آزمون سلپیپ کانادا در ایران! و همه آنچه که باید بدانید

مشاوره رایگان

و ثبت نام دوره های آموزش زبان

 

تماس با مرکز زبان ایرانیان

خیلی از افرادی که قصد مهاجرت به کانادا را دارند، حداقل یکبار نام آزمون CELPIP ( آزمون سلپیپ ) را شنیده‌اند. اما آیا می‌دانید مزیت‌های کلی این آزمون نسبت به سایر آزمون‌های زبان چیست؟ هزینه آزمون CELPIP چقدر است؟ انواع مختلف آزمون سیپیپ را می‌شناسید؟ ساختار آن چگونه است و اصلا در کجا این آزمون برگزار می‌شود؟ آیا می‌توان نمونه سوالات آزمون CELPIP را پیدا کرد؟ و مهمتر از همه اینکه منابع آزمون سلپیپ یا امتحان سلپیپ کانادا چیست؟

همانطور که مشاهده می‌کنید، سوالات زیادی در اینباره مطرح است که برای افرادی که قصد مهاجرت به کانادا را دارند، دغدغه‌ای مهم تلقی می‌شود. با آموزش انلاین انگلیسی همراه مرکز آموزش زبان ایرانیان بهترین آموزشگاه زبان در نیاوران باشید.


آزمون‌های مورد تایید کانادا برای مهاجرت و تحصیل چیست؟

کانادا یکی از بهترین کشورها برای تحصیل، کار و زندگی است. از طرفی این کشور دارای دانشگاه‌های متعددی است که سطح و رنک قابل قبولی در دنیا دارد. قطعا برای اینکه بدانید مدرک زبان انگلیسی در چه دانشگاهی مورد قبول است و اینکه در اداره مهاجرت کانادا نیز چه آزمون‌های زبانی مورد تایید است، باید سری به وبسایت‌های مربوطه هر دانشگاه و وبسایت اداره مهاجرت کانادا بزنید.

اما به طور کلی می‌توان گفت که آزمون‌ آیلتس آکادمیک ، تافل، CEAL، PTE آکادمیک، Cambridge Assessment English و دولینگو برای ورود به دانشگاه‌های کانادا مورد پذیرش است. از طرفی اداره مهاجرت کانادا آزمون‌های CELPIP-G و CELPIP-A، تافل، آیلتس و PTE را قبول دارد و شما می‌توانید از طریق هر یک از این آزمون‌ها برای مهاجرت به کانادا اقدام کنید.

بخوانید تا بیشتر بدانید: چگونه برای ایلتس شروع کنیم؟

پذیرش در دانشگاه های کانادا با ازمون سلپیپ

در ادامه و پس از بررسی سلپیپ چیست به دیگر موضوعات مرتبط با امتحان سلپیپ کانادا میپردازیم.

آزمون سلپیپ (CELPIP) چیست؟

اما به راستی سلپیپ چیست؟ آزمون CELPIP، مخفف برنامه شاخص مهارت زبان انگلیسی کانادایی است که نام این آزمون از ابتدای حروف Canadian English Language Proficiency Index Program گرفته شده است. این آزمون مناسب برای گرفتن اقامت دائم در کشور کانادا و همچنین نشان دادن مهارت زبانی خود در یک حرفه بخصوص است.

آزمون سلپیپ (CELPIP) در واقع از جمله آزمون‌هایی است که برای سنجش و ارزیابی مهارت و تسلط بر زبان انگلیسی افرادی که تمایل دارند به کشور کانادا مهاجرت نمایند، برگزار می‌شود. بنابراین می‌توان گفت معیار اصلی پذیرش افراد برای مهاجرت به کشورهایی مانند کانادا تسلط آنها بر زبان انگلیسی است.

بخوانید تا بیشتر بدانید: مراحل گرفتن مدرک آیلتس

یکی از معیارهای اصلی و شاخص برای افرادی که می‌خواهند به کشور کانادا مهاجرت کنند این است که بتوانند در آزمون سلپیپ موفق شوند. در نتیجه می‌توان گفت افراد برای اینکه بتوانند به موفقیت در این آزمون برسند باید:

• در برقراری ارتباط با انگلیسی زبانان تسلط کامل داشته باشند.
• مهارت لازم برای استفاده از کلمات در جمله بندی را کسب نماید.
• بتواند تسلط کافی در تعاملات روزانه و روتین در محیط را به دست آورند.
• و در انتها قدرت درک مطلب آنها بسیار بالا باشد.

در این صورت افراد می‌توانند با کسب موفقیت در آزمون سلپیپ یا امتحان سلپیپ کانادا حق مهاجرت، شهروندی و پناهندگی در کشور کانادا را دریافت نمایند. البته نکته مهم این است که آزمون سلپیپ در واقع آزمونی جهت دریافت اقامت دائم در کشور کانادا یا تابعیت این کشور است و در زمینه اقدامات تحصیلی کاربردی ندارد.

آزمون سلپیپ مانند آیلتس دارای هر 4 مهارت شنیداری، گفتاری، نوشتن و خواندن است و نمره آن بین 1 تا 12 است و چیزی به عنوان قبولی یا ردی در آن مطرح نیست. اما دقت کنید که برای مهاجرت حتما باید نمره 7 را در این آزمون کسب کرده باشید.

آیا آزمون سلپیپ در ایران برگزار می‌گردد؟

آزمون سلپیپ در ایران برگزار نمی‌گردد با این‌حال این آزمون تا امروز در بیش از 60 مرکز معتبر در سراسر جهان برگزار می‌شود و نزدیکترین مرکز برگزاری سلپیپ به ایران در کشور امارات و شهر دبی قرار دارد.
نماینده انحصاری و معتبر برگزاری آزمون سلپیپ در امارات مرکز معتبر و جهانی ” پاراگون” در دبی است که هر ماه در حدود 4-5 روز را به این آزمون اختصاص می‌دهد و زبان‌آموزان آزمون celpip در ایران که این آزمون را برای مهاجرت به کانادا انتخاب کنند می‌توانند به این مرکز مراجعه کنند.

دوره های آموزشگاه زبان ایرانیان: هزینه دوره ttc

آیا آزمون آیلتس در ایران برگزار می شود؟

اما آزمون آیلتس به علت فراگیر بودن این آزمون و پشتیبانی اکثر دانشگاه‌های اروپایی در داخل ایران و زیر نظر سازمان سنجش و آموزش برگزار می‌گردد.

چرا آزمون CElPIP را انتخاب کنم؟

شاید با خود فکر کنید که چند دلیل قانع کننده برای اینکه آزمون CELPIP (سلپیپ) را انتخاب کنم، چیست؟ ویژگی اصلی این آزمون این است که اگر زمان کمی در اختیار دارید، برخلاف آزمون آیلتس که نیاز به یادگیری تکنیک‌های خاصی دارد، شرکت در این آزمون باعث می‌شود زبان را به طور عمیق تری یاد بگیرید.

آزمون سلپیپ

به عبارتی حتی ممکن است در آزمون آیلتس نمره بالایی هم دریافت کنید، اما پس از قرار گرفتن در محیط واقعی نتوانید چندان هم از پس ارتباط درست خود بربیایید. اما در آزمون CELPIP شما آمادگی اصولی و کافی برای مهاجرت و زندگی را دریافت خواهید کرد.

بخوانید تا بیشتر بدانید: چگونه دایره لغات انگلیسی خود را افزایش دهیم

علاوه بر این ویژگی دیگر این آزمون این است که هزینه کمتری نسبت به آزمون های دیگر مورد تایید اداره مهاجرت کانادا، از جمله آیلتس دارد.

ویژگی دیگر این آزمون این است که آزمون selpip در تمام مهارت ها به صورت کاملا کامپیوتری انجام می‌شود و این موضوع برای کسانی که در هنگام گفتگو با داوران آزمون دچار استرس می‌شوند، بسیار مثبت خواهد بود. از طرفی، این که می‌گوییم سیستم کاملا کامپیوتری است از این جنبه نیز برایتان جالب خواهد بود که شما اصلا دغدغه شمردن تعداد کلمات در رایتینگ و داشتن غلط املایی را نخواهید داشت. چرا که سیستم تعداد کلمات نوشته شده را برایتان نشان می‌دهد و از طرفی غلط های املایی را نیز مشخص می‌کند.

بخوانید تا بیشتر بدانید: بهترین آموزشگاه زبان انگلیسی در تهران

مزیت بعدی که این آزمون نسبت به آزمون آیلتس دارد، این است که شما با تک لهجه آمریکایی می‌توانید در مهارت اسپیکینگ نمره خوبی بدست آورید. در حالی که در آزمون آیلتس داشتن لهجه بریتیش برایتان یک امتیاز محسوب می‌شود. از طرفی در بخش لیسنینگ نیز لهجه آمریکایی راحتتر از لهجه بریتیش است چرا که اغلب ما به طور روزمره با لهجه روان امریکایی آشنایی بیشتری داریم.

ساختارهای آزمون سلپیپ

شاخصه مهم دیگری که باعث می‌شود آزمون CELPIP را انتخاب کنیم پاسخ گویی سریعتر نسبت به آزمون آیلتس است. نتایج آزمون سلپیپ تنها بعد از 4 الی 5 روز کاری دریافت می‌شود در حالی که آزمون آیلتس باید 13 روز کاری منتظر نتیجه ماند و مسلما استرسی که در این مدت داوطلبین با خود همراه دارند، در آزمون سلپیپ کمتر خواهد بود.

ویژگی آخری که برای آزمون CELPIP می‌توان بیان کرد داشتن منابع در دسترسی است که شما می‌توانید فایل پی دی اف آنها را از اینترنت خریداری کنید و یا به کلاس‌های خصوصی در مراکز زبانی بروید که دارای اساتید ویژه در این بخش هستند.

ما در مرکز زبان ایرانیان این امکان را برایتان فراهم کرده ایم. مؤسسه زبان ایرانیان برگزار کننده کلاس‌های خصوصی آزمون CELPIP است. لذا برای اطلاع از نحوه ثبت نام از ساعت 9 صبح تا 3 بعدازظهر با شماره تماس 02126132159 – 02122810482 در ارتباط باشید.

بخوانید تا بیشتر بدانید: بهترین ساعت یادگیری زبان چه ساعتی است؟

انواع آزمون سلپیپ (CELPIP)

این آزمون در 2 گروه CELPIP – General و CELPIP – Genera LS برگزار می‌شود. افرادی که قصد اقامت دارند یا کسانی که قصد گرفتن تابعیت (سیتی زنی) در کانادا را دارند، می‌توانند در یکی از دو نوع آزمون CELPIP ثبت نام کنند. آزمون سلپیپ که به وسیله اداره مهاجرت، شهروندی و پناهندگی کشور کانادا طراحی شده است به دو صورت زیر برگزار می‌شود:

آزمون سلپیپ عمومی

آزمون سلپیپ عمومی (celpip General) که به آن آزمون عمومی چهارمهارته می‌گویند، مخصوص کسانی است که درخواست اقامت دائم برای کانادا را دارند. اما اگر تنها به دنبال گرفتن سیتی زنی کانادا هستید، می‌توانید در آزمون دوم که فقط دارای 2 مهارت شنیداری و گفتاری است، شرکت کنید.

در این آزمون مهارت تسلط زبان انگلیسی فرد در بخش‌های شنیداری (Listening)، نوشتن (Writing)، خواندن (Reading) و صحبت‌کردن (Speaking) مورد ارزیابی و سنجش قرار می‌گیرد. مدت زمان آزمون سلپیپ عمومی حدود 3 ساعت در نظر گرفته شده است.

دوره های آموزشگاه زبان ایرانیان : کلاس فری دیسکاشن آنلاین

آزمون سلپیپ عمومی ال اس

آزمون سلپیپ عمومی ال اس (celpip General LS) که جهت دریافت حق شهروندی دائم در کشور کانادا انجام می‌شود.
در این آزمون مهارت تسلط زبان انگلیسی فرد به صورت کاربردی در بخش‌های گفتاری (Speaking) و شنیداری (Listening) مورد ارزیابی صورت می‌گیرد.
مدت زمان آزمون سلپیپ عمومی ال اس در حدود 1 ساعت و 10 دقیقه در نظر گرفته شده است.

انواع آزمون سلپیپ

همانگونه که گفته شد آزمون CELPIP در دو گروه برگزار می‌شود، اما اگر قصد شرکت در هر یک از این دو نوع آزمون را دارید، فراموش نکنید که آزمون گروه اول که هر 4 مهارت را دارد، CELPIP – General نام دارد و آزمون گروه دوم که دارای دو مهارت اسپیکینگ و لیسنینگ است CELPIP – Genera LS نام دارد.

ساختار آزمون سلپیپ چگونه است؟

در مورد ساختار آزمون در هر دو نوع آزمون CELPIP می‌توان به طور خلاصه این طور بیان کرد که نوع اول و دوم یعنی CELPIP – General و CELPIP – Genera LS هر دو در مهارت‌های شنیداری و خواندن ساختار یکسانی دارند. مهارت شنیداری در آنها از هنگام شنیدن و پاسخ گویی بین 47 تا 55 دقیقه زمان نیاز دارد و بخش خواندن متون و پاسخ گویی به سوالات آن نیز بین 55 تا 60 دقیقه زمان می‌برد.

دوره‌های مرکز زبان ایرانیان: آموزش آنلاین فرانسه

اما در آزمون نوع اول که مهارت‌های بیشتری را از شما تست می‌گیرند، در بخش نوشتن زمانی بین 53 تا 60 دقیقه را در نظر گرفته اند و در بخش چهارم یعنی، اسپیکینگ نیز پاسخ گویی شما در تایم 15 الی 20 دقیه به اتمام می‌رسد.

تفاوت‌های نوشتاری و گفتاری آزمون سلپیپ با آیلتس چیست؟

سلپیپ یا آیلتس؟

از تفاوت‌های مهم آزمون CELPIP با آزمون آیلتس این است که اولا تمام مهارت‌های آن به صورت آنلاین برگزار می‌شود، پس نیازی به جلسه حضوری نیست ثانیا در بخش‌های نوشتاری و گفتاری این آزمون تفاوتی در جزئیات آن با آزمون آیلتس وجود دارد که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد.

بخش اسپیکنیک آزمون CELPIP

می‌دانیم که بخش گفتاری آیلتس حتما در حضور کارشناس صورت می‌گیرد، اما در آزمون CELPIP اینگونه نیست و این بخش مانند سایر مهارت‌ها توسط کامپیوتر ضبط می‌شود. از طرفی، از لحاظ موضوعی نیز بخش گفتاری آزمون سلپیپ از موضوعیت بیشتری برخوردار است و شما می‌توانید با داشتن تمرین مناسب پیش از آزمون به خوبی از پس این مهارت بر بیایید.

در این بخش اگر نتوانید به پرسشی پاسخ صحیحی بدهید، بر روی بخش‌های دیگر بی تاثیر است. این در حالی است که در بخش گفتاری آزمون آیلتس سوالات به هم مرتبط هستند.

از لحاظ بخش بندی این مهارت در آزمون CELPIP دارای 8 بخش 2 دقیقه‌ای است اما همین مهارت در آزمون آیلتس دارای 3 بخش 4 دقیقه ای است.

بخش نوشتاری آزمون CELPIP

در این بخش نحوه پاسخ دهی آزمون آیلتس به صورت کاملا دست نویس است و اگر غلط املایی داشته باشید یا بدخط باشید، نتیجه خوبی نمی گیرید. اما در آزمون سلپیپ این بخش شبیه به آزمون تافل و به صورت تایپ کردن در کامپیوتر است. یک مزیت آزمون CELPIP این است که اگر شما در حین تایپ دارای غلط املایی باشید، برعکس تافل کامپیوتر به شما آن را نشان خواهد داد.

از طرفی در آزمون آیلتس شما باید تعداد کلماتی که می‌نویسید را مرتباٌ بشمارید، اما در آزمون سلپیپ تعداد کلمات به صورت لحظه‌ای برای شما نشان داده می‌شود.

هزینه آزمون CELPIP چقدر است؟

هزینه این آزمون نسبت به دیگر آزمون هایی که مورد تایید اداره مهاجرت کاناداست کمتر است. همانطور که گفته شد دو نوع آزمون برای دو گروه افراد برگزار می‌شود. هزینه آزمون CELPIP در بخش 4 مهارته 265 دلار بعلاوه مالیات در یک جلسه 3 ساعته و در بخش دو مهارته 175 دلار بعلاوه مالیات در یک جلسه 1 ساعته می‌باشد. این نکته را هم فراموش نکنید که هزینه اعلام شده برحسب دلار کانادا می‌باشد.

چرا ازمون سلپیپ را انتخاب کنم؟

نحوه امتیاز بندی آزمون CELPIP

نمره آزمون سلپیپ celpip

سطح سلپیپ یا همان نمره آزمون سلپیپ از کمترین نمره (سطح M) تا بالاترین نمره (سطح 12) تغییر می‌کند. در این آزمون سطح M به معنی این است که فرد در زبان انگلیسی بدون مهارت و تسلط بوده و سطح 12 به معنی مهارت عالی فرد در زبان انگلیسی در نظر گرفته می‌شود.

این نمرات به هر کدام از 4 بخش آزمون سلپیپ عمومی و 2 بخش آزمون سلپیپ عمومی LS تعلق می‌گیرد. جدول سطح بندی آزمون سلپیپ نیز به شرح ذیل است. نتایج این آزمون 8 روز کاری پس از برگزاری آزمون اعلام می‌شود اما چانچه درخواست شما فوری باشد، می‌توانید در خواست ارسال فوری نتیجه را بدهید که طی 3 روز کاری جواب آزمون برایتان قابل روئیت است.

سطحCLBعملکردامتیاز
12مهارت پیشرفته در بکارگیری زبان انگلیسی در موقعیتهای اجتماعی و کاری12
11مهارت پیشرفته در بکارگیری زبان انگلیسی در موقعیتهای اجتماعی و کاری11
10مهـــارت بالا در بکارگیری زبان انگلیسـی در موقـعیتهای اجتماعی و کاری10
9مهـــارت در بکارگیری زبان انگلیســی در موقـعیتهای اجـــتماعی و کاری9
8مهارت قابل قبول در بکارگیری انگلیســی درموقعیتهای اجــتماعی و کاری8
7مهارت نسبی در بکارگیری زبان انگلیسـی در موقـعیتهای اجـتماعی و کاری7
6مهارت رو به بالا در بکارگیری زبان انگلیسی در موقعیتهای اجتماعی و کاری6
5تـوانایی در بکارگیری زبان انگلیســـی در موقـعیتـهای اجــتماعی و کاری5
4مهــارت نســـــــبی در برقــراری به زبان انگلیســی ارتباطات روزمــره4
3مهــارت کـــم در برقــراری ارتباط به زبان انگلیســـی بصورت پراکـنده3
0-1-2حـــــــداقل دانش زبانیM

محتوای آزمون سلپیپ (CELPIP) چیست؟

برای آشنایی با محتوای این آزمون در هر 4 مهارت با ما همراه باشید. در بخش لیسنینگ آزمون CELPIP، شش بخش و یک سوال تمرینی وجود دارد که تعداد سوالات هر بخش متفاوت است.

محتوای آزمون سلپیپ

در بخش اول، مهارت شنیدن برای حل مسئله سنجیده می‌شود که شامل 8 سوال است. در بخش دوم یک مکالمه روزمره را می‌شنوید و به 5 سوال پاسخ می‌دهید. در بخش سوم، به منظور کسب اطلاعات به یک گفتگو گوش می‌دهید و سپس به 6 سوال بایستی پاسخ دهید. در بخش 4، 5 و 6 به ترتیب اخبار، مباجقه و نقطه نظرات را در گفتگوهای مختلف خواهید شنید و سپس در هر بخش به ترتیب به 5، 8 و 6 سوال باید پاسخ گو باشید.

در بخش ریدینگ تعداد 4 بخش وجود دارد که به ترتیب شامل خواندن مکاتبات، خواندن برای رسم یک نمودار، خواندن برای کسب اطلاعات و در نهایت خواندن برای نقطه نظرات است که در این مهارت نیز به ترتیب 11، 8، 9 و 10 سوال از شما پرسیده می‌شود.

بخش رایتینگ CELPIP آزمون کوتاه و دو بخش شامل نوشتن یک متن ایمیل و سپس پاسخ به سوالات نظر سنجی است. اما بخش بلند اسپیکینگ این آزمون شامل 8 بخش مجزا است.

بخش اول ارئه یک مشاوره است. بخش دوم گفتگو در مورد یک تجربه شخصی است، بخش سوم آن توصیف یک صحنه، بخش چهارم ارائه یک پیش بینی، بخش پنجم مقایسه کردن و ایجاد حس ترغیب، بخش ششم نحوه برخورد با یک وضعیت دشوار، بخش هفتم ارائه نقطه نظرات و بخش آخر توصیف یک وضعیت غیرمعمول است.

آزمون CELPIP در کجا برگزار می‌شود؟

این آزمون در بیش از 60 مرکز در سراسر دنیا برگزار می‌شود و نزدیکترین محل برگزاری آزمون سلپیپ به ایران، در کشور امارات، شهر دبی و موسسه پاراگون می‌باشد.

منابع آزمون CELPIP چیست؟

با توضیحاتی که داده شد اگر قصد شرکت در این آزمون را دارید، در اولین قدم بهتر است بدانید که منابع آزمون CELPIP چیست و نمونه سوالات آن چگونه است. منابع این آزمون برای هر مهارت کتابی تالیف شده است که مولف آن یک زبان شناس ماهر کانادایی است و هر یک حدود 20 دلار هزینه دارد.

اما اگر شما بر روی مباحث موضوعی با لهجه روان آمریکایی تمرین کنید، می‌توانید در این آزمون از نتیجه خوبی بهره مند شوید. البته لازم بذکر است که کتاب لیسنینگ این آزمون در کتابخانه ملی ایران عرضه شده است.

آزمون سلپسپ کجا برگزار می شود؟

نمونه سوالات آزمون CELPIP

معتبرترین اطلاعاتی که برای دستیابی به نمونه آزمون celpip و انواع نمونه سوالات آزمون CELPIP می‌توانید در اختیار داشته باشید مراجعه به وبسایت celpip.ca و یا مراجعه به مراکز معتبری همچون مرکز زبان ایرانیان است که شبیه‌ترین نمونه سوالات سلپیپ را در اختیار شما قرار می‌دهند. در این آموزشگاه دوره خصوصی آزمون سلپیپ همراه با ارائه کامل نمونه سوالات توسط اساتید برجسته آن صورت می‌گیرد.

سوالات متداول درباره آزمون CELPIP

 • چگونه برای آزمون سلپیپ آماده شوم؟
  پاسخ: منابع این آزمون در وبسایت CELPIP اشاره شده است که ما در مرکز زبان ایرانیان میتوانیم این منابع را در اختیار داوطلبین این آزمون قرار دهیم.
 • منابع آزمون CELPIP رایگان است یا پولی؟
  پاسخ: جهت دانلود منابع آزمون celpip برخی منابع رایگان و برخی دارای هزینه است.
 • آزمون سلپیپ در چه کشورهایی برگزار می‌شود؟
  پاسخ: کشورهای چین، کانادا، آمریکا، هند، فیلیپین و امارات برگزار کننده این آزمون هستند.
 • برای اخد اقامت دائم حداقل چه نمره ای از این آزمون را باید داشته باشم؟
  پاسخ: حداقل نمره 7 از 12 نمره
 • آزمون CELPIP حضوری است یا آنلاین؟
  پاسخ: این آزمون حضوری است و باید به مراکز برگزار کننده مراجعه کنید اما نوع آزمون به صورت کامپیوتری است.
 • چه زمان‌هایی این آزمون برگزار می‌شود؟
  پاسخ: در دو نوبت صبح و عصر در هر هفته آزمون سلپیپ برگزار می‌شود.
 • مدت پاسخ گویی به آزمون چقدر است؟
  بسته به نوع آزمون فرق دارد، در آزمون CELPIP – General و CELPIP – Genera LS به ترتیب 3 و 1 ساعت زمان می‌برد.
Tags: مقالات تخصصی زبان انگلیسی

مقالات مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید