تقویت ریدینگ آیلتس

مشاوره رایگان

و ثبت نام دوره های آموزش زبان

 

تماس با مرکز زبان ایرانیان

تقویت ریدینگ آیلتس با نمونه سوالات ریدینگ آیلتس و توجه به ریزترین نکات تست زنی میتواند یکی از مهمترین قدم هایتان برای کسب نمره آیلتس باشد. وقتی قرار است آزمون آیلتس خود را با یک حرکت ضربه فنی کنید، باید روی تمام بخش‌های آن تسلط خیلی خوبی داشته باشید. البته منظور ما این نیست که همه چیز را خیلی خوب درک کنید، اما حداقل انتظاری که از شما می‌رود، این است که جوری سر جلسه حاضر نشوید که از ترس عدم آمادگی، باقی مباحث را هم فراموش کنید.

زبان انگلیسی چهار مهارت اصلی دارد، یکی از آن‌ها بخش ریدینگ یا خواندن است. وقتی بتوانید این مهارت را در مشت خود بگیرید، 25 درصد راه را با موفقیت طی خواهید کرد. برای شروع نیاز به راه‌حل دارید. چیزی که بتواند سرعت آموزش و یادگیری شما را به اوج خود ببرد. در اینجا قرار است از ترفندهایی صحبت کنیم که برد شما را در بخش ریدینگ آزمون آیلتس تضمین می‌کنند. با سری مقالات آموزش زبان انگلیسی همراه آموزشگاه زبان ایرانیان باشید.

ترفندهای تقویت ریدینگ آیلتس

در آزمون آکادمیک آیلتس نسبت به آزمون جنرال با سطح دشوارتری از ریدینگ مواجه هستیم؛ زیرا مباحث از حالت عمومی و همه فهم خارج می‌شوند. برای اینکه تسلط خودمان را به این بخش افزایش دهیم، تکنیک‌های زیر می‌توانند به ما نشان دهند که چگونه ریدینگ آیلتس را تقویت کنیم.

تقویت-ریدینگ-آیلتس-با-5-ترفنر-تضمینی

1.تا می‌توانید تنوع مطالعه منابع انگلیسی را بالا ببرید.

یکی از راه های تقویت ریدینگ آیلتس خواندن مکرر است. شاید این راهکار خیلی پیش پا افتاده بنظر برسد، اما تاثیرگذاری آن بیشتر از آن چیزی است که تصور کنید. برای تقویت ریدینگ، باید تا می‌توانید بخوانید، خوب بخوانید و از منابع متنوع بخوانید. هر چه می‌توانید بیشتر خود را در معرض انواع نوشتارهای انگلیسی از رسمی گرفته تا محاوره قرار دهید.

1.تا می‌توانید تنوع مطالعه منابع انگلیسی را بالا ببرید.

انواع مقاله، کتاب، روزنامه، مطالب دانشگاهی و رسانه‌های آنلاین چه سایت‌ها و چه شبکه‌های اجتماعی تنوع زیادی را در مطالب در اختیار شما قرار خواهند داد. با این کار یک تیر و دو نشان می‌زنید، هم مهارت نوشتاری خود را تقویت می‌کنید، هم روی ریدینگ خود مسلط خواهید شد.

امتیازی که منابع مختلف در اختیار شما قرار می‌دهند، بالا بردن سرعت خواندن است. طوری که پس از چند ماه شاید خودتان را هم شگفت زده کند. این نکته زمانی اهمیت خود را نشان می‌دهد که شما سر جلسه امتحان قرار دارید و ثانیه ها به سرعت در حال عبور هستند. شما می‌مانید و سرعت کارتان.

2.برای تقویت ریدینگ آیلتس خود روی کلمات ناشناخته کار کنید.

همزمان با خواندن مطالب متنوع یک چک لیست برای خود آماده کنید. در آن کلمات گیج و گنگ، نامفهوم، جدید و ناشناخته را ثبت کنید. روی آن‌ها و نحوه خواندنشان حسابی کار کنید.

این عادت را در خود ایجاد کنید که وقتی به یک کلمه جدید می‌رسید، بی توجه از کنار آن رد نشوید. این را در ذهن خود ثبت کنید که آن کلمه در جایی می‌تواند باعث پیشروی یا عقب‌گرد شما شود. پس چرا باید از یادگیری آن شانه خالی کنید.

2.برای تقویت ریدینگ آیلتس خود روی کلمات ناشناخته کار کنید.

مطمئن شوید که تلفظ درست کلمات جدید، معنای آن‌ها و ارتباطات دستور زبانی آن را به خوبی درک کنید. این کار به شما کمک می کند که وسط آزمون آیلتس، درست جایی که باقی هم‌رزمانتان در چاله گیر کرده‌اند، شما بتوانید خیلی راحت و بدون دغدغه خود را از مخمصه نجات دهید.

3.یک خواننده همیشه مشتاق باشید.

فقط زمانی می‌توانید در یک مهارت عمیقا موفق باشید، که اشتیاق شما هرگز کم نشود. عشق به کاری که انجام می‌دهید، باعث می شود همه چیز را به بهترین شکل ممکن یاد بگیرید.

زمانی که ذوق زیادی برای خواندن دارید، با دل و جان این کار را انجام خواهید داد. پس به تک تک قسمت‌ها دقت زیادی خواهید کرد. این توجه یک جایی به کار شما خواهد آمد و آن زمانی است که شما در آزمون ریدینگ آیلتس با تجزیه و تحلیل روبرو خواهید شد.

3.یک خواننده همیشه مشتاق باشید.

در تقویت ریدینگ آیلتس آکادمیک، فقط بحث خواندن شما مطرح نیست. بلکه مهم‌تر از آن اطلاعاتی است که از آن به دست آورده اید. پس قبل از آن حسابی با خودتان تمرین کنید. با اشتیاق بخوانید و پس از خواندن برای خودتان سوال و جواب طرح کنید.

اشتیاق همچنین می‌تواند که سرعت خواندن شما را بالا ببرد. در آیلتس شما باید روی دو مهارت مرتبط با سرعت خواندن کار کنید. اول اسکیمینگ و دومی اسکنینگ است. مهارت اول مختص سرعت بالا خواندن در عین درک مطلب است و دومین مهارت سرعت خواندن به همراه پیدا کردن اطلاعات خاص موضوع مورد نظر شما را محک می زند.

بیشتر-بخوانید

4.مراقب تله‌ها باشید.

همانطور که گفتیم خیلی مهم است که علاوه بر داشتن سرعت بالا، بتوانید درک خوبی از اطلاعات دریافتی داشته باشید. شما قرار است در انبوهی از اطلاعات نکته‌سنجی کنید. به عبارتی قرار است سوزن را در انبار کاه پیدا کنید. پس باید مراقب تله‌های قرار گرفته در متن باشید. چیزی که شما را از هدف اصلی دور می‌کند.

4.مراقب تله‌ها باشید.

برای اینکه بتوانید بفهمید جواب درست همان است یا نه، باید بتوانید منظور اصلی سوال را درک کنید. سوالات نیاز به توجه کامل شما دارند، چون برخی از آن‌ها گمراه کننده هستند. همیشه پاسخ‌های خود را دوباره بررسی کنید تا از جوابی که داده‌اید، مطمئن باشید.

5.با تقویت ریدینگ آیلتس، زمان را مدیریت کنید.

شما تنها 3 بخش 20 دقیقه‌ای یعنی 1 ساعت زمان برای بخش خواندن دارید، پس بارها و بارها باید این موقعیت را به شکل زنده برای خود اجرا کنید، تا بتوانید از زمان اختصاص داده به درستی استفاده کنید. شما با متن‌های طولانی، حدود 2750 کلمه و 40 سوال متفاوت روبرو خواهید شد. آیا آمادگی دارید که زمان کل آن‌ها را مدیریت کنید؟ با توجه به انواع تکنیک ریدینگ آیلتس می‌توانید تا حد زیادی موفقیت لازم را کسب کنید.

برای این کار باید با قسمت‌های مختلف آزمون آشنایی کامل داشته باشید. برای مثال آزمون چقدر طول می‌کشد. قالب آزمون به چه شکلی است. با چه متن‌هایی روبرو می شوید. چه مهارت‌هایی باعث افزایش سرعت پاسخ و دقت در آن‌ها می شود. مواردی از این دست، می‌توانند به مدیریت هر چه بهتر آزمون آیلتس شما کمک زیادی بکند.

ترفندهای تست زنی ریدینگ آیلتس

شاید این موضوع مسخره به‌نظر برسد که اکثر داوطلبان آزمون آیلس نه بخاطر کمبود وقت یا دانش ناکافی بلکه به دلیل اشتباهات بسیار ساده، نمرات قابل قبولی دریافت نمی‌کنند. شما در بخش ریدینگ با مهارت‌های مختلفی روبرو می شوید، بنابراین باید آمادگی هر چیزی را داشته باشید.

تکمیل نمودار یا جدول، پیدا کردن اطلاعات خاص، دنبال کردن استدلال‌های کلیدی، مشخص کردن هدف نویسنده و حتی نظر او از جمله موانعی است که در این بخش باید از آن عبور کنید.

برای اینکه باعث تقویت ریدینگ آیلتس خود شوید، باید حتما روش‌های درست تست‌زنی را بلد باشید. برای این کار باید انواع سوالات را بشناسید و مطابق با هر سوال یک استراتژی خاص را در پیش بگیرید. ترفندهای زیر می‌توانند موقع تست‌زنی به کمک شما بیایند.

• تفاوت گزینه‌های پیش رو یعنی False و True و Not given را خوب درک کرده و از قبل روی آن کار کنید.

• به معنی سوالات دقت کنید، گاهی اوقات هم معنی سوال در یک کلمه در جمله نهفته است، پس جای دوری نروید؛ چون پاسخ درست بیخ گوشتان است.

• سوالات را خوب درک کنید و بدانید دقیقا چه نوع اطلاعاتی را باید جواب دهید.

• هنگام گوش دادن یا خواندن داستان همزمان پیش‌بینی سوالات را در ذهن خود انجام دهید. لطفا این روش را روی جلسه اصلی تست نکنید؛ چون نه تنها هیچ سودی ندارد، بلکه می‌تواند باعث سردرگمی شما نیز بشود. پس از قبل باید این تکنیک را تمرین کنید.

تقویت ریدینگ ایلتس

• به این نکته توجه داشته باشید که ممکن است خیلی ظریف نظر گوینده یا نویسنده متن دچار تغییر شود، پس آمادگی همه چیز را داشته باشید.

• هنگامی که با تست‌های چندگزینه‌ای روبرو می شوید، فقط سوال را بخوانید و تنها روی آن تمرکز کنید.

تکنیک های ریدینگ آیلتس

اگر شما روی تکنیک‌های ریدینگ آیلتس آکادمیک کار کنید، آیلتس جنرال یا عمومی برای شما مثل آب خوردن خواهد شد. شما در این آزمون با چندین بخش مختلف سروکار خواهید داشت. از سوالات چند گزینه‌ای گرفته تا تکمیل جدول یا نمودار، پس باید تا جای ممکن انواع تمرین‌ها را قبلا انجام داده باشید. برای تقویت ریدینگ آیلتس خود همچنین می‌توانید به نکات زیر توجه داشته باشید.

• روی کلمات و اصطلاحات مترادف تمرکز کنید و پاراگراف‌های مهم را زیر نظر داشته باشید.

• تکنیک‌های خواندن را متنوع کنید. برای مثال از روش‌های اسکن، یا نمای کلی متن کمک بگیرید.

• کلمات کلیدی متن را پیدا کنید و با دقت آن‌ها را بخوانید.

• مراقب حواس‌پرتی‌ها باشید.

• مراقب حواس‌پرتی‌ها باشید.

• پاسخ های خود را با دقت انتقال دهید.

• اگر تک تک کلمات متن را نمی‌دانید اصلا استرس نداشته باشید.

• زیر بخش‌های مهم خط بکشید.

منابع و نمونه ریدینگ آیلتس

بهترین کار برای تمرین خواندن این است که:

1.لغات خود را به ویژه در مورد موضوعات اصلی آیلتس مانند کار، تحصیلات، روندهای اجتماعی، رسانه های جمعی، سفر و جهانگردی و محیط زیست توسعه دهید.

2.درک خود از انگلیسی پیچیده را بهبود بدهید، بنابراین می توانید به سرعت ایده ها و استدلال های پیچیده را دنبال کنید. شما باید ببینید که چگونه ایده‌ها به هم مرتبط می شوند. درون جملات، بین جملات و یا بین پاراگراف ها

3.برای ایجاد آمادگی و تقویت ریدینگ آیتلس باید از استادان راهنما کمک بگیرید و روی مقالات آزمون آزمایشی کار کنید.

حالا نوبت این است که از منابع و نمونه های ریدینگ برای تقویت این مهارت خود کمک بگیرید. این منابع شامل موارد زیر خواهند شد.

• تقویت انگلیسی دانشگاهی و شناخت مسائل روز دنیا:

https://www.bbc.co.uk/news/world

• تمرکز بر تاریخ ایالات متحده و جهان با مقالات متعدد در زمینه امور جاری:

https://historynewsnetwork.org/

• سایتی در مورد علم، بهداشت، محیط زیست و زیست شناسی و نوآوری:

https://www.the-scientist.com/

• تقویت واژگان با داستان‌های کوتاه:

https://www.inspirational-short-stories.com/funny-short-stories.html

• مقالات کوتاه، آسان قابل فهم و معاصر بسیاری که از دنیای رسانه های اجتماعی گرفته شده اند:

https://socialnewsdaily.com/

• پوشش دادن مسائل زیست محیطی، فرهنگ، طبیعت و حیوانات. بسیار گویا با بسیاری از تصاویر شگفت انگیز:

https://www.nationalgeographic.com/

• پوشش سیاست، اقتصاد، علم و فناوری جهان، ارائه 3 مقاله در هفته به صورت رایگان در صورت ثبت نام:

https://www.economist.com/

نمونه ریدینگ آیلتس

شما می توانید آزمون های ریدینگ گذشته را در وب سایت های رسمی آیلتس جهت تمرین ریدینگ آیلتس پیدا کنید. در اینجا لینک های مود نیاز را قرار می دهیم.

وبسایت britishcouncil

وبسایت ieltsessentials آکادمیک ریدینگ

وبسایت ieltsessentials جنرال ریدینگ

وبسایت اصلی آیلتس ielts.org

معرفی کتاب‌های تقویت ریدینگ آیلتس

منابع آیلتس فقط به سایت‌ها و روزنامه‌ها ختم نمی‌شوند. شما باید با استفاده از کتاب‌ها پیوند عمیق‌تری با مهارت ریدینگ پیدا کنید. برخی از کتاب‌ها فراتر از آنچه در اینجا گفته شد به شما کمک خواهند کرد تا با تکنیک‌های خاص مهارت‌های خود را بهبود دهید. از جمله کتبی که برای تقویت ریدینگ آزمون آیلتس به شما پیشنهاد می‌کنیم، موارد زیر خواهد بود.

منابع ریدینگ ایلتس

کتاب IELTS Advantage Reading Skills

اگر می‌خواهید نمره بین 5/6 تا 5/7 قسمت ریدینگ آیلتس را کسب کنید، می‌توانید روی این کتاب حساب ویژه‌ای باز کنید. از جمله مواردی که در این کتاب پوشش داده شده است می‌توانیم به یادگیری لغات، مترادف‌ها، انواع مهارت‌های پاسخ دادن به سوالات، مجموعه‌ای از راهنمایی‌های آزمون آیلتس و مواردی که نباید در این آزمون انجام داد، اشاره کنیم.

کتاب Official Cambridge Guide to IELTS

بسیاری از افرادی که به نوعی با آزمون آیلتس درگیر هستند و یا مشغول تدریس کلاس‌های آمادگی این آزمون هستند، کتاب فوق را به عنوان بهترین مرجع آموزش مهارت ریدینگ آیلتس می‌دانند. در این کتاب بر تقویت این مهارت به اشکال متنوع تمرکز شده و استراتژی‌های مختلفی برای آزمون تعریف شده است.

کتاب‌های Inside Reading

این مجموعه یک سری چند جلدی از کمک به تقویت ریدینگ است که برای سطوح مبتدی تا پیشرفته طراحی شده است. شما با توجه به سطح خود می‌توانید جلد مورد نظر را خریداری کنید. در این کتاب با بخش‌های مختلف کمک به یادگیری لغات، تقویت مهارت پاسخگویی به سوالات، آموزش انواع متون ریدینگ آیلتس آکادمیک و متن‌های آموزشی از منابع معتبر مواجه خواهید شد.

کتاب Improve Your IELTS: Reading Skills

این کتاب در مجموع از 10 بخش سه قسمتی تشکیل شده است. به عبارتی هر آن چیزی که در تقویت مهارت ریدینگ خود احتیاج دارید را می‌توانید در این کتاب پیدا کنید. قسمت‌های مختلف این کتاب شامل Topic، Reading Skills و Exam Practice می‌شود که هر کدام ویژگی‌های خاص خود را خواهند داشت و به یک شکل در تقویت ریدینگ به زبان‌آموز کمک می‌کند.

حرف آخر

با توجه به شواهد موجود، بخش خواندن، سخت ترین قسمت آزمون آیلتس است. برای تقویت ریدینگ آیلتس راه دراز و زمان کمی دارید. شما تنها 1 ساعت وقت دارید تا تمام آنچه را که در طول تمرین و آموزش یاد گرفته‌اید، پیاده سازی کنید. پس باید از قبل سخت تلاش کنید. زیاد کار کنید و حسابی تمرین کنید.

اگر می‌خواهید مجبور نشوید که بارها و بارها این آزمون را تکرار کنید، تنها به دانش خود اکتفا نکنید. از کلاس‌های کمکی، منابع معتبر، آزمون‌های آزمایشی مشابه، استادان راهنما و دوستان هم هدف کمک بگیرید.

لیست سایر کلاس های آموزشگاه زبان ایرانیان

Tags: مقالات تخصصی زبان انگلیسی

مقالات مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید