالی در زبان هستند دارای سطح پیشرفته یا همان advance خواهند بود. به یاد داشته باشید، افرادی در کلاس‌های سطح پیشرفته شرکت می‌کنند که تمایل به شرکت در آزمون آیلتس، تافل، و تولیمو را داشته باشند.

مدل ب

این مدل شباهت بسیاری با مدل قبل دارد. یعنی سطح ابتدایی و پایین‌ترین سطح آن beginner و بالاترین سطح آن نیز advance است. تفاوتی که در این دو مدل وجود دارد، این است که در مدل ب از عبارت low و high پیش از هر دوره استفاده نمی‌شود.

البته باید بگوییم این مدل بیشتر برای تعیین سطح کتاب‌های آموزشی استفاده می‌شود. برای مثال اگر بخواهیم سطح یک کتاب گرامر یا لغت را تعیین کنند از این مدل استفاده می‌شود. برای مثال، کتاب گرامری که در حد متوسطه باشد دارای سطح Intermediate خواهد بود.

مدل ج

در این مدل برای تعیین سطح زبان‌آموزان تنها از سه سطح مختلف استفاده می‌شود. این سه سطح مبتدی یا Beginner، متوسط یا Intermediate و پیشرفته یا همان Advanced است. البته کاربرد اصلی این مدل برای تعیین سطح مربیان، اساتید، زبان شناسان، ناشران و … است. یعنی عملاً از این مدل برای تعیین زبان آموزان استفاده نمی‌شود.

سخن آخر

اگر قصد تحصیل در مقطع دکتری را دارید حتماً می‌دانید که داشتن مدرک زبان همچون تولیمو یا تافل ضروری است. همچنین دانشجویان بورسیه به نمره قبولی تولیمو نیاز دارند.

به‌هرحال قصد دریافت هر یک از مدارک زبان انگلیسی را که داشته باشید، چه آیلتس، تافل یا تولیمو یا هر مدرک دیگری، لازم است پیش از آن در مؤسسات معتبر، دوره‌های لازم را بگذرانید تا با آمادگی بیشتر در این آزمون‌ها شرکت کنید. آشنایی با نحوه اجرای آزمون، تست‌ها و تکنیک‌ها در به دست آمدن نتایج بهتر مؤثر خواهد بود.

این‌که اخذ مدارک زبان انگلیسی بین المللی چه مدت طول می‌کشد بستگی به سطح شما و نوع دوره‌ای دارد که انتخاب کرده‌اید. دوره عادی نسبت به دوره‌های نیمه فشرده و فشرده طولانی‌تر خواهد بود. همچنین با اخذ دیپلم زبان می‌توانید به فکر مدارک معتبر بین‌المللی باشید که برای رزومه کاری یا تحصیلی شما بسیار مفید خواهد بود. مدارکی همچون تافل، آیلتس و یا تولیمو می‌توانند پس از دیپلم زبان به تکمیل دانش زبان شما به‌ویژه برای محیط‌های آکادمیک کمک کند.

جمع بندی

در اینجا انواع مدرک زبان انگلیسی را معرفی کردیم و درباره دیپلم زبان هر چیزی را که لازم بود شرح دادیم. اگر شما هم به یکی از مدارک زبانی احتیاج دارید یا فکر می کنید که این گواهینامه های زبان می توانند جایی در زندگی، تجارت، تحصیل یا روابط اجتماعی به کمک شما بیایند، همین حالا دست به کار شوید و منتظر آمدن یک روز خاص نباشید.

برای رسیدن به آرزوهایتان از همینجا و همین حالا شروع کنید و به این درک برسید که موفقیت اتفاقی نیست..!! مطالب بیشتر را اینجا بخوانید.

دیپلم زبان انگلیسی چیست؟، مراحل گرفتن دیپلم زبان انگلیسی، چگونه دیپلم زبان بگیریم، آخرین مدرک زبان انگلیسی چیست، مدارک بین المللی زبان، چند سال باید زبان بخوانیم تا دیپلم بگیریم؟، مدرک زبان معتبر، انواع مدرک های زبان انگلیسی، نحوه گرفتن مدرک زبان انگلیسی، مدرک زبان برای تدریس، مدرک کدام اموزشگاه زبان معتبر است، مدرک ادونس زبان چیست، مدرک سرتیفیکیت زبان چیست، مدرک fce به چه دردی میخورد؟ ، کدام مدرک زبان معتبر است، معتبرترین مدرک زبان انگلیسی،

Tags: مقالات تخصصی زبان انگلیسی

مقالات مشابه

 • Taylor

  سلام نگفتید کاربرد دیپلم زبان چیه؟

  پاسخ
  • admin

   سلام تیلور عزیز
   عموما مدارک بین المللی در ایران بسیار پرکاربرد تر هستند ولی از جمله کاربرد دیپلم زبان میشه گفت بسیاری از آموزشگاه های زبان با مدرک دیپلم برای تدریس زبان استخدام دارند.

  • مهدی تیموری

   بخش تافل، مخفف Educational testing service میشه ETS که شما زدید ITS.

  • admin

   سلام مهدی عزیز
   از دقت شما بسیار ممنونیم
   این خطای املایی رفع شد

 • سارا

  سلام من تقریبا 1سال دیگه دیپلم زبانم رو میگیرم میشه بگین کاربردش چیه میشه داخل اموزشگاه ها تدریس کنم؟

  پاسخ
  • admin

   سلام سارا عزیز
   بله اگه سطح زبانی شما بالا باشه میتونید پس از شرکت در دوره ttc ، به عنوان مدرس در آموزشگاه ها تدریس کنید.

  • Mehr

   سلام خسته نباشید وقتتون بخیر
   یه سوال داشتم کدوم مدرک زبان را باید داشته باشیم که بتونیم به عنوان معلم یا استاد دانشگاه در دانشگاه کشور های خارجی اقدام کنیم؟؟؟

  • Mehrnoosh

   سلام خسته نباشید وقتتون بخیر
   یه سوال داشتم کدوم مدرک زبان را باید داشته باشیم که بتونیم به عنوان معلم یا استاد دانشگاه در دانشگاه کشور های خارجی اقدام کنیم؟؟؟

 • zahra

  سلام! ببخشید شما در مورد طول زمان دیپلم زبان گفته بودید بستگی به نوع آموزش فشرده یا عادی داره میشه بگید مدت زبان گرفتن دیپلم به صورت کلاس های عادی حدودا چقدر طول میکشه

  پاسخ
  • admin

   سلام زهرا عزیز
   این زمان به موارد مختلفی از جمله سطح کنونی شما بستگی داره
   پیشنهاد میکنم برای اطلاعات دقیقتر با آموزشگاه تماس بگیرید و تمام شرایط موجود رو بررسی کنید.

 • rahel

  سلام من مدرک دیبلمم رو گرفتم میخواستم ببینم اگه بخوام ازمون بدم کدوم ازمون بهتره ؟ومیتونم هم در ایران هم در کشورهای دیگه تدریس کنم یا در کشور دیگه بتونم برم دانشگاه زبان رو ادامه بدم؟

  پاسخ
  • admin

   سلام راحل عزیز
   برای انتخاب بهترین آزمون باید دید هدف شما چیه؟ مهاجرت؟ اگر بله مهاجرت به کجا
   پیشنهاد میکنم مقاله آزمون آیلتس و آزمون تافل رو مطالعه کنید. قطعا به بسیاری از سوالاتتون پاسخ منطقی خواهید یافت.
   جهت تدریس هم باید دوره ttc رو بگذرونید.

 • Fatima

  سلام
  من خیلی دوست دارم که معلم زبان بشم الان هم آموزشگاه زبان ثبت نام کردم و کتاب امریکن انگلیش رو میخونم
  برای این چه کارهایی باید انجام بدم

  پاسخ
  • admin

   سلام عزیزم با اموزشگاه تماس بگیرید: مدرک زبان انگلیسی تون مهمه البته برای این کار، ازتون تعیین سطح گرفته میشه و در صورت نیاز باید در دوره ttc شرکت کنید و …

  • شهاب

   سلام من مدرک advancedکانون زبان ایران رو دارم ارزش این مدرک چقدره؟دیپلم حساب میشه؟

 • نوید

  با سلام و وقت به خیر ؛
  میخواستم بدونم اگه کسی بخاد به صورت خصوصی و در منزل ، مکالمهٔ زبان انگلیسی و گرامر اون رو در سطح پایین (در حد دیپلم) برای مردم و علاقه مندان تدریس کنه ، کدوم مدرک رو باید بگیره و هزینه اش چقدر میشه؟

  پاسخ
  • admin

   سلام نوید عزیز
   اگر به دنبال کسب درآمد و تدریس خصوصی هستید باید یکی از مدارک معتبر زبان انگلیسی رو داشته باشید. اعم از آیلتس، تافل و یا حتی دیپلم زبان
   ناگفته نمونه تسلط شما به زبان مهمترین عامل موفقیت خواهد بود.
   برای اطلاع از هرینه ها روی لینک تماس در همین صفحه کلیک کنید و با آموزشگاه تماس بگیرید.

 • مجتبی

  باسلام
  آیا من میتوم با مدرکCPEزبان در ایران تدریس آنلاین یا در آموزشگاه ها داشته باشم؟
  آیا اعتبار مدرکCPE با مدرک دانشگاهی زبان انگلیسی در ایران هست؟می شود با مدرک CPE در دانشگاه تدریس کرد یانه؟
  و اینکه آیا با این مدرک می شود کار مترجمی در ارگان ها و سازمان های ایران داشت و استخدام شد؟
  با تشکر

  پاسخ
  • admin

   سلام مجتبی عزیز
   خیر مدرک cpe برای تدریس کافی نیست لازمه دوره ttc رو بگذرونین

 • سارا

  سلام خسته نباشید. برای کسی با سطح بالای انگلیسی و بدون هیچ مدرک. برای کار در بازرگانی خارجی در ایران (به غیر از تافل و یا ایلتس) چه مدارکی رو پیشنهاد میکنید؟ BEC رو میشناسم اما مطمعن نیستم خیلی معتبر باشد برای فرد بی تجربه.

  پاسخ
  • admin

   سلام سارا عزیز
   برای این دوره مصاحبه میکنن و دانش عمومی زبانتون رو میسنجن و حداقل سطح زبانتون باید بالاتر از متوسط باشه
   دور هbusiness English هم خوبه
   اگر مایل باشین ما دوره آموزشی رو به صورت خصوصی برگزار میکنیم

 • علی

  سلام خسته نباشید 👏
  من الان مدرک yle دارم کتاب american file 3
  گفتن سه سال دیگه امتحان و مدرک fce میدیم
  خواستم بدونم ک fce در حد ایلتس و تافل است؟ اگر نه چقدر پایین تره؟
  در اصل کاربردش چیه؟
  نمیخام الکی وقتمو تلف کنم با هزینه بالا بخونم

  پاسخ
 • مریم

  سلام دوره تیتی سی چند سال طول میکشه و اعتبارش چقده؟

  پاسخ
  • admin

   برای دریافت اطلاعات دقیقتر در زمینه دوره ttc به صفحه مربوطه مراجعه کنید.

  • رحیم

   سلام مدرک جهاد دانشگاهی با کانون چه فرقی داره من تو مدرسه گفتن با مدرک جهاد دانشگاهی نمیشه خارج رفت و باید فقط بری کانون

 • Abolfazl

  سلام
  کدوم مدرک برای کار های روزمره و مهاجرت بدرد می خور

  پاسخ
  • admin

   نوع مدرک زبان انگلیسی برای مهاجرت بستگی به کشوری داره که شما برای مهاجرت انتخاب میکنید

 • ساغر

  سلام وقت بخیر
  من نه قصد مهاجرت نه تحصیل در خارج از کشور را دارم،۴ساله دارم میخونم ولی پیشرفت خاصی نمیبینم
  هدفم اینه که از زبان انگلیسی سر دربیارم و بتونه تو رشته پزشکی بهم کمک کنه
  میشه کمکم کنین

  پاسخ
  • admin

   سلام ساغر عزیز
   یکی از عمده ترین دلایل بازدهی پایین مطالعه زبان، عدم مکالمه در طول روز هست
   به شدت توصیه میکنیم در کلاس free discussion شرکت کنید تا روزانه با پارتنرهای زبان وارد مکالمه بشید و زبان رو مثل زبان مادری در طول روز به کار ببرید.

 • نیما

  سلام
  آیا مدرک کت (ket) برای مهاجرت به آمریکا اینگلیس یا کشور های دیگه برای کسب و کار کافیه ؟

  پاسخ
  • admin

   ket برای کالج اوکیه
   برای اینکه خیال تون راحت بشه میتونید برای fce اقدام کنید

 • سید حسین حسینی

  سلام. عذر میخوام واسه من که میخوام تو یکی از شرکت و یا کمپانی های خارجی ( اروپایی – آمریکایی ) کار بکنم ، کدوم مدرک نیاز هست و باید کسب بکنم؟

  پاسخ
  • admin

   با سلام
   بستگی داره به اینکه کدوم کشور باشه
   چون کشورهای خارجی مدارک متفاوتی از جمله تافل و یا آیلتس رو میپزیرن
   ولی میشه گفت اکثر کشورها مدرک بین المللی آیلتس رو قبول دارن

 • Mahsa

  سلام خسته نباشید
  مدرک معتبر بدای استخدام در شغل هایی مثل مترجم زبان و… چه مدرکی بهتره؟!
  آیا مدرک آموزشگاهی بهتر از مدرک دانشگاهه؟
  کدوم مناسب تره؟!

  پاسخ
  • pghaghness

   با سلام برای هر رشته و هر نوعی از آموزش مهم دانش شماست مدرک،ویترین کار هست و دانش شما اصل حائز اهمیته

 • بهاره

  سلام ببخشید من الان 13 سالمه و دارم امریکن فایل میخونم مربیم میگفت که بعد از تموم کردن امریکن فایل 6 یه مدرک بهم میدن میخواستم ببینم درسته؟ و اون مدرک چیه

  پاسخ
  • pghaghness

   خیر عزیزم ما به زبان آموزان خودمون گواهی میدیم

  • Fereshteh

   سلام. من زبان هم به صورت خودخوان و هم کلاس های آنلاین شرکت کردم متاسفانه مدرک دیپلم و.. ندارم و میخاستم اقدام برای مدرک کنم چه راهی هست بتونم مدرک بگیر و سطحم پیشرفته است

  • admin

   با سلام
   میتونید با آموزشگاه تماس بگیرید و پس از تعیین سطح، وارد کلاس ttc بشید و مدک ttc بگیرید و برای تدریس داخل آموزشگاه ما مشغول به کار بشید.

 • Niloofar

  سلام به دوره های a1 تا c1 مدرک معتبر جهت تدریس داده میشه ؟
  واینکه دیپلم زبان شامل همین دوره a1 تا c2 میشه؟

  پاسخ
 • نیلوفر

  برای دیپلم زبان باید دوره های a1 تا c2 خوند؟

  پاسخ
 • نیلوفر

  ایا دیپلم زبان ارزش بالایی دارد؟

  شامل چه ترم هلیی هست

  پاسخ
  • pghaghness

   با سلام
   مدرک در زبان ارزش نیست مهم دانش و سواد شماست مدرک صرفا جهت ارائه به مراکزی که نیاز دارن اهمیت داره ولی با دیپلم زبان مهم اینه که بتونین حرف بزنین و ارتباط برقرار کنین

 • نیلوفر

  ایا دیپلم زبان ارزش بالایی دارد؟

  ترم هایی که باید برای ان خواند چه نام هایی دارند

  پاسخ
 • حسین

  سلام وقتتون بخیر
  دیپلم زبان چه کاربرد هایی داره؟
  و اینکه الان من Top Notch 3a هستم و چقدر دیگه باید بخونم تا دیپلم بگیرم؟ (14سالمه)

  پاسخ
  • حسین

   و اینکه نتایج آزمون پایان ترم کتاب قبلی 100شده

 • Evden Eve

  I am in fact delighted to read this website posts
  which includes lots of helpful facts, thanks for providing these
  information.

  پاسخ
 • .

  سلام برای دریافت مدرک ها حتما باید کلاس زبان بریم؟
  هزینه ها به شدت بالا هستن و نمیشه دیگه کلاس رفت، سطح من متوسط هست . الان من میخوام یه مدرکی داشته باشم که بتونم در اینستاگرام تدریس کنم و پول دربیارم، باید حتما ttc داشته باشم؟ یا مدارک دیگه؟

  پاسخ
 • Parastoo

  سلام پرستو هستم 15 سالمه و اینکه زبانم عالیه و بهترین speaking رو دارم من کتاب American English file3 و American 4و5رو خصوصی رفتم در کل سال آینده تموم میکنم و میخوام یه مترجم زبان بشم آیا با مدرکی که قراره دریافت کنم اوکیه برا مترجمی لطفاا بهم بگین و اینکه من مدرسه رو تا کلاس 9 رفتم و چون به زبان علاقه داشتم دیگه مدرسه نرفتم و اینکه دیگه دیپلم ندارم میشه بهم بگین بدون دیپلم هم میشه مترجم شد فقط با مدرک زبان

  پاسخ
 • رضایی

  برای گرفتن مدرک زبان چند سال طول میکشد تا هم کامل مسلط بشیم به زبان هم مدرک معتبری بگیریم

  پاسخ
  • admin

   با سلام
   زمان چیزی نیست که برای همه ثابت باشه و بستگی به سطح شما و میزان تلاش و پیگیری خودتون داره
   ولی به طور متوسط اگه از صفر بخوایید شروع کنید چیزی حدود 4 سال زمان میبره تا مثل یک فرد نیتیو مسلط بشید

 • حامدی

  کدوم یکی از این مدرک زبان انگلیسی برای استخدام مفید و مناسبه؟

  پاسخ
  • admin

   با سلام
   بستگی به اینکه کدوم مجموعه و برای چه تخصصی استخدام بشید کاملا متفاوت هست
   شما میتونید با کسب مدرک ttc از آموزشگاه ایرانیان، تو خود آموزشگاه مشغول به تدریس بشید.

  • حسن

   سلام من الان کتاب فامیلی ۱
   دارم میخونم چند وقت طول میکشه که بتوانم به عنوان یک مدرس در آموزشگاه تدریس کنم

  • admin

   با سلام
   پاسخ این سوال برای همه افراد جواب واحدی نداره
   مدت زمان اتمام کلاس ها و تسلط به زبان و اخذ مدرک زبان انگلیسی به سطح شما، میزان تلاش و پیگیری تون، میازن یادگیری تون و خیلی عوامل دیگه بستگی داره

   ولی به طور متوسط برای تسلط به زبان از پایه متوسط 4 سال زمان نیاز هست.

 • رستگار

  کاربرد مدرک دیپلم زبان انگلیسی چیه؟

  پاسخ
 • عادل

  بهترین مدرک زبان انگلیسی بین این همه مدرک کدومه ؟

  پاسخ
  • admin

   سلام
   بهترین مدرک انگلیسی برای چه کسی؟ برای چه کاری؟
   بهترین مدرک زبان انگلیسی متناسب با شرایط هرکسی میتونه متفاوت باشه
   مثلا اگه کسی به دنبال مدرک زبان برای مهاجرت به کاناداست سلپیپ بیشتر از آیلتس به دردش میخوره
   اگه دنبال مدرک زبان انگلیسی برای مهاجرت به دانشگاه های معتبر جهانی باشید آیلتس بهترین مدرک خواهد بود

 • حسین

  گرفتن مدرک زبان چقدر طول میکشد؟

  پاسخ
 • محمد حسن

  آخرین مدرک زبان انگلیسی که ینفر میتونه بگیره چیه؟

  پاسخ
 • هانیه

  سلام ممنون میشم بگید معتبر ترین مدرک زبان انگلیسی کدوم مدرک هست؟

  پاسخ
 • رفاقت

  مدرک بالاتر از تافل چیست؟

  پاسخ
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید