مراحل گرفتن مدرک آیلتس چیست؟ گام به گام تا مدرک آیلتس

مشاوره رایگان

و ثبت نام دوره های آموزش زبان

 

تماس با مرکز زبان ایرانیان

مراحل گرفتن مدرک آیلتس که یکی از معتبرترین مدارک زبان انگلیسی است، پروسه‌ای است که پیش از انتخاب آن بین آزمون‌های مختلف مثل آزمون تافل یا آزمون سلپیپ celpip ، باید نسبت به آن آگاهی کافی داشته باشید. بنابراین، برای اینکار حتما باید در مورد مواردی همچون محتوا و ساختار آزمون گرفته تا هزینه و محل برگزاری آزمون آیلتس و نحوه نمره دهی در آن اطلاعات لازم را بدست آورید.

باید در مورد نحوه و چگونگی ثبت نام این آزمون بدانید. برای آمادگی آزمون آیلتس چه کارهایی باید انجام دهید؟ و مدرک آیلتس برای چه کشورهایی مورد قبول نیست؟ در این مقاله همراه ما باشید تا به تمام سوالاتی که در ذهن خود در مورد مدرک آیلتس دارید، پاسخ بدهیم.

با کلاس های آنلاین زبان انگلیسی همراه آموزشگاه زبان ایرانیان بهترین آموزشگاه زبان در نیاوران باشید.

مدرک آیلتس (ILETS) چیست؟

آیلتس مخفف شده عبارت International English Language Testing system به معنای سامانه جهانی سنجش زبان انگلیسی است که به منظور اپلای در دانشگاه های خارجی و یا اقدام برای زندگی و اقامت گرفتن، مدرک آیلتس به شما کمک ویژه ای خواهد کرد.

در کنار این آزمون رقبای دیگری هم وجود دارد که به بررسی سطح زبان شما می‌پردازند، آزمون‌هایی مثل تافل و GRE برای اپلای در دانشگاه‌ها و آزمون بین المللی سلپیپ می‌توانند جایگزین آزمون آیلتس باشند، اما حقیقتا آزمون آیلتس تنها آزمونی است که شما می‌توانید از آن هم برای دانشگاه و هم برای اقامت استفاده کنید.

بخوانید تا بیشتر بدانید: برای گرفتن مدرک آیلتس از کجا شروع کنیم

مدرک آیلتس در چه کشورهایی مورد قبول است؟

این آزمون نسبت به آزمون زبان آمریکایی یعنی تافل، در سطح گسترده‌تری مورد قبول است و به رسمیت شناخته شده است. در بیش از 140 کشور دنیا نیز هر دو آزمون آیلتس و تافل مورد قبول است اما اگر بخواهیم دقیقتر بگوئیم که چه کشورهایی تنها مدرک آیلتس را می‌پذیرند؛

کشورهایی مانند استرالیا، نیوزلند و بریتانیا تنها مدرک آیلتس را برای ورود به دانشگاه‌ها قبول دارند. البته شاید بهتر باشد بگوئیم اغلب دانشگاه‌های استرالیا، چرا که در سال‌های اخیر برخی از دانشگاه‌های این کشور هر دو مدرک آیلتس و تافل را قبول می‌کنند. این مورد یکی از مهمترین تفاوت های آیلتس و تافل نیز است.

دوره‌های مرکز زبان ایرانیان: آموزش آنلاین فرانسه

انواع مدرک آیلتس

آزمون آیلتس در 3 نوع برگزار می‌شود. آزمون آیلتس آکادمیک، جنرال و لایف اسکیلز که شما می‌توانید از مدرک آیلتس در جهت اپلای برای تحصیل، اقامت و گرفتن ویزا و همچنین درخواست کار اقدام کنید.

بخوانید تا بیشتر بدانید: آیلتس چیست

جزئیات نحوه ثبت نام در آزمون آیلتس

نظارت بر آزمون آیلتس در ایران توسط سازمانی به نام IDP صورت می‌گیرد، اما نام مراکز مجازی که در ایران این آزمون در آنها برگزار می‌شود عبارتند از: دانشگاه آزاد تهران، موسسه آموزش عالی آزاد پروشات نوین، موسسه آموزش عالی عصر و دانش، موسسه فرهنگی هنری ایرسافام.

بدیهی است که این موسسات تنها مجوز فعالیت برگزاری آزمون را دارند و شما برای آمادگی آزمون آیلتس می‌بایست به موسسات زبان انگلیسی همانند مرکز زبان ایرانیان آموزشگاه زبان در نیاوران – مراجعه کنید که به طور تخصصی و حرفه‌ای داوطلبین آزمون‌های زبان را به آمادگی لازم برای کسب مدرک آیلتس می‌رسانند.

اما شاید در ذهن شما این سوال پیش آمده باشد که برای ثبت نام آزمون آیلتس به کجا باید مراجعه کنم؟ شما برای ثبت نام هم می‌توانید به مراکز برگزاری آزمون که نام آنها ذکر شد، مراجعه حضوری کنید و هم می‌توانید ثبت نام آنلاین داشته باشید.

بنابراین اگر می‌خواهید به این مراکز حضورا مراجعه کنید کافی است دو قطعه عکس رنگی با زمینه سفید و کپی گذرنامه یا کارت ملی خود را همراه داشته باشید و با پر کردن فرمی که در اختیارتان قرار می‌دهند، ثبت نام خود را تکمیل کنید. اما در صورتی که تمایل به ثبت نام اینترنتی دارید، کافی است به سایت یکی از مراکز برگزار کننده مراجعه کنید.

بخوانید تا بیشتر بدانید: نمره آیلتس از چند است ؟

در آنجا بدنبال منوی ثبت نام باشید. در این حالت، جدولی از تقویم آزمون را خواهید دید که برای دو نوع آزمون آکادمیک و جنرال در نظر گرفته شده است. تاریخ آزمون و محل برگزاری آزمون را چک کنید. چرا که در نهایت پیش از برگزاری آزمون بهتر است حداقل یکبار به محیط برگزاری آزمون سری بزنید و آنجا را بررسی کنید تا کمی از استرس روز آزمون شما کاسته شود. از طرفی زمان را با توجه به ددلاین دانشگاه‌ها و همچنین مدت زمانی که برای آمادگی نیاز دارید، مد نظر قرار دهید.

آزمون آیلتس چندبار در سال برگزار می‌شود؟

در بسیاری از کشورهای جهان آزمون آیلتس چهار بار در ماه برگزار می‌شود و در کشور کانادا نیز دو بار در ماه. بنابراین ممکن است شما بخواهید این آزمون را در ایران بدهید و یا کشورهای دیگری، بهرحال زمان‌های متنوع و متعددی برای برگزاری آزمون آیلتس درنظر گرفته شده است. مهم این است که شما ددلاین دانشگاه ها و زمان موردنیاز خود برای آمادگی آزمون را در نظر بگیرید.

هزینه گرفتن مدرک آیلتس

هزینه گرفتن مدرک آیلتس در دو بخش قابل توضیح است. هزینه‌ای که شما برای ثبت نام پرداخت می‌کنید و هزینه‌ای که در طی فرایند آموزش و برای آمادگی آزمون قرار است کنار بگذارید. البته هزینه آمادگی آزمون بستگی به سطح زبان شما و شیوه آموزش دارد. اینکه بخواهید به صورت خود آموز آماده شوید تنها کافی است هزینه منابع را پرداخت کنید.

اما ما به شما توصیه می‌کنیم استفاده از مراکز معتبر زبان را چه به صورت حضوری و چه به صورت مجازی از دست ندهید. حال اگر مشکل هماهنگی ساعت کلاس‌ها با فعالیت روزانه خود را دارید، گزینه بهتر استفاده از کلاس آنلاین آموزش آیلتس است. به طور کلی شاید سطح زبان شما به قدری خوب باشد که نیاز به هیچ کلاسی نداشته باشید، اما به احتمال بالاتر، اگر تحت نظر استاد آیلتس باشید، تکنیک‌ها را سریعتر و منظم‌تر دریافت خواهید کرد.

کاربرد مدرک آیلتس

بد نیست بدانید که برخلاف آزمون تافل که تنها کاربرد تحصیلی دارد، آزمون آیلتس در موارد غیر تحصیلی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. در یک دسته بندی کلی، کاربرد مدرک آیلتس در ایران را می‌توان به صورت ذیل نام برد.

  1. شرط لازم برای اپلای دانشگاه‌ها در تمام مقاطع تحصیلی بجز پست داک
  2. استفاده از نمره آیلتس برای کسب امتیاز در مصاحبه دکتری دانشگاه‌های ایران
  3. شرط لازم برای اقدام به خصوص برای مهاجرت به کشورهای انگلیسی زبان
  4. ارائه مدرک آیلتس برای گرفتن مجوز تدریس زبان انگلیسی در موسسات آمادگی آزمون
  5. استفاده از مدرک آیلتس در درخواست و جذب مشاغل خارجی

اعتبار مدرک آیلتس چقدر است؟

مدرک ایلتس چقدر اعتبار دارد؟ مدرک آیلتس که در بیش از 140 کشور جهان دارای اعتبار است از زمان اعلام نتایج تا زمانی که بتوانید از آن در دانشگاه‌ها و یا گرفتن اقامت و شغل اقدام کنید، 2 سال اعتبار زمانی دارد.

بخوانید تا بیشتر بدانید: چگونه به کودکان زبان انگلیسی بیاموزیم

گام به گام مراحل گرفتن مدرک آیلتس

در زیر باهم نحوه گرفتن مدرک آیلتس را از هدف گرفته تا آخرین مراحل گرفتن آیلتس بررسی می‌کنیم.

مشخص بودن انگیزه از گرفتن مدرک آیلتس مهم است

انگیزه ما در انتخاب نوع آزمون آیلتس مثلا اینکه آکادمیک باشد یا جنرال تاثیر می‌گذارد. از طرفی، ممکن است برخی افراد برای کاربردهای دیگری که بالاتر ذکر کردیم، مثل ارائه برای مجوز تدریس و یا مصاحبه دکتری به این آزمون نیاز دارند. بنابراین هدف از گرفتن مدرک آیلتس در برنامه ریزی ما در این راه بسیار موثر است.

بخوانید تا بیشتر بدانید: بهترین آموزشگاه زبان در تهران

ثبت نام آزمون و مشخص کردن زمان آزمون

همانگونه که گفته شد برای ثبت نام هم می‌توانید به مراکز برگزار کننده مراجعه حضوری داشته باشید و هم به صورت آنلاین ثبت نام کنید.

مشخص کردن شیوه آموزش و یادگیری تکنیک‌های آزمون

این مورد کاملا بستگی به خودتان دارد، اما به طور کلی می‌توانید یا از کلاس‌های حضوری و آنلاین موسسات معتبر استفاده کنید و یا به صورت خود آموز برای آمادگی و گرفتن مدرک آیلتس برنامه ریزی کنید.

پیدا کردن منابع در دسترس

منابع آزمون آیلتس در اینترنت و در اغلب کتابفروشی‌های تخصصی زبان انگلیسی در دسترس است اما مهم این است که شما با چه مدل منابعی راحتتر هستید.

شرکت در آزمون‌های آزمایشی یا همان ماک آیلتس

آزمون‌های آزمایشی، آزمون‌های شبیه سازی شده آزمون اصلی هستند، این آزمون‌ها در بسیاری از موسسات زبان در حال برگزاری است اما توجه کنید که بهتر است اولا آزمون ماک آیلتس را در همان موسسه‌ای که برای آمادگی آزمون ثبت نام کرده اید، شرکت کنید تا ایرادات شما توسط اساتیدتان برطرف شود و ثانیا برای آزمون آزمایشی سعی کنید موسسه‌ای را انتخاب کنید که در آن معمولا نتایح آزمون آزمایشی به نتایج آزمون واقعی نزدیک باشد. این مورد را می‌توانید از شرکت کنندگان قبلی در موسسات زبان پرسش جو کنید.

مراجعه به محل برگزاری آزمون پیش از روز آزمون

احتمالا شنیده اید که بسیاری از افراد در انتخاب محل آزمون حساسیت بالایی نشان می‌دهند. این امر طبیعی است چرا که هزینه آزمون با توجه به افزایش نرخ دلار برای ایرانیان افزایش چشمگیری داشته است و در نظر گرفتن محیطی مناسب و بدون اشکالات فنی و سیستماتیک در نتیجه آزمون بی تاثیر نخواهد بود. البته شما این حساسیت را باید به هنگام ثبت نام به خرج دهید اما همواره توصیه می‌شود که در روزهای قبل از آزمون به محل برگزاری آزمون بروید و در محیط بچرخید تا برایتان آشنا باشد.

روز آزمون

مهمترین بخش گرفتن مدرک آیلتس، آمادگی و اعتماد به نفس شما در روز آزمون است. آزمون آیلتس در 2 روز برگزار می‌شود. در روز اول، شما 3 مهارت خواندن یا همان ریدینگ آیلتس ، نوشتن و گوش دادن را امتحان میدهید و در روز دوم مهارت صحبت کردن یا همان اسپیکینگ مورد ارزیابی داور قرار میگرد که در یک گفتگوی دونفره انجام می‌شود.

گرفتن نتایج آزمون

یکی از پر استرس ترین مراحل تا گرفتن مدرک آیلتس، منتظر ماندن برای نتیجه آزمون است. مراحل گرفتن مدرک آیلتس با اعلام نتایج آن پس از 13 روز کاری به اتمام می‌رسد. شما می‌توانید نتیجه آزمون را در سایت مشاهده کنید اما برای دریافت مدرک آیلتس خود هم میتوانید از موسسه برگزارکننده بخواهید، مدرک شما را از طریق پست به آدرس‌تان ارسال کند و هم می‌توانید حضورا به موسسه مراجعه کنید و با ارائه کارت شناسایی مدرک خود را دریافت کنید.

دوره های آموزشگاه زبان ایرانیان

Tags: مقالات تخصصی زبان انگلیسی

مقالات مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید