آموزش اعداد ترکی استانبولی از 1 تا 100

مشاوره رایگان

و ثبت نام دوره های آموزش زبان

 

تماس با مرکز زبان ایرانیان

یادگیری شمارش اعداد ترکی استانبولی یکی از اولین دغدغه‌های افرادی است که قصد یادگیری زبان ترکی استانبولی را دارند. از آن‌جایی که کشور ترکیه یکی از نزدیک‌ترین و توریستی‌ترین کشورهای همسایه ایران است، افراد به دلایل مختلفی نظیر مهاجرت، کار، سفر و… به این کشور سفر می‌کنند. در این شرایط اگر افراد حتی دانشی اندک و ابتدایی از زبان ترکی داشته باشند، بسیار کاربردی و مفید خواهد بود.

بنابراین یادگیری اعداد ترکی استانبولی، الفبای ترکی استانبولی و رایج ترین لغات ترکی استانبولی از ضروریات سفر به این کشور همسایه است.

چگونه به ترکی بشماریم

اعداد ترکی استانبولی برای هر عددی به جز عدد صفر، نام مخصوص به خودش را دارد که این نام‌ها از زبان عربی به زبان ترکی وارد شده اند. در واقع واژه «عدد» که به ترکی rakam گفته می‌شود، از واژه عربی ruqm گرفته شده است. در ادامه به شما خواهید گفت که چطور اعداد ترکی استانبولی را بشمارید.

آموزش-شمارش-به-ترکی

شمارش به زبان ترکی

شمارش اعداد ترکی استانبولی کار دشواری نیست و اگر افراد قصد یادگیری زبان ترکی را دارند، یکی از ابتدایی‌ترین و مهم‌ترین کارهایی که باید انجام دهند، شمارش اعداد به زبان ترکی است. برای یادگیری آن تنها نیاز است که شما نسبت به قواعد و قانون‌هایی که برای شمارش اعداد ترکی وجود دارد آشنا باشید و پس از آن به راحتی قادر به شمارش خواهید بود.

بخوانید تا بیشتر بدانید: دیکشنری ترکی استانبولی

داشتن آگاهی نسبت به شمارش اعداد به ترکی بسیار مهم است زیرا شما در تمامی موارد نظیر قیمت‌ها، خرید و فروش، صحبت‌های روزمره و… با اعداد سروکار خواهید داشت.

آموزش-اعداد-ترکی-استانبولی

اعداد 1 تا 10 به ترکی

به طور کلی شمارش اعداد ترکی استانبولی شامل قوانین خاصی می‌شود و به دو گروه کلی اعداد اصلی و ترتیبی تقسیم می‌شود. اعداد در زبان ترکی استانبولی همانند اعداد انگلیسی نوشته می‌شوند. در زبان ترکی استانبولی هر عددی نام مخصوص به خودش را دارد به جز عدد صفر که به صورت sıfır نوشته می‌شود.

بخوانید تا بیشتر بدانید: اعداد به زبان آلمانی
bir1
iki2
üç3
Dört4
beş5
altı6
yedi7
sekiz8
dokuz9
on۱۰
شمارش اعداد یک تا ده به ترکی

اعداد ترتیبی در ترکی

اعداد ترتیبی ترکی به کمک پسوند‌های inci – ıncı -uncu -üncü ساخته می‌شوند و با در نظر گرفتن قانون هماهنگی حروف صدادار، هریک از این پسوندها به عدد اصلی اضافه می‌شوند. به طور مثال اگر عدد با حروف صدادار تمام شود، حرف صدادار پسوند حذف خواهد شد.

آخرین حرف صدادار
a , ı
e , i
o , u
ö , ü
üncü

پسوند
ıncı
inci
uncu
uncu

در ادامه به نحوه شمارش این اعداد ترتیبی از ۱ تا ۱۰ می‌پردازیم:

اولینbirinci or ilk
دومینikinci
سومینüçüncü
چهارمینdördüncü
پنجمینbeşinci
ششمینaltıncı
هفتمینyedinci
هشتمینsekizinci
نهمینdokuzuncu
دهمینonuncu

ذکر این نکته الزامی است که به هنگام شمارش ترتیبی عدد چهار dört، حرف t طبق قاعده‌ای خاص که به آن «نرم شدن صامت» می‌گویند، حرف t بهd تبدیل می‌شود. به این صورت: dördüncü

قاعده نرم شدن صامت چیست؟

کلماتی که به صامت‌هایی از جمله p ،ç ،t و k ختم می‌شوند، اگر دارای پسوندی باشند که با مصوت آغاز شود، حرف صامت انتهایی به اصطلاح نرم شده و به ترتیب بهb ، c، d و ğ ختم می‌شوند.

نکته دیگری که وجود دارد این است که برای نمایش اعداد رقمی ترتیبی، بعد از عدد، نقطه یا علامت ‘ گذاشته می‌شود، نظیر 1. یا 1‘

شمارش-اعداد-به-ترکی

شمارش اعداد 10 تا 100 به ترکی

حال که شمارش اعداد صفر تا ده و اعداد ترتیبی را فرا گرفتید، وقت آن رسیده است که اعداد بزرگتر را نیز فرا بگیرید. هنگامی که به اعداد بالاتر از ده می‌رسیم، نیاز به پیروی از قاعده دیگری وجود خواهد داشت. به طور مثال برای عدد ۱۱ لازم است تا عدد ۱۰ و یک را در کنار یکدیگر و برای عدد ۲۳ عدد دو و سه را قرار دهید. در ادامه اعداد ترکی ده تایی را با هم می‌بینیم.

10(ten): on
20(twenty): yirmi
30(thirty): otuz
40(forty): kırk
50(fifty): elli
60(sixty): altmış
70(seventy): yetmiş
80(eighty): seksen
90(ninety): doksan
100(one hundred): yüz
1000(one thousand): bin

اعداد ترکی استانبولی با تلفظ

همان‌طور که گفته شد، برای مثال برای عدد ۱۲، دو عدد ده و دو را باید در کنار یکدیگر قرار دهید که به این صورت تلفظ می‌شود: On iki
تلفظ عدد ۲۵:‌ yirmi beş
برای اعداد سه رقمی مانند ۴۶۲ به این صورت تلفظ می‌شود: dört yüz altmış iki

اعداد-به-ترکی-استانبولی

آموزش اعداد ترکی به کودکان

آموزش زبان‌های خارجی به کودکان بسیار آسان‌تر است و به همین علت کودکان قادر به یادگیری اعداد و به طور کلی زبان استانبولی بسیار راحت‌تر از بزرگسالان خواهند بود. از طرفی شرکت در کلاس‌های آنلاین هم برای کودکان بسیار ساده‌تر خواهد بود.

در موسسه ایرانیان دوره‌ای مبتنی بر آموزش زبان ترکی استانبولی برای کودکان و کلاس زبان ترکی در تهران در سه سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته و در ۶ ترم برگزار می‌شود. بیشتر بدانید.

لیست دوره های آموزشگاه زبان ایرانیان

Tags: مقالات آموزشی ترکی استانبولی

مقالات مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید