20 نکته ای که باید در مورد ریدینگ آیلتس بدانید

مشاوره رایگان

و ثبت نام دوره های آموزش زبان

 

تماس با مرکز زبان ایرانیان

آموزش ریدینگ آیلتس ⬅️ اگر بدنبال تکنیک ها و و مهمترین نکات ریدینگ آیلتس هستید، یا اینکه می‌خواهید بدانید که چگونه باید ریدینگ آیلتس خود را تقویت کنیم ما در 20 نکته اساسی آن‌را به شما خواهیم گفت. اما پیش از آن بهتر است کمی به معرفی این مهارت بپردازیم.

سپس در مورد تفاوت های بین ریدینگ آیلتس و تافل هم صحبت خواهیم کرد. در انتها نیز به سوالات متداولی در این حوزه پاسخ خواهیم داد. با آموزش آنلاین زبان همراه آموزشگاه زبان ایرانیان بهترین آموزشگاه زبان در نیاوران باشید.

امتحان ریدینگ چیست

ریدینگ چیست؟ ریدینگ (Reading) یکی از مهارت های چهارگانه در آزمون‌های بین المللی مانند آیلتس و تافل است. آزمون آیلتس در 3 حالت برگزار می‌شود که هر یک گروه و مخاطب مشخصی را پوشش می‌دهد. این 3 دسته عبارتند از: آیلتس آکادمیک (IELTS Academic)، آیلتس جنرال (IELTS General Training) و آیلتس لایف اسکیلز (IELTS Life Skills).

هردوی ریدینگ آیلتس جنرال و ریدینگ آیلتس آکادمیک دارای 3 بخش هستند، اما نوع لایف اسکیلز اصلا مهارت ریدینگ را ندارد. جالب است بدانید که مهارت‌های اسپیکینگ و لیسنینگ در این دو نوع آزمون آیلتس مشابه هم هستند. اما در مهارت‌های رایتینگ و ریدینگ باهم تفاوت‌هایی دارند.

بخوانید تا بیشتر بدانید: celpip چیست؟

بخش ریدینگ هر دو شامل 40 سوال است که باید در 60 دقیقه به آنها پاسخ دهید. اما بهتر است ببینیم ریدینگ آیلتس جنرال و آکادمیک چه تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند؟

تفاوت بین ریدینگ آیلتس آکادمیک و جنرال

تعداد زیر بخش های ریدینگ آیلتس جنرال و آکادمیک

اولین تفاوت در تعداد زیر بخش های ریدینگ است. با اینکه هر دو ماژول دارای 3 بخش اصلی هستند، اما بخش دوم و سوم ریدینگ آیلتس جنرال، خود به 2 بخش دیگر تقسیم می‌شود. در حالی که تمام بخش‌های ریدینگ آیلتس آکادمیک به صورت تک بخشی است.

موضوعات ریدینگ آیلتس آکادمیک و جنرال

تفاوت دوم در نوع موضوعات است. موضوعات آکادمیک مناسب افرادی است که قصد ورود به دانشگاه را دارند. پس از موضوعات علمی، توصیفی و تحلیلی است. در حالی که موضوعات ریدینگ جنرال، عمومی و مشابه موضوعات روزمره زندگی است.

بخوانید تا بیشتر بدانید: شروع آیلتس از صفر

نمره ریدینگ آیلتس آکادمیک و جنرال

سومین تفاوت در نحوه امتیازدهی و نمره ریدینگ آیلتس است که تاثیر بسزایی برای گرفتن آیلتس دارد. بارم سوالات در ماژول آکادمیک از ارزش بالاتری برخوردار است. بعبارتی اگر شما می‌خواهید نمره 7 از مهارت ریدینگ آیلتس بگیرید، در آزمون جنرال باید به 35 سوال، پاسخ درست بدهید. در حالی که آکادمیک کافی است به 30 سوال پاسخ صحیح داده باشید.

نکته مهم دیگر این است که برای هر متن معمولی 13 الی 14 سوال وجود دارد. همچنین هر متن تقریبا شامل 900 کلمه است که در مجموع چیزی حدود 2700 کلمه در کل مهارت ریدینگ آیلتس خواهید خواند.

بخوانید تا بیشتر بدانید: کاربرد مدرک آیلتس در ایران

چگونه می توانم نمره ریدینگ آیلتس بالایی کسب کنم؟

20 نکته ضروری آزمون ریدینگ آیلتس

خیلی از افراد برای بهبود و تقویت ریدینگ آیلتس خود به دنبال راهکار و نکات ویژه ای هستند که با رعایت آنها نتیجه بهتری در این آزمون کسب کنند. پس با ما در آموزشگاه زبان ایرانیان – آموزشگاه زبان در نیاوران – همراه باشید تا 20 نکته طلایی برای تقویت ریدینگ را به شما یادآوری کنیم.

1- از جمله مهمترین تکنیک های ریدینگ آیلتس این است که به هیچ عنوان اول به سراغ خواندن متن نروید. حتما شما هم بارها این نکته را شنیده‌اید. اما همچنان برخی بخاطر استرس در حین آزمون آن را فراموش می‌کنند. ابتدا باید تمرکزتان بر روی هدینگ‌ها و تصاویر باشد.

2- اول سوالات آزمون را بخوانید.

بخوانید تا بیشتر بدانید: بهترین آموزشگاه زبان انگلیسی در تهران


3- در پاسخ به سوالات Matching Features دقت کنید که Distractor ها حواس شما را پرت نکند.

هوشیارانه عمل کنید، چرا که این کار به صورت عمدی برای پرت کردن حواس شما انجام می‌شود.

ریدینگ آیلتس

4- بیش از حد حواستان را به استراتژی ها و روش های پاسخ گویی به سوالات ریدینگ آیلتس پرت نکنید. سعی کنید تمرکزتان بر روی موضوع باشد.

5- برای اینکه ارتباط بین جملات را بهتر درک کنید و همچنین ترتیب متن از دستتان در نرود، به حروف ربط و نشانگرهای میان متن مثل ویرگول، نقطه و … دقت کنید.


ریدینگ آیلتس

6- همانطور که می‌دانید، برخی سوالاتی در بخش ریدینگ آیلتس پرکردنی هستند که با استفاده از یکسری کلمات باید آن‌را پر کنید. در این جا حتما به محدودیت تعداد کلمات دقت کنید. بعنوان مثال، اگر از شما خواسته شود در پاسخ از یک کلمه و یک عدد استفاده کنید، اما شما یک کلمه بیشتر بنویسید، پاسخ شما به طور کلی غلط در نظر گرفته می‌شود.


7- عددها چه در حالت حروفی و چه در حالت عددی، تنها یک عدد حساب می‌شوند. بعنوان مثال اگر شما عدد 36 را به صورت thirty six بنویسید، بازهم یک عدد به حساب می‌آید نه دو کلمه.

ریدینگ آیلتس
ریدینگ آیلتس

8- املای کلمات را صحیح وارد کنید. این موضوع با اینکه ساده به نظر می‌رسد اما همواره عده زیادی تنها بخاطر رعایت نکردن آن، نمره آن سوال را از دست می‌دهند.


9- در این گونه سوالات، هرگز از حروف ربطی مثل and، or و … استفاده نکنید. چرا که این حروف نیز یک کلمه حساب می‌شوند و باعث می‌شود پاسخ شما غلط به حساب بیاید.

ریدینگ آیلتس

ریدینگ آیلتس

10- سرعت خواندن جهت پاسخ گویی به سوالات ریدینگ آیلتس بسیار اهمیت دارد. چرا که شما قرار است تنها در 60 دقیقه 3 بخش را بخوانید و به 40 سوال پاسخ دهید. بنابرلین، سعی کنید سرعت خواندن خوبی داشته باشید.


11- همواره به مفرد یا جمع بودن در جملات دقت کنید. این موضوع در انتخاب پاسخ صحیح سوالات گزینه‌ای نقش مهمی دارد.

12- حواستان باشد کلمات دو بخشی یا اصطلاحا Hyphenated word ها که با آندرلاین از هم جداشده اند، همواره یک کلمه به حساب می‌آیند.


13- مهمترین مهارتی که به کسب نمره بهتر در ریدینگ آیلتس شما کمک می‌کند، گستردگی واژگان و دامنه لغات انگلیسی است. پس اگر در این بخش ضعیف هستید، بهتر است بفکر باشید. در همین راستا، سعی کنید مترادفات و متضادها را به خوبی بشناسید.

ریدینگ آیلتس

14- زمان شما برای پاسخ به هر سوال یک دقیق و نیم است. پس مدیریت زمانتان را فراموش نکنید.

15- حتما، حتما و حتما در پاسخ نامه خود از وارد کردن کلمات حشو، اضافی و بی مورد مثل برخی صفت‌ها و قیدها بپرهیزید.


ریدینگ آیلتس

16- دنبال این نباشید که حتما به تمام سوالات پاسخ دهید. اگر به سوالی رسیدید که جواب آن را نمی‌دانستید، زمان را به یاد بیاورید که بسیار مهم است و نباید بیش از زمان استاندارد برای هر سوال وقت بگذارید. از طرفی همانطور که بیان شد اگر به سوالات ریدینگ آیلتس آکادمیک پاسخ می‌دهید با پاسخ صحیح به 30 سوال از 40 سوال می‌توانید به نمره قابل قبول 7 دست یابید.


17- تکنیک Skimming and Scanning را فراموش نکنید. این تکنیک توسط اساتید دلسوز آموزش داده می‌شود. این تکنیک برای مدیریت زمان شما تاثیر مثبتی دارد. اسکیمینگ به معنای تندخوانی است. اسکیمینگ به شما خواهد گفت که کلیت متن در مورد چیست. اما اسکنینگ به شما می‌گوید که اطلاعات خاص و مهم متن کجا هستند.

ریدینگ آیلتس

18- در پایان سوالات اگر سوالی بود که به آن جوابی ندادید و هم اکنون وقت اضافه دارید، به سراغ آن بروید.

19- پس از آنکه تمام جواب‌ها را دادید، بازهم چک کنید که جوابی را در جای اشتباه ننوشته باشید.


20- نکته گمره کننده ای که اکثر داوطلبان با آن روبرو می‌شوند، این است که در پاسخ ها کلمات تکراری و مشابه متن می‌بیند. در حالی که باید حواستان باشد که مفهوم متن مهم است. شاید در پاسخ از کلمات مترادف یا Paraphrase ها استفاده شده باشد.

ریدینگ آیلتس

سوالات متداول

آیلتس آکادمیک بهتر است یا جنرال؟ در کدام آزمون شرکت کنم؟

بستگی به نیاز شما از آزمون دادن دارد. اگر قصد اپلای و ارسال نمره زبان خود برای تحصیل در دانشگاه‌های خارج از کشور را دارید، آیلتس آکادمیک را باید انتخاب کنید. اما اگر برای درخواست کار نیاز به نمره زبان دارید، آزمون آیلتس جنرال برای شما مناسب است.

اول متن ریدینگ آیلتس را بخوانیم یا سوالات را؟

متن را با تکنیک های Skimming and Scanning سریع بررسی کنید تا موضوع متن، ساختار و نکات مهم آن را پیدا کنید. سپس سریعا به سراغ سوالات بروید و هرگز متن را به طور کامل نخوانید.

حداقل نمره قبولی ریدینگ آزمون آیلتس آکادمیک چقدر است؟

پاسخ این سوال به دانشگاه موردنظر شما بستگی دارد. اما به طور کلی در دانشگاه های انگلیسی زبان باید حداقل نمره 6 از بخش ریدینگ آیلتس را کسب نموده باشید.

آیا املای صحیح کلمات در پاسخ نامه مهم است؟

بله اگر اشتباه املایی داشته باشید پاسخ شما غلط خواهد بود.

آیا بخش ریدینگ آیلتس دارای نمره منفی است؟

خیر نمره منفی ندارد. پس اگر سوال بی جواب داشتید و از طرفی، زمان اضافه آوردید به نزدیکترین پاسخ احتمالی جواب دهید. چراکه اگر اشتباه بود، شما نمره ای را از دست نمی‌دهید.

برای مشاهده نمونه های سوالات ریدینگ آیلتس کلیک کنید.

فهرست کلاس های زبان آموزشگاه زبان ایرانیان

Tags: مقالات تخصصی زبان انگلیسی

مقالات مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید