5 تا از جذاب‌ترین روش تدریس زبان انگلیسی-آنلاین یا حضوری

مشاوره رایگان

و ثبت نام دوره های آموزش زبان

 

تماس با مرکز زبان ایرانیان

آیا تدریس زبان انگلیسی نیاز به مهارت دارد؟ تدریس زبان انگلیسی آنلاین با حضوری متفاوت است؟ در دنیای پیشرفته امروز دانستن زبان دوم یک امتیاز به حساب می‌آید. بسیاری از افراد به دنبال یادگیری زبان انگلیسی هستند. تعداد آموزشگاه‌های زبان روزبه‌روز در حال افزایش است.

این در حالی است که روش تدریس زبان انگلیسی با توجه به شرایط محیطی و موقعیت زبان‌آموزان متفاوت از یکدیگر اجرا می‌شود. در این مقاله از مرکز زبان ایرانیان در نظر داریم با نحوه تدریس زبان انگلیسی در دو رده سنی کودکان و بزرگسالان بیشتر آشنا شویم. با ما همراه باشید.

چگونه تدریس زبان را شروع کنیم؟

فراگیری زبان انگلیسی به منظور ارتقاء مهارت‌های چهارگانه خواندن، نوشتن، گوش دادن و صحبت کردن است.

تدریس-زبان-انگلیسی

روش‌ها و شیوه‌های مختلفی برای تدریس زبان انگلیسی وجود دارد که هر کدام از آن‌ها دارای مزیت‌ها و معایبی هستند. اما قبل از آشنایی با روش‌های جدید تدریس زبان انگلیسی بهتر است چگونگی آموزش زبان را یاد بگیریم.

آماده‌سازی محیط و فضای آموزش

محیط و فضایی که زبان‌آموز یکی از مؤثرترین عوامل بر میزان تمرکز و یادگیری آن به شمار می‌رود. داشتن سکوت و آرامش، تهویه مناسب، نور کافی، تنظیم دما، حذف عواملی که موجب می‌شود تا حواس زبان‌آموز پرت شود از جمله پارامتر‌هایی هستند که به شما به عنوان یک مربی و زبان‌آموز کمک می‌کند تا از یادگیری زبان لذت ببرید.

آماده‌سازی منابع و تجهیزات آموزشی

برای اداره کردن و داشتن یک کلاس منسجم بهتر است قبل از هر آموزشی تمامی منابع و تجهیزات مورد نیاز یک کلاس یادگیری زبان را آماده نمایید. لپ‌تاپ، دستگاه ضبط صوت، پروژکتور، دیتاشو و … تمامی مواردی است که باید برای یک آموزش کامل و بدون نقص تهیه شده باشد.

تدریس-زبان-انگلیسی-در-ایرانم

معین کردن هدف و برنامه کلاس

بهتر است قبل از آموزش، هدف و برنامه کلاس را مشخص نمایید. آماده‌سازی سرفصل‌های آموزشی، طرح درس، نحوه برگزاری کلاس، تکالیف و تمرین‌های لازم در کلاس درس باید از قبل مشخص شده باشد.

توجه به علاقه‌مندی‌های زبان‌آموزان

یکی از مهم‌ترین نکات تدریس زبان انگلیسی، توجه به علاقه‌مندی‌های زبان‌آموزان و به کارگیری آن‌ها در حین کلاس است. ایجاد لذت و اشتیاق در افراد با پررنگ نمودن علایق آن‌ها موجب می‌شود تا یادگیری لذت بخش‌تری را تجربه نمایند.

تدریس-زبان-انگلیسی-بزرگسالان

آشنایی با سبک یادگیری زبان‌آموزان

دقت داشته باشید که سبک یادگیری و نحوه تدریس زبان انگلیسی را بر اساس روحیات و شیوه‌هایی برای زبان‌آموزان پیش ببرید که برای آن‌ها مؤثر باشد. استفاده از روش‌های جالب تدریس زبان انگلیسی می‌تواند به شما به عنوان یک مربی کمک شایانی نماید.

تدریس زبان انگلیسی به بزرگسالان چگونه است؟

آموزش زبان انگلیسی همانند سایر موارد با پیشرفت علم دچار تغییر و تحول شده است. هر چند در بسیاری از آموزشگاه‌ها همچنان روش‌های قدیمی برای تدریس زبان انگلیسی در ایران استفاده می‌شود اما این شیوه‌های آموزش برای زبان‌آموزان جدید و رده‌های سنی متفاوت جوابگو نخواهد بود. از طرفی توجه به رده سنی زبان‌آموزان در نحوه تدریس زبان انگلیسی تأثیر مستقیم دارد.

بهترین-روش-تدریس-زبان-انگلیسی

بزرگسالان یکی از رده‌های سنی و مشتاق برای یادگیری زبان انگلیسی است. روش تدریس زبان انگلیسی به بزرگسالان با توجه به اینکه ممکن است برخی از آن‌ها بزرگ‌تر از معلم خود باشند نیاز به رعایت نکاتی دارد. برخی رعایت این نکات را غیرضروری می‌دانند اما بهتر است برای داشتن یک کلاس شاد و موفق آن‌ها در اولویت آموزش زبان برای بزرگسالان قرار دهید.

 • انتخاب محتوای متناسب با سن بزرگسالان
 • برگزاری کلاس‌های شاد، مشتاق بودن برای آموزش به آن‌ها
 • تشویق آن‌ها به پرسیدن سؤال
 • درگیر نمودن زبان‌آموزان و شرکت دادن آن‌ها در مباحث مختلف با صحبت کردن
 • منعطف بودن در برابر تغییرات احتمالی
 • آشنایی با شیوه‌های مختلف یادگیری و به کار بردن آن با توجه به تفاوت‌های فردی
 • اجرای کلاس به صورت گروهی و درگیر نمودن تمامی زبان‌آموزان در کلاس
 • توجه به علاقه‌مندی زبان‌آموزان بزرگ‌سال
 • تشویق به صحبت کردن با زبان انگلیسی و اصلاح نمودن اشتباهات آن‌ها با جملات مثبت
 • 9جلوگیری از ایجاد تنش در کلاس با توجه به موضوع مورد بحث
آموزش-زبان-انگلیسی-به-بزرگسالان

جذاب‌ترین روش‌های تدریس زبان انگلیسی به بزرگسالان

پس از آماده‌سازی و توجه به شرایط آموزش زبان انگلیسی برای بزرگسالان، انتخاب روش و شیوه آموزشی مناسب با رده سنی زبان‌آموزان در اولویت قرار دارد. روش تدریس زبان انگلیسی به بزرگسالان می‌تواند با توجه به موقعیت و شرایط خاص زبان‌آموزان انتخاب شود و مورد استفاده قرار گیرد.

روش تدریس دستوری

یکی از قدیمی‌ترین و رایج‌ترین شیوه تدریس زبان انگلیسی، آموزش بر اساس قواعد دستوری به زبان مادری مانند تدریس زبان انگلیسی به فارسی است. موفقیت این روش تدریس به میزان تسلط آموزگار بر زبان مادری زبان‌آموز بستگی دارد تا بتواند با مثال‌های واضح و روان، آموزش لازم را به فراگیر انتقال دهد.

در این شیوه تدریس داشتن دایره لغات انگلیسی گسترده یکی از امتیاز‌های فراگیر به حساب می‌آید. زبان‌آموز با دانستن واژگان بیشتر می‌تواند بهتر تمرین کند و مثال‌های زیادی بر اساس قواعد یاد گرفته را بیان کند. این شیوه بیشتر برای افرادی که دارای زبان مادری نزدیک به زبان انگلیسی هستند از سرعت یادگیری بالاتری برخوردار است.

متدهای-تدریس-زبان-انگلیسی

روش تدریس تک زبانه

در این شیوه از تدریس مربی و زبان‌آموز باید در تمام طول کلاس بدون استفاده از زبان مادری به زبان انگلیسی صحبت کنند. روش تدریس تک زبانه یکی‌زا روش‌های مستقیم آموزش است. مدرس با کمک ابزار‌های آموزشی و ارائه واژگان در ابتدای کلاس، زبان‌آموز را به یادگیری تشویق نماید.

در این روش بدون درگیر نمودن زبان‌آموز با پیچیدگی‌ها و دشواری‌های قواعد زبان انگلیسی یاد می‌گیرد تا با استفاده از واژگان به راحتی صحبت کند.

روش تدریس فراگیر

این روش یکی از روش‌های تدریس مناسب برای بزرگسالان است. در این شیوه زبان‌آموز با تکیه بر منابع مالی و امکانات خود به کشور مورد نظر سفر می‌کند تا با قرار گرفتن در محیط به راحتی زبان انگلیس را بیاموزد.

به عنوان مثال برای تحصیل و یا کار می‌تواند به کشور‌هایی مانند بریتانیا و آمریکا مهاجرت کرده و بدون حضور در دوره‌های آموزشی خاص، زبان دوم را فرا گیرد.

روش-تدریس-زبان-انگلیسی-به-بزرگسالان

روش تدریس ترجمه‌ای

روش تدریس ترجمه‌ای مشابه با تدریس دستوری انجام می‌شود. با این تفاوت که در این شیوه مدرس و زبان‌آموز هر دو دارای یک زبان مادری هستند و زبان انگلیسی مانند سایر دروس آموزش داده می‌شود. آموزش واژگان و آشنایی با آن‌ها، قواعد و دستور، مکالمه، نوشتن، خواندن و درک مطلب در هر جلسه مورد بررسی قرار داده می‌شود.

استفاده از این شیوه برای زبان‌آموزان علاقه‌مند به یادگیری آکادمیک کاربرد فراوانی دارد. تمامی مهارت‌های یادگیری زبان بدون کم‌وکاست به فراگیران آموزش داده می‌شود.

روش تدریس شنیداری

این روش در تدریس زبان انگلیسی بیشتر بر تقویت مهارت شنیداری فرد تمرکز دارد. بیشتر از طریق اجرای تمرینات مکالمه انجام می‌شود. زبان‌آموز در ابتدا به عنوان یک شنونده عمل می‌کند تا مدری با استفاده از ابزار‌های کمک آموزشی دیداری به او کمک کند تا با توجه به حس شنیداری کلمات را به تصاویر مرتبط کند.

سپس زبان‌آموز یاد می‌گیرد تا واژگان و جملاتی را بیان نماید. قواعد دستوری و واژگان از طریق گوش دادن و صحبت کردن بدون نیاز به نوشتن آموزش داده می‌شود. تلفظ صحیح کلمات در اولویت قرار دارد.

تدریس-انگلیسی-به-بزرگسالان

بهترین روش‌های آموزش زبان انگلیسی به کودکان

برای آموزش زبان انگلیسی به کوکان، کافی است خودتان را جای آن‌ها بگذارید. مطمئناً دوست دارید کلاسی شاد، پر از هیجان و جذاب داشته باشیم. در این صورت است که با اشتیاق فراوان به کلاس می‌رویم. برای داشتن یک کلاس جذاب و خلاقانه بهتر است از شیوه‌های تدریسی استفاده کنیم که موجب تقویت حس کنجکاوی در کودک شود.

بازی کردن

یادگیری همراه بازی، یکی از راهکار‌های مناسب برای آموزش کودکان است. ایجاد حس رقابت بین فراگیران و تلاش برای رسیدن به هدف نهایی از طریق بازی کردن می‌تواند کودکان را تشویق به یادگیری نماید. بازی‌های متفاوتی وجود دارد که می‌تواند حتی تدریس زبان انگلیسی در خانه را آسان کند.

تدریس-زبان-انگلیسی-به-کودکان-با-خلاقیت

بازیSimon Says به منظور آشنایی با قسمت‌های مختلف بدن با هدف تقویت مهارت شنیداری، بازی Mother May یک بازی حرکتی است که کودک با بیان صفات و اسامی صحیح می‌تواند یک خانه به جلو حرکت کند، بازی Memory به منظور تقویت یادگیری لغات با مشاهده نمودن کارت‌های تصویری، بیان مترادف و متضاد کلمات و … از جمله بازی‌های مؤثر در یادگیری کودکان است.

اجرای کلاس خلاقانه

استفاده از تن‌پوش‌های عروسکی و ورود به کلاس، پخش صدا یا آهنگ با اسپیکر در کلاس درس قبل از شروع تدریس، استفاده از عروسک‌های نمایشی، مکالمات بین عروسک‌ها با اجرای یک نمایش زیبا، پخش یک ویدیو یا انیمیشن جذاب مرتبط با آموزش می‌تواند از راه‌های تدریس خلاقانه زیبا انگلیسی برای کودکان باشد.

تدریس-زبان-انگلیسی-به-کودکان-با-بازی

ترکیب هنر با کلاس درس

تلفیق هنر و برانگیختن حس خلاقیت کودکان از طریق کشیدن نقاشی، درست کردن کاردستی‌های رنگی یکی از بهترین روش‌های آموزش زبان انگلیسی به کودکان است. دقت داشته باشید که این روش تنها به استفاده از رنگ‌ها و کشیدن نقاشی محدود نمی‌شود بلکه هدف، خلق پروژه‌های جدید و کودکانه است.

شما می‌توانید از کودک زبان‌آموز بخواهید در مورد علاقه‌مندی خود، فرهنگ و رسم و رسوم منطقه یا خانواده خود نقاشی زیبایی بکشد و در پایان در مورد آن به زبان انگلیسی توضیحاتی ارائه دهد.

آشپزی، هنری که نباید در آموزش به کودکان از آن غفلت کنید. در این کار می‌توانید نحوه کار، استفاده از حواس پنجگانه، آموزش جملات امری و دستوری و … را به کودک آموزش دهید.

تدریس-خلاقانه-زبان-انگلیسی

اجرای حرکات فیزیکی و بازی‌های حرکتی

داشتن جنب‌وجوش و هیاهو می‌تواند در یادگیری کودکان نقش مؤثری داشته باشد. کودکان نمی‌توانند در تمامی ساعت کلاس یکجا بنشینند. با اجرای بازی‌های حرکتی علاوه بر تخلیه انرژی آن‌ها موجب یادگیری سریع‌تر و بهتر مطالب می‌شوید.

می‌توانید با اجرای حرکات فیزیکی، ضمن درگیر نمودن کودکان به انجام حرکات، آن‌ها را به دنبال کردن دستورالعمل‌های شما ترغیب نمایید. استفاده از شکلک‌های حیوانی، دادن یک نقش به کودکان و اجرای آن با استفاده از جملات و عبارات انگلیسی در یادگیری آن‌ها اثرگذار خواهد بود.

برگزاری کلاس در خارج از محیط یادگیری

شما می‌توانید برای ایجاد انگیزه، بر اساس موضوع در خارج از محیط یادگیری کلاس خود را برگزار نمایید. استفاده از پارک، محیط‌های مناسب آموزشی و … می‌تواند اثربخشی تدریس را دوچندان نماید.

نحوه-تدریس-زبان-انگلیسی

تفاوت تدریس زبان انگلیسی بزرگسالان با کودکان

آموزش زبان انگلیسی در رده‌های سنی مختلف چالش‌های مخصوص به خود را دارد. شاید شما به عنوان یک مربی که با دو گروه سنی کودک و بزرگ‌سال تجربه آموزش داشته باشد این تفاوت و چالش‌ها را درک کرده باشید.

انعطاف‌پذیری مغز

یکی از چالش‌ها و تفاوت‌های میان این دو گروه سنی در تدریس زبان، میزان انعطاف‌پذیری مغز است. این ویژگی با افزایش سن تحلیل رفته و توانایی برای تغییر آن دشوارتر می‌شود. این در حالی است که کودکان با ذهنی باز‌تر می‌توانند زبان انگلیسی را زودتر فراگیرند.

تفاوت-تدریس-انگلیسی-به-کودکان-و-بزرگسالان

تدریس با کمک بازی و سرگرمی

شاید شما هم از آن دسته افرادی باشید که اجرای کلاس همراه بازی و سرگرمی را مختص کودکان بدانید، شما سخت در اشتباه هستید! یکی از روش‌های جدید تدریس زبان انگلیسی که برای تمامی رده‌های سنی کاربرد دارد، استفاده از بازی‌های جذاب و برگزاری کلاس شاد و مفرح است.

یکی از این بازی‌ها اجرای پانتومیم است. در این بازی فراگیران می‌توانند لغات زیادی را به کار بگیرند. بازی‌های عروسکی و اجرای مکالمه بین آن‌ها و … می‌توانند از جمله بازی‌های سرگرم‌کننده در کلاس‌ها باشند.

ایجاد تعامل با فراگیران

توجه به میزان استعداد و توانایی زبان‌آموزان در هر رده سنی می‌تواند در نوع روش تدریس شما تأثیر‌گذار باشد. هرگز افراد بزرگ‌سال را در یادگیری دست کم نگیرید و شیوه متناسب با آن‌ها را برای آموزش انتخاب کنید.

روش-های-تدریس-زبان-به-کوردکان

استفاده از شیوه‌های تشویقی

شاید در کلاس‌های آموزش زبان برای بزرگسالان با چالش عدم انگیزه یادگیری در برخی از آن‌ها روبرو باشید. توجه به علاقه‌مندی زبان‌آموزان و شناخت آن‌ها می‌تواند به شما در تشویق نمودن آن‌ها به صحبت کردن در کلاس کمک کند. با این کار اعتمادبه‌نفس آن‌ها افزایش یافته و بیشتر از قبل به صحبت کردن علاقه نشان می‌دهند.

آموزش صحیح تلفظ و طرز بیان

همان طور که می‌دانید آموزش زبان دوم به کودکان کم سن و سال بسیار آسان‌تر از رده‌های سنی بزرگ‌سال است. با توجه به اینکه بزرگسالان دارای لهجه هستند و لحن و بیان آن‌ها در زبان مادری متفاوت‌زا زبان انگلیسی است بسیار سخت‌تر می‌توانند آن را مطابق آموزش‌های شما تغییر دهند.

توجه به تفاوت‌های فردی

بزرگسالان نیز مانند کودکان دارای روحیات متفاوت هستند. باید با توجه به نوع شخصیتی فرد و میزان یادگیری او روش و شیوه تدریس را انتخاب نمایید. برای این کار بهتر است زبان‌آموزان را از لحاظ مهارت شنیداری، دیداری، لامسه و … مورد بررسی قرار دهید تا بتوانید بهترین شیوه آموزش را به کار بگیرید.

تفاوت تدریس زبان آنلاین با حضوری

در دنیای پیشرفته امروز، بسیاری از افراد با توجه به مشغله‌های زندگی، موقعیت شغلی، فرار از گیر افتادن در ترافیک و … آموزش آنلاین را به آموزش حضوری ترجیح می‌دهند. تدریس زبان انگلیسی نیز از این قاعده مستثنی نبوده و بسیاری از آموزشگاه‌ها خدمات تدریس زبان آنلاین را برای زبان‌آموزان فراهم نموده‌اند.

روش-های-تدریس-آنلاین-زبان-انگلیسی

یکی از مزیت‌های تدریس آنلاین در این است که فرد به دور از شلوغی و ترافیک درون شهری می‌تواند به آسانی تدریس زبان انگلیسی در خانه را تجربه کند.

اساس کار کلاس‌های آنلاین مواد آموزشی و ایجاد یک ارتباط اینترنتی است. برای برگزاری یک کلاس آنلاین شما نیاز به یک محیط ساکت، آرام، دوربین، میکروفون، اینترنت با سرعت خوب و یک دستگاه ارتباطی مانند لپ‌تاپ یا گوشی همراه دارید. در این شیوه شما بدون حضور فیزیکی در محیط آموزشگاه و کلاس می‌توانید کلاس خود را در محیط کاری یا خانه خود برگزار نمایید.

یکی دیگر از تفاوت‌های تدریس زبان آنلاین با حضوری این است که شما با هر موقعیت جغرافیایی می‌توانید آموزشگاه و مدرس مورد نظر خود را انتخاب نموده و در کلاس‌ها حضور داشته باشید.

روش-تدریس-زبان-انگلیسی

نکات طلایی تدریس زبان انگلیسی

برای اینکه تدریس زبان انگلیسی سطح بالا و با کیفیتی داشته باشید، بهتر است چند نکته را رعایت کنید.

 • شناسایی نقش و وظیفه خود: آگاهی نسبت به وظیفه خود و قبول مسئولیت، گذراندن دوره‌های مختلف آموزشی و بالا بردن سطح کیفی خود
 • توجه به سه p (plan، Prepare، Practice) داشتن نقشه و طرح آموزشی، آگاهی به مطالب و داشتن هدف پایانی برای آموزش خود و هم چنین تعیین زمان برای هر قسمت از تدریس
 • واقع بینی در کنار بلندپروازی: شناسایی زبان‌آموزان، برقراری تعادل در یادگیری آن‌ها، تشویق به ارائه بهترین عملکردشان، داشتن هدفی بالاتر از سطح مورد انتظار از فراگیران و دستیابی به آن
 • ایجاد انگیزه: فراگیر در هر سنی نیاز به ایجاد انگیزه و تشویق دارد. نوع آن را بسته به رده سنی زبان‌آموزان انتخاب و در کلاس اجرا نمایید.
 • پشتیبانی و حمایت از فراگیران
 • تقویت مهارت‌های مدیریت کلاسی خود
 • اجرای ایده‌های خلاقانه در کلاس
 • ارائه قوانین کلاسی و انتظارات خود از زبان‌آموزان
 • ارزیابی کلاس‌ها

سخن پایانی

با توجه به علاقه‌مندی تعدادی زیادی از افراد به مهاجرت، تحصیل و کسب کار در خارج از کشور، نیاز به فراگیری زبان انگلیسی بیشتر از قبل احساس می‌شود. در این بین آموزشگاه‌های متنوعی در سطح کشور با شیوه‌های تدریس زبان انگلیسی متفاوتی به زبان‌آموزان خدماتی ارائه می‌دهند.

شما می‌توانید به عنوان یک مربی با رعایت نکاتی تدریس عملی زبان انگلیسی مطلوبی را در اختیار فراگیران قرار دهید. روش‌های جدید تدریس زبان انگلیسی توانسته است جایگزین شیوه‌های قدیمی‌شود که متناسب با رده سنی افراد در کلاس‌های حضوری و مجازی اجرا می‌شود.

لیست سایر دوره های آموزشگاه زبان ایرانیان

Tags: مقالات تخصصی زبان انگلیسی

مقالات مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید