بهترین ساعت یادگیری زبان چه ساعتی است؟

مشاوره رایگان

و ثبت نام دوره های آموزش زبان

 

تماس با مرکز زبان ایرانیان

به راستی بهترین ساعت یادگیری زبان چه ساعتی است؟ شاید شما هم مانند خیلی افراد دیگر، می‌خواهید بازدهی بیشتری از مطالعه زبان دریافت کنید. بنابراین از مشاوران یا دوستان خود می‌پرسید که بهترین ساعت برای یادگیری زبان انگلیسی چه زمانی است؟

این سوال یکی از پرتکرارترین سوالات زبان آموزان در هنگام شروع یادگیری پایه تا پیشرفته زبان انگلیسی یا هر زبان دیگری است.

در این مقاله، توصیه‌های کارشناسان زبان و مشاوران تحصیلی درباره بهترین زمان مطالعه زبان را گردآوری کردیم و به شما عزیزان ارائه خواهیم داد. در آخر پارامترهای موثر بر مدت زمان یادگیری را نیز بیان خواهیم کرد. با آموزش زبان انگلیسی آنلاین همراه آموزشگاه زبان ایرانیان بهترین آموزشگاه زبان در نیاوران باشید.

تحقیقات مختلف درباره بهترین ساعت یادگیری زبان

ابتدا باید بگوئیم که همانطور که افراد از وجوه زیادی با یکدیگر اختلاف دارند، در این مورد که بهترین ساعت یادگیری زبان چه زمانی است، نمی‌توان یک نسخه یکسان برای همه افراد در نظر گرفت. در تحقیقی که در سال 2016 انجام گرفت، این موضوع بررسی شد که آیا تکرار عادت تمرین و خواب می‌تواند باعث بهبودی در حفظ و ماندگاری آموزه‌های جدید باشد یا خیر.

دوره‌های آموزشگاه زبان ایرانیان: کلاس زبان انگلیسی برای کودکان

بهترین-ساعت-یادگیری-زبان-چه-ساعتی-است؟

نتایج این تحقیق که بر روی 40 دانش آموز زبان خارجی صورت گرفت، مثبت بود. ارزیابی‌ها نشان داد افرادی که قبل از خواب به مطالعه زبان می‌پردازند، از ثبت و ماندگاری بیشتری از واژگان جدید در حافظه بلندمدت خود برخودار بودند. در واقع خواب به این موضوع کمک می‌کند.

بخوانید تا بیشتر بدانید: مدت زمان یادگیری زبان انگلیسی

از طرفی در تحقیق دیگری در مورد بهترین ساعت یادگیری زبان که توسط موسسه زبان دولینگو صورت گرفت، این موضوع را تایید کرد که تمرین پیش از خواب می‌تواند یک عامل موفقیت باشد. بنابراین این تمرین باید به یک عادت برای دانش آموزان تبدیل شود.

نتایج آماری این تحقیق در مورد بهترین مدت زمان مطالعه نشان داد که دانش آموزانی که پیش از خواب به یادگیری زبان پرداختند، حدود 52 درصد یادگیری بهتری داشتند. در مقابل کسانی که هیچ برنامه خاصی برای مطالعه نداشتند نرخ رشد یادگیری کمتری داشتند.

قبل-از-خواب-زبان-را-یاد-بگیرید

نکات مهم بهترین زمان برای مطالعه زبان انگلیسی

این نکته مهم را باید به خاطر بسپاریم که بهترین ساعت برای یادگیری و مطالعه زبان به برنامه ریزی روزمره ما نیز بستگی دارد. به عنوان مثال ممکن است شغلی در شیفت شب داشته باشید و نتوانید در تایم قبل از خواب خود به مطالعه و یادگیری زبان بپردازید.

یا اینکه ممکن است بهترین ساعت یادگیری زبان برای شما به علت خستگی زیاد در تایم شب نباشد. در واقع به قدری در طول روز درگیر اتفاقات روزمره خود شوید که از خستگی زیاد نتوانید بدرستی در تایم قبل از خواب به مطالعه بپردازید. بنابراین برای اینگونه افراد نیز راهکاری که پیشنهاد می‌دهیم را در سه بخش خلاصه کرده‌ایم.

نکات-مهم-بهترین-زمان-برای-مطالعه-زبان-انگلیسی

زمان های مختلف را ارزیابی کنید.

برای اینکه بفهمید بهترین زمان مطالعه زبان برای شما چه زمانی است آنرا تست کنید تا بهترین شما پیدا شود. شاید برایتان جالب باشد که بدانید محققان این موضوع را هم ثابت کرده اند که بهترین زمان مطالعه برای هر فرد متفاوت است و بستگی به خود شخص دارد.

بخوانید تا بیشتر بدانید: یادگیری مکالمه زبان انگلیسی

بنابراین کافی است در ساعات مختلف روز به مطالعه بپردازید. سپس بهتر است هر ساعتی را که حس بهتری در آن داشتید، به مدت یک هفته ادامه دهید. اگر پس از یک هفته حافظه شما از یادگیری زبان در سطح قابل قبول و خوبی قرار داشت، می‌توانید آنرا به عنوان بهترین ساعت مطالعه خود تکرار کنید.

زمان-های-مختلف-را-برای-یادگیری-زبان-بررسی-کنید

سعی کنید موضوعات مختلف را در زمان‌های مختلف بسنجید.

بخش‌های مختلفی در زبان انگلیسی وجود دارد که شما باید برای آنها بهترین زمان مطالعه خود را پیدا کنید. مثلا ممکن است بهترین ساعت یادگیری زبان در مهارت اسپیکینگ، نیمه‌ی یک روز باشد. درست ساعتی از روز که می‌توانید با پارتنر زبان انگلیسی خود صحبت کنید.

بخوانید تا بیشتر بدانید: افزایش دایره لغات انگلیسی

از طرفی، یادگیری اصول گرامری، آمادگی ذهنی بیشتری نسبت به یادگیری لغات و واژگان جدید نیاز دارد. بنابراین، شاید تایم شبانه و قبل خواب برای حفظ لغات بهتر باشد اما تایم اول روز و بعد از بیدارشدن و خوردن یک صبحانه کامل، برای یادگیری گرامر زبان انگلیسی مفیدتر و پربازده تر باشد.

موضوعات-مختلف-را-در-زمان‌های-مختلف-بسنجید.

لازم بذکر است که در تحقیقی دیگر، این موضوع ثابت شده است که یادگیری دروس سخت‌تر مانند ریاضیات، در ساعت اولیه روز نتیجه بهتری دارد. به همین علت است که تایم مدارس از صبح زود آغاز می‌شود. اما قطعا برای ماندگاری بیشتر در ذهن، نیاز به تمرین و تکرار اصولی دارند. علت دیگری که برای این موضوع عنوان شده است بالاتر بودن سطح اکسیژن در هوا در ساعات اولیه روز است که به یادگیری عمیق تر کمک می‌کند.

تایم-اول-روز-برای-یادگیری-گرامر-زبان-انگلیسی-مفیدتر-و-پربازده-تر-است.

با توجه به همین موضوع بهتر است برای بخش‌های مختلف، بهترین ساعت یادگیری زبان خود را پیدا کنید. اگر در مهارتی نیاز به یادگیری نکات خاص و عمیق تری هست آنرا به صبح موکول کنید. اما اگر نکات آسان‌تر هستند و یا نیاز به حفظ کردن لغات دارید، آنرا به تایم شب و قبل از خواب موکول کنید.

مدت طولانی زبان نخوانید

برای اینکه اثر واقعی زمان‌های مختلف را به منظور پیدا کردن بهترین ساعت یادگیری زبان پیدا کنید، حواستان باید به این باشد که بیش از حد زبان نخوانید. یعنی ساعت مطالعه خود را بیش از حد طولانی نکنید.

اولا اینطور نباشد که ساعت یادگیری اول روز را 3 ساعت و آخر شب را نیم ساعت بگیرید و سپس مقایسه کنید. اینکار نتیجه دقیقی به شما نخواهد داد. از طرفی، مطالعه بیش از حد و بدون استراحت کافی ممکن است اثر منفی روی یادگیری شما داشته باشد. پس به استراحت خود نیز اهمیت دهید.

ساعت-مطالعه-خود-را-بیش-از-حد-طولانی-نکنید.

چه فاکتورهایی بر مدت زمان یادگیری زبان موثر است؟

ممکن است در حین پیدا کردن بهترین زمان برای مطالعه زبان بخواهید بدانید که چه مدت باید برای مطالعه زبان انگلیسی وقت بگذارید. یا به عبارتی یادگیری زبان انگلیسی چقدر طول میکشد . برای پاسخ به این سوال چند فاکتور مهم وجود دارد.

سطح زبان انگلیسی شما

طبیعتا اگر سطح پایه زبان انگلیسی شما در سطح قوی و خوبی باشد، احتمالا زمان کمتری برای یادگیری نکات جدید صرف خواهید کرد. به عنوان مثال فرض کنید شما در دوران کودکی و نوجوانی به طور مرتب به آموزش و یادگیری زبان انگلیسی پرداخته‌اید.

سطح-زبان-انگلیسی-شما

اما برای دوره ای چندساله این آموزش را رها کرده‌اید. اکنون مجددا قصد یادگیری زبان را دارید. حال، علاوه بر اینکه بهترین ساعت یادگیری زبان خود را می‌دانید، می‌توانید سرعت بیشتری برای یادگیری زبان داشته باشید چرا که با وجود پایه قوی در زبان انگلیسی، می‌خواهید استارتی دوباره بزنید.

روش یادگیری شما

برخی افراد برای یادگیری زبان انگلیسی، بهترین روش را حضور در دوره های زبان انگلیسی می‌دانند. اما برخی در خانه و برخی ترکیبی از آنها را با هم استفاده میکنند. برخی دیگر از روش یادگیری مجازی زبان انگلیسی استفاده می‎کنند. اینکه روش شما چه باشد، بر روی مدت زمان یادگیری شما اثر مستقیمی می‌گذارد.

روش-یادگیری-شما

هدف شما از یادگیری زبان

دقیقا مهم است که شما زبان را با چه هدفی یاد می‌گیرید. اگر قصد شما از یادگیری زبان، آمادگی برای آزمون های آیلتس و تافل است، مشخصا زمان محدودتری در اختیار دارید و باید متناسب با همان زمان، بهترین ساعت یادگیری زبان خود را نیز پیدا کنید.

دوره های آموزشگاه زبان ایرانیان: آموزش آنلاین مکالمه زبان انگلیسی

اما گاهی آموزش زبان انگلیسی را به عنوان زبان دوم خود انتخاب می‌کنید. یا حتی برای تحصیل در رشته زبان در دانشگاه به برنامه ریزی و پیدا کردن بهترین زمان برای مطالعه زبان نیاز دارید. از طرفی ممکن است برای استفاده در شغل و محل کار خود نیاز به مهارت خاصی از زبان انگلیسی داشته باشید. در این شرایط حتی نوع برنامه ریزی شما ممکن است متفاوت باشد.

هدف-شما-از-یادگیری-زبان

در آخر، اگر می‌خواهید اطلاعات بیشتری درباره بهترین زمان مطالعه زبان انگلیسی بدانید، به این لینک مراجعه کنید. همچنین در مقاله دیگری می‌توانید نتایج تحقیقات موسسه دولینگو در زمینه پیدا کردن بهترین زمان یادگیری زبان انگلیسی را مشاهده کنید.

سایر دوره های آموزشگاه زبان ایرانیان

Tags: مقالات آموزش و تقویت زبان انگلیسی

مقالات مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید